Po bouřlivých oslavách titulu fotbalové Sparty se pražská Letenskou připravuje na další událost sportovního rázu. O víkendu bude vůbec poprvé hostit závod Světového poháru v boulderingu. Zúčastní se ho ty největší hvězdy sportovního lezení včetně domácího Adama Ondry.

„Půjde o famózní závod,“ věří Ondra, jeden z celosvětově nejuznávanějších lezců a mimo jiné člen výběru Forbes 30 pod 30 z roku 2017.

„Závodil jsem už na Světovém poháru v Brně v roce 2009, teď to bude na Letné, což je parádní místo, lepší reklama pro náš sport nemůže být. Domácí prostředí sice zvyšuje tlak, ale mě někdy vybičuje k lepším výkonům,“ říká třicetiletý sportovec, s nímž Forbes přinesl obsáhlý rozhovor na konci minulého roku.

Jak naznačil Adam Ondra, v Česku se konal Světový pohár ve sportovním lezení naposledy před čtrnácti lety. Získat pořadatelství totiž není úplně snadné. Kromě toho, že na programu Světového poháru bývají „tradiční“ lezecké destinace, je potřeba získat nemalé finanční prostředky.

Rozpočet letošní akce, kterou organizuje Český horolezecký svaz ve spolupráci s přední tuzemskou agenturou Sport Invest, by měl přesáhnout jeden milion eur, což odpovídá bezmála 24 milionům korun. Zároveň platí, že aby někdo nový v seriálu přibyl, musí z něj někdo z předešlých pořadatelů vypadnout.

„Organizace Světového poháru v jakémkoliv sportu je obecně velmi náročná. Přípravy na tyto závody probíhají už více než rok a od začátku se na nich podílí nižší desítky lidí. S blížícím se startem už počet zapojených lidí přesahuje stovku,“ komentuje Viktor Valta ze Sport Investu, jenž má na starosti obchodní stránku Světového poháru v Praze.

Myšlenky na uspořádání Světového poháru dostaly konkrétní formu na jaře roku loňského roku a značnou roli v nich sehrála právě popularita Adam Ondry.

Tu podpořila čerstvá zkušenost z povedené „generálky“ v podobě Evropského pohár v boulderu a zkušenosti Sport Investu, jenž v Česku dvakrát spoluorganizoval Světový pohár alpských lyžařek (2019, 2023), tedy z hlediska příprav výrazně větší a náročnější události.

„Byla by škoda, aby v zemi, která dala světu tak famózního sportovce, nebylo lezení k vidění na té nejvyšší, světové úrovni,“ odkazuje Valta na rodáka z Brna, který v poslední letech svými mnohdy ztěží uvěřitelnými rekordy boří jeden rekord za druhým.

„Věříme, že zástupci federace budou spokojení a do Česka se budou velké lezecké akce vracet. Rádi bychom k nám Světový pohár dostali i v roce 2024,“ dodává Valta, který neskrývá ambice na našem území výhledově uspořádat i mistrovství světa.

Přestože lezení je olympijskou disciplínou, ve srovnání s ostatními sporty jde stále o malý sport a odpovídají tomu i odměny pro závodníky. Celkově se mezi ně v Praze rozdělí 25 tisíc eur (v přepočtu necelých 600 tisíc korun), přičemž vítěz obdrží 2677 eur (64 tisíc korun).

Jen pro srovnání: nejlepší alpská lyžařka Mikaela Shiffrinová si jen na prize money za uplynulou sezonu vydělala téměř milion švýcarských franků, neboli téměř 25 milionů korun.

Mezi fanoušky se nicméně sportovní lezení – zejména díky Adamu Ondrovi – těší čím dál větší popularitě. Pořadatelé proto věří – a byli by nadmíru spokojeni – pokud by akci navštívilo v souhrnu kolem deseti tisíc lidí.

Světová horolezecká elita bude v Praze k vidění od pátku 2. června do neděle 4. června. V pátek od ranních hodin proběhne kvalifikace, na níž je vstup zdarma.

Následující den se uskuteční semifinále a finále mužů a program uzavře nedělní soupeření žen. Na oba víkendové dny jsou vstupenky stále k dispozici na portálu Ticket Live.