skip to main content
Restart

Rakousko dalo lyžování stopku. Do 10. ledna zahraniční lyžaře na svahy nepustí

Zdá se, že letošní vánoční a novoroční lyžování v Evropě je definitivně uzavřená záležitost. Poté, co o uzavření sjezdovek rozhodla Itálie, ke které se se přidali Francouzi a Němci, začali se lyžaři upínat k Rakousku. Jenže to bylo marné.

Rakousko od pondělí začíná s uvolňováním omezení, která přijalo v boji proti koronaviru. A na řadu přijde i lyžování na sjezdovkách. Vleky a lanovky vláda Sebastiana Kurze dovolí spustit přesně na Štědrý den, ve čtvrtek 24. prosince. Pro Čechy to ale neznamená, že můžou sbalit lyže a vyrazit. Možnost zalyžovat si totiž dostanou hlavně Rakušané.

Prvním problémem z pohledu Čechů je fakt, že až do 7. ledna v Rakousku zůstanou zavřené hotely a penziony. Ten druhý spočívá v tom, že lyžařská velmoc si nastavila i přísná karanténní opatření. Až do 10. ledna se tak každý, kdo přijede do Rakouska z rizikových oblastí, bude muset uchýlit do desetidenní karantény. Po pěti dnech bude možné karanténu opustit, pokud dotyčný bude mít negativní test na koronavirus. Výjimku budou mít podle Sebastiana Kurze pendleři a lidé na služebních cestách. Lyžaři tak mají smůlu. Za rizikové bude Rakousko považovat všechny země, kde bude v posledních dvou týdnech počet nakažených vyšší než 100 na 100 tisíc obyvatel. Do této kategorie jednoznačně spadá i Česko.

Reklama

Sjezdovky tak v rámci Alp kromě Rakouska obsadí lyžaři ještě ve Švýcarsku, které dohodu Itálie, Francie a Německa odmítá. Jenže i tady budou lyžovat hlavně místní. Z pohledu Čechů je největší překážkou karanténa, která při vstupu do země platí. Podle stránek ministerstva zahraničí musí cestující z Česka ve Švýcarsku nastoupit do desetidenní karantény, a to i přes doklad o negativním testování. Přes území Švýcarska je povolený jen tranzit.

Na podobné omezení narazí i ti, kteří by namísto Alp chtěli vzít zavděk i slovenskými Tatrami, ačkoli tady jsou pravidla méně přísná. Slováci totiž při překročení hranic požadují pouze vyplnit příjezdový formulář a pětidenní karanténu nahradit absolvováním PCR testu. To samé pak turisty čeká při návratu do Česka. Pokud jde přímo o fungování lyžařských center, Slovensko zatím žádná omezení nemá, ale je možné, že se situace změní v souvislosti se včerejším rozhodnutím Rakouska zahraniční lyžaře do země téměř vůbec nepouštět.

Zatím se tak zdá, že kdo bude chtít vyrazit na lyžařský svah, bude se muset spokojit s českými středisky. I ta ale až do 12. prosince, tedy do konce současného nouzového stavu, zůstávají zavřená. Otazník, jestli se poté něco změní, přitom nad nimi zůstává viset. Premiér Andrej Babiš totiž hodlá požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. A není jisté, zda se s tím nespojí i posunutí termínu pro spuštění vleků a lanovek.