Ray Dalio, jeden z nejbohatších lidí světa, zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates a autor několika bestsellerů, znovu zvedá varovně prst před globální ekonomikou. Tentokrát tvrdí, že svět stojí nejen na prahu recese, ale že nás může čekat dokonce něco mnohem horšího.

„Nacházíme se v bodě zlomu a jsme velmi blízko recese,“ uvedl Dalio pro americkou NBC News. „A bojím se něčeho horšího, pokud to nebude správně zvládnuto.“ Varuje především před dopady celních potyček zavedených americkým prezidentem Donaldem Trumpem, rostoucího amerického dluhu a geopolitických turbulencí, které ohrožují dosavadní světový řád.

Jeho předpovědi vycházejí z opakujících se vzorců historie, které popsal ve svých knihách. „Současná situace připomíná třicátá léta a rovnici minulého století, kdy začala velká hospodářská krize. Studoval jsem historii a vidím, jak se podobné scénáře stále opakují,“ říká Dalio.

Dalio v pořadu „Meet the Press“ v neděli řekl, že Kongres by měl snížit federální deficit na tři procenta hrubého domácího produktu.

„Pokud to neudělají, budeme mít problém nabídky a poptávky po dluhu ve stejnou dobu jako tyto další problémy a výsledky toho budou horší než normální recese,“ řekl investor.

„V sázce je samotná hodnota peněz,“ uvedl Dalio. Zhroucení dluhopisového trhu v kombinaci s událostmi, jako je vnitřní a mezinárodní konflikt, by mohlo být pro měnový systém ještě závažnějším šokem než zrušení zlatého standardu americkým prezidentem Richardem Nixonem v roce 1971 a globální finanční krize v roce 2008.

I Dalio se mýlí

Dalio se do ekonomických dějin zapsal především úspěšnou predikcí globální finanční krize v roce 2008, kterou předvídal již v roce 2007. Bridgewater tehdy upozorňoval na „skryté obrovské riziko v systému“ a predikoval prudký otřes na trzích.

Slavný investor ovšem není neomylný. Kritici mu připomínají řadu alarmujících varování, která se nenaplnila. Například předpověď americké deprese z roku 1982 se úplně nepotvrdila. Podobně jako v letech 2015 či 2019, kdy Dalio varoval před recesemi, které ve skutečnosti nenastaly. Nepředpověděl ani rychlý propad dolaru v důsledku předluženosti Spojených států.

Dalio nyní tvrdí, že klíčovým problémem je současné narušení globálního měnového pořádku a masivní zadlužení Spojených států vůči zahraničním věřitelům, zejména Číně.

Pokud se to nezvládne, může dojít k hlubšímu propadu, než byla recese v roce 2008, nebo dokonce konec zlatého standardu z roku 1971.

Dalio zároveň vybízí Kongres k odpovědnosti a snížení deficitu na udržitelnou úroveň kolem tří procent hrubého domácího produktu.

Jeho názory vzbuzují pozornost nejen kvůli autoritě, kterou získal správnou předpovědí velké recese, ale i pro jeho sklon k dramatizaci a historickým analogiím. Mnozí investoři tak zvažují, zda je Dalio hlasem rozumu v chaotické době, nebo jestli opět přehání.

Na odpověď, zda se tentokrát Dalio opět trefí, nebo půjde o další falešný poplach, si však budeme muset ještě počkat.