Španělský klub Real Madrid si ziskem pětatřicátého titulu v domácí La Lize zajistil nejvyšší příjem ze všech tamních klubů. A co víc, fotbalový gigant v sobotu vyhrál Ligu mistrů. Už jen postupem do rekordního osmého finále nejslavnějšího fotbalového podniku získal více než sto milionů dolarů. A i díky tomu se probojoval na první příčku našeho žebříčku nejdražších fotbalových klubů.

Vedení klubu, jehož stadion momentálně prochází masivní rekonstrukcí za 850 milionů dolarů, navíc před dvěma týdny oznámilo uzavření partnerské smlouvy s globální investiční firmou Sixth Street v hodnotě 379 milionů dolarů. „Sixth Street získala právo podílet se na některých obchodních činnostech na novém stadionu Santiago Bernabéu po dobu dvaceti let,“ stojí v oficiálním prohlášení. 

Dalších 263 milionů dolarů na rekonstrukci stadionu si Real Madrid půjčil v listopadu od JP Morgan a Bank of America. Celková výše jeho bankovních půjček se tak vyšplhala už na 842 milionů.

Real Madrid stál naposledy v čele žebříčku v roce 2019, je ale třeba dodat, že pro rok 2020 Forbes kvůli pandemii žebříček nesestavoval. První místo Real Madrid obsadil už šestkrát. Víckrát to zvládl jen Manchester United s jedenácti prvenstvími.

Ještě o něco velkolepější plány má se svým stadionem FC Barcelona, která se umístila na druhém místě žebříčku s hodnotou pěti miliard dolarů, což je o šest procent víc než minulý rok. Katalánský velkoklub plánuje utratit 1,6 miliardy dolarů na stavbu největšího fotbalového stadionu v Evropě.

Pro zajištění financování podepsali zástupci Barcelony sponzorskou smlouvu na dresy a stadion se streamovací platformou Spotify v hodnotě 458 milionů dolarů a na spadnutí je údajně i kontrakt s Goldman Sachs a All Sport Finance v hodnotě 960 milionů výměnou za třicetiprocentní podíl na příjmech z vysílání a část příjmů, které bude generovat nový stadion.

První trojku pak uzavírá Manchester United, jehož hodnota vzrostla oproti minulému roku o deset procent na 4,6 miliardy dolarů. Červení ďáblové mají suverénně největší fanouškovskou základnu ze všech anglických týmů a s provozním příjmem 128 milionů dolarů v letech 2020–2021 byli druhým nejziskovějším týmem na našem seznamu.

V aktuálním ročníku Ligy mistrů však vypadli již v osmifinále a konečné šesté místo v Premier League znamená, že v nadcházející sezoně si budou muset poradit bez štědrých odměn, které Liga mistrů přináší.

I navzdory pandemickým opatřením, která v sezoně 2020–2021 na zápasy pustila jen omezené množství fanoušků, se průměrná hodnota dvaceti nejdražších fotbalových týmů oproti předchozímu roku zvýšila o deset procent na 2,53 miliardy dolarů. A vůbec špatně na tom týmy nejsou ani v ostatních finančních ukazatelích.

Provozní zisk (zisk před započtením úroků, daní, odpisů, amortizace a obchodování s hráči) v průměru činil 860 milionů dolarů při tržbách 9,68 miliardy dolarů. Průměrný dluh na hodnotu pak činí pouhých devět procent.

Proč jsou na tom fotbalové kluby tak dobře? To je vcelku jednoduché. Díky celosvětové popularitě fotbalu jsou špičkové týmy globálními značkami s obrovským počtem příznivců, což je z velké části zpeněženo lukrativními televizními smlouvami.

Na začátku května skupina vedená Toddem Boehlym spolu s Clearlake Capital dala dohromady 3,1 miliardy dolarů a koupila od ruského miliardáře Romana Abramoviče londýnskou Chelsea. Šlo mimochodem o druhou nejvyšší částku v historii zaplacenou za sportovní klub po basketbalových Brooklyn Nets v roce 2019. Investoři slíbili v budoucnu investovat dalších 2,16 miliardy do rozvoje klubu včetně stadionů pro mužský (Stamford Bridge) i ženský (Kingsmeadow) tým.

Nejlukrativnější domácí vysílací smlouvy ve sportu:

Sport Liga Roční průměr (v mld. USD) období
Americký fotbal Americká NFL 10,44 2023 – 2032
Basketbal Americká NBA 2,67 2017 – 2025
Fotbal Anglická Premier League 2,08 2023 – 2025
Baseball Americký MLB 1,96 2022 – 2023
Fotbal Německá Bundesliga 1,16 2022 – 2025

Navíc se ukazuje, že se správným vedením se i z upadající značky může opět stát skvost. Vezměte si takový AC Milán. Italský velkoklub byl ve velké finanční tísni se záporným vlastním kapitálem ve výši 37 milionů dolarů, když ho v návaznosti na nesplacení úvěru převzala v roce 2018 společnost Elliott Management.

Elliott do AC Milán nainvestoval stovky milionů dolarů, splatil téměř všechny dluhy klubu, snížil výdaje na hráče v poměru k příjmům a tým zakončil fiskální rok 2021 sedmdesát milionů dolarů v plusu.

Zároveň s tím se AC Milán zlepšil i na hřišti. V květnu minulého roku se tým poprvé po sedmi letech kvalifikoval do Ligy mistrů a v letošní sezoně získal po jedenácti letech první titul v domácí Serii A. Elliott Management nicméně možná AC Milán brzy prodá, spekuluje se o částce 1,1 miliardy dolarů. Ale teď už ke kompletnímu žebříčku nejdražších fotbalových týmů světa.

1. Real Madrid

Hodnota: 5,1 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 7 procent
Vlastník: členové klubu
Provozní zisk: 90 milionů dolarů

2. Barcelona

Hodnota: 5,1 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 5 procent
Vlastník: členové klubu
Provozní zisk: 17 milionů dolarů

3. Manchester United

Hodnota: 4,6 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 10 procent
Vlastník: rodina Glazerových 
Provozní zisk: 128 milionů dolarů

4. Liverpool

Hodnota: 4,45 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 9 procent
Vlastník: John Henry, Tom Werner
Provozní zisk: 104 milionů dolarů

5. Bayern Mnichov

Hodnota: 4,275 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 1 procento
Vlastník: členové klubu
Provozní zisk: 102 milionů dolarů

6. Manchester City

Hodnota: 4,25 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 6 procent
Vlastník: šejk Mansour bin Zayed Al Nahyan
Provozní zisk: 156 milionů dolarů

7. Paris Saint-Germain

Hodnota: 3,2 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 28 procent
Vlastník: Qatar Sports Investments
Provozní ztráta: 102 milionů dolarů

8. Chelsea

Hodnota: 3,1 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: – 3 procenta
Vlastník: Todd Boehly, Clearlake Capital
Provozní zisk: 45 milionů dolarů

9. Juventus Turín

Hodnota: 2,45 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 26 procent
Vlastník: Agnelli Family
Provozní zisk: 26 milionů dolarů

10. Tottenham Hotspur

Hodnota: 2,35 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 2 procent
Vlastník: Joseph Lewis, Daniel Levy
Provozní zisk: 127 milionů dolarů

11. Arsenal 

Hodnota: 2,05 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: – 27 procent
Vlastník: Stanley Kroenke
Provozní zisk: 53 milionů dolarů

12. Borussia Dortmund

Hodnota: 1,8 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: – 5 procent
Vlastník: Bernd Geske, Evonik Industries
Provozní zisk: 20 milionů dolarů

13. Atlético Madrid

Hodnota: 5,1 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 7 procent
Vlastník: členové klubu
Provozní zisk: 90 milionů dolarů

14. AC Milán

Hodnota: 1,2 miliardy dolarů
Meziroční pokles/růst: + 115 procent
Vlastník: Elliot Management
Provozní ztráta: 16 milionů dolarů

15. Inter Milán

Hodnota: 1 miliarda dolarů
Meziroční pokles/růst: + 35 procent
Vlastník: Zhang Jindong, LionRock Capital
Provozní zisk: 3 miliony dolarů

16. Everton

Hodnota: 940 milionů dolarů
Meziroční pokles/růst: + 43 procent
Vlastník: Farhad Moshiri
Provozní ztráta: 20 milionů dolarů

17. Leicester City

Hodnota: 925 milionů dolarů
Meziroční pokles/růst: + 103 procent
Vlastník: Khun Aiyawatt Srivaddhanaprabha
Provozní zisk: 16 milionů dolarů

18. West Ham United

Hodnota: 900 milionů dolarů
Meziroční pokles/růst: + 77 procent
Vlastník: David Sullivan, David Gold
Provozní zisk: 42 milionů dolarů

19. Leeds United

Hodnota: 800 milionů dolarů
Meziroční pokles/růst: Minulý rok nebyl ohodnocen
Vlastník: Andrea Radrizzani, 49ers Enterprises
Provozní zisk: 51 milionů dolarů

20. Aston Villa

Hodnota: 750 milionů dolarů
Meziroční pokles/růst: minulý rok nebyl ohodnocen
Vlastník: Wes Edens, Nassef Sawiris
Provozní zisk: 12 milionů dolarů

Metodologie:

Uvedené příjmy a provozní výnosy se týkají sezony 2020–2021 a jsou přepočteny na americké dolary na základě průměrných směnných kurzů v dané sezoně (1 EUR = 1,188 USD, 1 GBP = 1,340 USD).

Příjmy jsou výnosy, které fotbalový tým generuje z vysílání, komerčních a zápasových akcí. Hodnoty týmu jsou hodnoty podniku (vlastní kapitál plus čistý dluh) a zahrnují ekonomickou hodnotu stadionu týmu (ale nezahrnují hodnotu samotné nemovitosti) na základě srovnatelných transakcí.

Provozní zisk je zisk před započtením úroků, daní, odpisů, amortizace, obchodování s hráči a prodeje registrací hráčů. Dluh je úročená půjčka se splatností delší než jeden rok (včetně dluhu na stadionu).

Směnné kurzy použité pro přepočet hodnot týmů a dluhů na americké dolary (1 EUR = 1,053 USD, 1 GBP = 1,247 USD) jsou platné k 17. květnu 2022. Zdroje zahrnují výroční zprávy a dokumenty týmů, vedení týmů, zprávy ratingových agentur, sportovní bankéře a společnost Deloitte Football Money League.