Ve španělštině dostala tahle oblast pojmenování „divoké pobřeží“. Strmé útesy porostlé borovicemi, které obklopují útulné zátoky, naznačují, proč tomu tak je. Costa Brava, oblast severně od Barcelony, kde pobřeží zasahuje do Středozemního moře. Na severu ji určuje hranice s Francií a na jihu letovisko Blanes, je i proto oblíbeným cílem turistů. Především u bohatých Španělů, kteří se přijíždí na dovolenou, nebo u Francouzů, kteří to sem mají blízko.
Pro české turisty a především realitní investory je Costa Brava ale spíše opomíjenou oblastí. „Zájem ze strany českých investorů je dlouhodobě daný: Andalusie na jihu Španělska a Costa Blanca v oblasti jižně od Valencie. Costa Brava je trochu pod radarem, což není zcela neprávem,“ vysvětluje Jan Rejcha z realitní kanceláře Rellox, která se mimo jiné věnuje i nemovitostem na severu Španělska. Prodeje nemovitostí na Costa Brava jsou podle něj zatím výrazně pod počtem prodejů na Costa del Sol nebo Costa Blanca.
To potvrzuje i Hana Čmakalová z realitní kanceláře Domus Global, podle níž je Costa Brava pro Čechy jeden z nejméně zajímavých realitních trhů na španělském pobřeží. „Je to dáno tím, že je zde větší zima a vyšší ceny. My tam už sice nabízíme nemovitosti asi deset let, ale na jednoho klienta, který poptává nemovitost na Costa Brava máme dvacet, kteří chtějí na Costa del Sol nebo na Costa Blanca,“ shrnuje Čmakalová.
Případné zájemce o nákup nemovitosti může v případě Costa Brava odrazovat i teplota moře, která je obvykle o tři až pět stupňů Celsia nižší než třeba na zmiňovaném Costa Blanca.
Přesto není tento region v rámci realitního trhu nezajímavý. Pro zájemce o nemovitost, kteří ji chtějí pro vlastní užívání, je podstatná například dostupnost z mezinárodního letiště v Barceloně. „Například do letoviska Lloret de Mar je to z barcelonského letiště jedna hodina,“ upozorňuje Rejcha.
Blízkost letiště ale obvykle zvedá ceny nemovitostí. Ty jsou v průměru v případě Costa Brava nižší než u zmiňovaných oblastí Costa del Sol a Costa Blanca. A nových projektů v této oblasti je výrazně méně, což znamená nejen omezenou nabídku ale i vyšší potenciál ovlivnění průměrné ceny u jednotlivých větších projektů.
Podle statistik pro letošní březen z realitního portálu Idealista se v jednotlivých letoviscích Costa Brava pohybují ceny kolem dvou tisíc euro za metr čtvereční. Konkrétně v letovisku Blanes je to 1 816 euro, v Lloret de Mar 1 978 euro a v Tossa de Mar 2 526 euro za metr čtvereční.
U projektů, které jsou aktuálně ve výstavbě a jsou v pěší vzdálenosti od moře, je podle realitní kanceláře Rellox průměrná nabídková cena 521 579 euro a průměrná velikost nabízeného apartmánu 112 metrů čtverečních.
Nižší ceny nemovitostí než v jiných, více oblíbených oblastech skrývají určitý potenciál pro objevení Costa Brava českými investory. „Pro realitní investory, kteří mají zájem o další pronájem, je jistě pozitivní informací, že oblast Costa Brava je jednou z nejvíce turisticky navštěvovaných oblastí v celém Španělsku. Zájem o pronájem apartmánů na Costa Brava ze strany turistu je trvalý,“ doplňuje Rejcha.
Co se týče typu nemovitostí, je v oblasti Costa Brava největší zájem o byty na pobřeží a vily. Vzhledem k tomu, že se ale na severním pobřeží staví méně než na jihu, jde spíše o starší nemovitosti nebo projekty jednotlivých vil.
„Vzhledem k tomu, že vnitrozemí je u Costa Brava půvabnější a zelenější, prodává se také hodně typických venkovských domů, takzvaných masias. Ty ale kupují spíše Angličané a Francouzi. Čech, pokud má zájem o takový typ domu, tak si koupí kamennou usedlost v Toskánsku, které má blíž,“ shrnuje Čmakalová.
Zájem je také o byty v nedaleké Barceloně, která ovšem oficiálně pod Costa Brava nespadá. Byť dnes už se jen velmi těžko shání nemovitosti v Barceloně s povolením k turistickému pronájmu. Ostatně podle aktuální analýzy společnosti Colliers je Barcelona jedním z nejrychleji se rozvíjejících evropských trhů v oblasti investic do rezidenčních nemovitostí.
Do jednoho milionu eur
Nad milion eur