Celoroční spojení s Prahou i dalšími evropskými městy, výborná infrastruktura a vysoká kvalita služeb. A k tomu romantické zátoky i úchvatné hory. Takové jsou přednosti ostrova Mallorca, které z něj dělají lídra realitní poptávky mezi španělskými ostrovy.

Pokud k tomu přidáte i širší nabídku nemovitostí než na Ibize a Menorce, je jasné, proč Mallorca tvoří celých devadesát procent poptávek po nemovitostech na Baleárských ostrovech.

Nedostatek nových nemovitostí blízko pobřeží je také na vzdálenějších Kanárských ostrovech a Mallorca proto ze všech španělských ostrovů u evropských i českých investorů vede.

Mallorca je mezi investory oblíbená už od sedmdesátých let, kdy ostrov zpopularizovala německá klientela. „O Mallorce se někdy říká, že to je sedmnáctá německá spolková země. Hodně kupujících jsou tedy Němci, ale samozřejmě i Francouzi i Britové. Češi na Mallorce zatím nakupují méně,“ říká Hana Čmakalová z realitní kanceláře Domus Global.

Důvodem menšího zájmu Čechů je podle ní jednak to, že se na ostrov hůře dostává autem a také proto, že ceny jsou na Mallorce vyšší než v kontinentálním Španělsku nebo třeba na italské Sardinii.

Ceny jsou v rámci ostrova vyšší hlavně v částech, které jsou oblíbené u zmiňované německé klientely. Jde hlavně o západní část ostrova. „Našim klientům se většinou líbí východ, kde jsou o trochu nižší ceny, ale nádherné pláže a větší klid,“ dodává Čmakalová.

Ceny nemovitostí na Mallorce vzrostly během sedmi let v průměru o téměř čtyřicet procent a tento trend nadále pokračuje. I letose trh zaznamenal nárůst cen od čtyř až do osmnácti procent.

Průměrná cenová hladina za metr čtvereční se pohybuje od přibližně šesti tisíc eur v centrální oblasti. Ceny za metr čtvereční se dostaly až na téměř deset tisíc eur v luxusním segmentu, který je zvláště poptávaný,“ shrnuje Lucie Pilipová Gaffi z realitky Mediterranea R.E.I.

Vydání Forbesu American Dream!

Lídrem v luxusním segmentu je podle ní oblast jihozápadní kolem širšího zálivu v La Palma. „Je tu velmi příjemné celoroční mikroklima a méně tu fouká. Jde o oblasti od Port Andratx až po populární Port Portals na Costa den Blanes. Domy v první linii moře mají hodnotu několika milionů eur,“ doplňuje Pilipová Gaffi.

Relativně dobré letecké spojení je i na Kanárské ostrovy, ačkoliv let už zabere kolem pěti hodin a to pro někoho může být příliš. „Kanárské ostrovy jsou specifické svojí polohou, která je geograficky již mimo Evropu, ale zároveň se stále nacházíme na půdě Evropské unie,“ říká Jan Rejcha z realitní kanceláře Rellox.

V roce 2021 realizovali zahraniční investoři na Kanárských ostrovech osm tisíc transakcí. „Nejoblíbenější destinací pro české investory je ostrov Tenerife, který generuje asi osmdesát procent poptávek na Kanárské ostrovy ze strany českých zájemců o koupi. Následuje Gran Canaria a další ostrovy,“ shrnuje Rejcha.

V rámci Tenerife je podle něj největší zájem o nemovitosti na jižní závětrné straně ostrova, například o pobřeží Costa Adeje.

Podstatné ovšem je, že na Kanárských ostrovech je poměrně velký nedostatek nových nemovitostí blízko pobřeží. „Za to může členitost pobřeží, nové projekty se tak často stavějí dále od pobřeží. To ovšem není úplně v souladu s požadavky českých investorů, kteří, když už si kupují nemovitost u moře, tak chtějí být k pobřeží a k pláži co nejblíže,“ doplňuje Rejcha.

A na co si dát pozor? V případě Mallorky je to hlavně přísná politika tamní administrativy co se týče pronajímání nemovitostí. „Nejenže licence se musí platit každý rok v řádu několika stovek eur, ale obecně se na Mallorce zatím neudělují žádné další licence k pronájmu,“ popisuje Pilipová Gaffi. Ti, kteří si zakoupí nemovitost, která již má licenci k rekreačnímu pronájmu, však mohou pokračovat v jejím užívání.

„Na Mallorce je prázdninový pronájem bytů v podstatě zakázaný a licence se nevydávají ani pro domy. Například jsme nedávno prodávali dům ve vesnici, kde si majitel vyřizoval licenci na pronájem nedávno a stála ho sedmadvacet tisíc euro,“ potvrzuje Čmakalová. Co se týče rezidenčních apartmánových domů, je navíc také důležitý souhlas ostatních vlastníků s rekreačním pronájmem právě v jejich komplexu.

Na Kanárských ostrovech je zase nutné vzít v potaz, že mají svůj autonomní daňový režim a případný investor musí počítat s určitými daňovými odchylkami od pevninského Španělska. Například DPH u nových nemovitostí je na pevnině deset procent, na Kanárských ostrovech jen šest a půl procenta.

Do 500 tisíc eur

Mallorca, Dvojpodlažní byt v oblasti Torrenova s přímým přístupem na pláž.
Velikost: 85 metrů čtverečních, k dispozici garáž
Cena: 380 tisíc eur
Prodává: Domus Global
Mallorca, apartmán v Cala Murada
Velikost: 81 metrů čtverečních, terasa 18 metrů čtverečních, zahrada 76 metrů čtverečních
Cena: 380 tisíc eur
Prodává: Rellox

Do 1 milionu eur

Kanárské ostrovy, Tenerife, apartmán na Costa Adeje
Velikost: 135,4 metrů čtverečních, terasa 51 metrů čtverečních, zahrada 34 metrů čtverečních, dvě ložnice
Cena: 876 tisíc eur
 Prodává: Rellox
Mallorca, dům v Colonia de Sant Pere
Velikost: 283 metrů čtverečních, terasa 94 metrů čtverečních, střešní terasa 63 metrů čtverečních, zahrada 295 metrů čtverečních, tři ložnice, tři koupelny
Cena: 990 tisíc eur
Prodává: Rellox

Nad 1 milion eur

Mallorca, luxusní vila s výhledem na moře i hory, Nova Santa Ponsa
Dům podle návrhu jednoho z nejuznávanějších mallorských architektů Pedra Otzoupa, čtyři ložnice, dvojgaráž.
Cena: 3,2 milionu eur
Prodává: Domus Global
Kanárské ostrovy, Tenerife, vila na Costa Adeje
Velikost: 264,9 metrů čtverečních, terasa 63 metrů čtverečních, zahrada 386 metrů čtverečních, pozemek 572 metrů čtverečních, tři ložnice
Cena: 2 miliony eur
 Prodává: Rellox
Partnerem seriálu je Costa del Sol Christie’s International Real Estate.