Mejdan končí. Realitní trh v Česku zpomaluje. Jak ukazují aktuální data za druhé čtvrtletí, vycházející ze statistik developerských společností Trigema, Central Group a Skanska Reality, poklesly na českém trhu velkou měrou prodeje a mezikvartálně se téměř zastavil i růst cen. Další korekce cen směrem dolů se dá čekat hlavně na sekundárním trhu se staršími byty. Nové byty ale spíše nezlevní.

„Apetit lidí nakupovat se dramaticky snížil. Ve srovnání s loňským rokem, kdy se jen v Praze prodalo téměř 7500 bytů, očekáváme, že letos počet prodaných bytů skončí hluboko pod čtyřmi tisíci,“ říká majitel investiční skupiny Trigema Marcel Soural.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se totiž v Praze prodalo jen 950 bytů. Ve stejném období loni to přitom bylo 2650 bytových jednotek. Podle Sourala nyní prodeje odpovídají zhruba roku 2013, kdy se trh začal vzpamatovávat z krizových let 2008 a 2009.

Vzhledem k nižším prodejům logicky stoupla nabídka, konkrétně je v hlavním městě nyní o třiadvacet procent vyšší, než tomu bylo v loňském druhém kvartálu. Volných bytů je teď v Praze 4150.

„I přes mírný nárůst ovšem zůstává nabídka dostupných bytů, zejména v metropoli, stále slabá. Aby zvládla uspokojit potřeby trhu, musela by být v tuto chvíli zhruba dvojnásobná. Reálným scénářem navíc je, že přicházející krize silně dopadne i na některé menší developery, kteří budou nuceni výstavbu bytů zcela zastavit, což opět povede k následnému poklesu nabídky,“ vysvětluje Soural.

V Praze i v regionech, které vývoj trhu v hlavním městě v podstatě kopírují, se už projevuje současná situace také na cenách. V metropoli nabídkové ceny mezikvartálně vzrostly jen o dvě procenta. U prodejních cen se už nárůst v podstatě zastavil. Byť však mezikvartálně k navýšení nedošlo, prodejní ceny jsou stále o třiadvacet procent vyšší než ve druhém čtvrtletí loňského roku.

„V meziročním srovnání ceny nových bytů v Praze vzrostly zhruba o pětinu. Ale v poslední době se ceny už stabilizují a od začátku roku se zvýšily jen zhruba o pět procent. Celkově za letošní rok očekáváme růst maximálně do deseti procent,“ říká majitel Central Group Dušan Kunovský.

Důvodem je podle něj zejména zásadní pokles lidí kupujících si byt na hypotéky. „Jejich úroky se raketově zvýšily a nyní jsou zhruba trojnásobné než před rokem. Proto v této době většina lidí koupi na hypotéku odkládá a čeká na to, až se úroky opět sníží,“ dodává.

„Aktuální situace na hypotečním trhu prakticky převrátila strukturu kupujících. Zatímco v minulosti převažoval počet klientů, kteří financovali nové bydlení hypotékou, dnes se tento poměr otočil ve prospěch investičních koupí,“ doplňuje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Prodejní cena se v Praze ustálila na 145 783 korunách za metr čtvereční, nabídkové ceny v cenících developerů jsou teď v průměru na 152 tisících za metr. V regionech vyjma Prahy je průměrná nabídková cena 101 tisíc za metr čtvereční.

Developeři nyní očekávají, že se budou ceny nemovitostí stabilizovat. Případné snižování cen je podle nich pravděpodobné spíše u sekundárního trhu. I v případě secondhandových bytů totiž roste nabídka, mezikvartálně je to o dvacet procent a průměrné ceny v Praze se pohybují kolem 128 tisíc korun za metr čtvereční.

„Pokud by mělo dojít ke korekci cen, tak zasáhne právě sekundární trh. Do cen starších bytů nevstupuje ta smršť materiálové drahoty a drahoty práce, která zasahuje primární trh. Ten nemá prostor ceny korigovat,“ říká Soural.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Developeři podle něj s nabídkovými cenami v následujících měsících dolů nepůjdou. „Tak dramatický nárůst nákladů developeři nezažili, a pokud k tomu přidáte obrovskou nejistotu, nutí to developery k velké obezřetnosti,“ vysvětluje majitel Trigemy. Stavět teď podle něj budou spíše silní hráči, kteří mají prostředky na to, aby stavby i v nejistotě dotahovali.

Další snižování poptávky zmiňují i odpovědi průzkumu, který mezi realitními odborníky provedla proptech společnost PriceHubble. „Lidé budou šetřit, uskromní se, protože očekávají výdaje a budoucnost je nejistá. Navíc dnešní ceny stavebních materiálů jsou neúnosné pro střední a nižší vrstvu,“ píše se v závěrech analýzy.

V této souvislosti téměř polovina oslovených odborníků čekává snížení počtu prodejů rezidenčních nemovitostí. Osmnáct procent z nich pak předpokládá jak propad uzavíraných obchodů o 10 až 20 procent, tak i celkový propad realitního trhu.

Kvůli současné ekonomické situaci se také naprostá většina respondentů shodla na růstu cen nájemného a žádný z realitních odborníků neočekává, že by v příštích dvanácti měsících zůstalo na takových částkách, na jakých je dnes. Pouhých sedm procent dotazovaných naopak očekává jeho snížení.