Elon Musk a Bill Gates patří mezi miliardáře, kteří předpovídají výraznou recesi v americké ekonomice ještě před koncem tohoto roku. Jejich hlasy se tak přidávají k varovným zprávám finančních institucí a generálních ředitelů, které zaznívají poté, co Federální rezervní systém (Fed) začal vysokou inflaci řešit o poznání výraznějším zvýšením sazeb, než se čekalo.
V minulém týdnu totiž zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů do pásma 1,5 až 1,75 procenta, což je největší zvýšení sazeb od roku 1994. To podle mnohých směřování k recesi jen upevnilo. Navíc se podle šéfa Fedu dá očekávat další zvýšení na jeho červencovém zasedání.
Rozhodnutí přišlo poté, co ministerstvo práce začátkem měsíce zveřejnilo údaje, podle nichž byla meziroční inflace v květnu vyšší, než se očekávalo, a to 8,6 procent. Jedná se o největší dvanáctiměsíční nárůst spotřebitelských cen v USA za posledních více než čtyřicet let.
Jak budoucnost americké, ale i světové ekonomiky vidí nejvýznamnější američtí miliardáři?
Elon Musk
Nejbohatší člověk světa uvedl, že recese ekonomiky je v určitém okamžiku nevyhnutelná a že je téměř jisté, že k ní dojde v krátkodobém horizontu. V návaznosti na to potvrdil plán osekat platy zaměstnanců automobilky Tesla o deset procent.
Musk také kritizoval způsob, jakým americká vláda k blížící se recesi přistupuje. „Zažil jsem už několik recesí,“ řekl v květnu na technologické konferenci. „A co se obvykle stává, je, že pokud máte příliš dlouhý boom, dochází k nesprávné alokaci kapitálu. V podstatě začnou pršet peníze na blázny,“ dodal Musk. K recesi podle něj dojde nejspíš už letos, ale nejpozději v roce 2023.
Bill Gates
Spoluzakladatel Microsoftu se vyjádřil podobně jako zakladatel společnosti Tesla v květnovém rozhovoru pro CNN s Fareedem Zakariou. Souhlasí, že svět čeká v blízké budoucnosti ekonomické zpomalení v důsledku pandemie a ruské invaze na Ukrajinu.
„Válka na Ukrajině přišla na vrcholu pandemie, kdy už byl státní dluh velmi, velmi vysoký, a již se objevily problémy v dodavatelském řetězci. Je pravděpodobné, že jen urychlí inflační problémy, které mají ekonomiky bohatých zemí, a vynutí si zvýšení úrokových sazeb, které nakonec povede ke zpomalení ekonomiky,“ řekl Gates.
Ken Griffin
Zakladatel a generální ředitel společnosti Citadel v květnu prohlásil, že pokud se inflace bude pohybovat kolem 8,5 procenta, jako je tomu nyní, bude muset Fed „pořádně dupnout na brzdu“ a uvrhnout ekonomiku do recese.
Jamie Dimon
Výkonný ředitel banky JP Morgan varoval před ekonomickým uragánem, který je vyvolán konfliktem na Ukrajině, a vysokou inflací. Na začátku června uvedl, že se jeho banka již připravuje na špatné časy.
Carl Icahn
Tento aktivistický investor v březnovém rozhovoru pro CNBC rovněž varoval před recesí i „něčím ještě horším“, obvinil z toho vysokou inflaci a vyjádřil pochybnosti o tom, zda Fed dokáže zajistit takzvané „měkké přistání“. To je stav, kdy nezaměstnanost poklesne jen mírně, ekonomika zpomalí, ale bude růst, korporátní marže se lehce zúží a inflační tlaky dostatečně poklesnou.
Gary Friedman
Generální ředitel společnosti RH se odvolával na film The Big Short a v březnu loňského roku při hovoru o čtvrtletních výsledcích společnosti prohlásil, že americká ekonomika čelí jednomu z nejtěžších období od velké recese v roce 2008.
Reakce americké vlády
V nedělním rozhovoru pro agenturu Associated Press Joe Biden zdůraznil, že recese není nevyhnutelná, a dodal, že lidé by neměli jednoduše věřit varování, ale raději by měli počkat, zda se tyto předpovědi skutečně vyplňují. Prezident poukázal na nízké hodnoty nezaměstnanosti a také poznamenal, že USA jsou v boji proti vysoké inflaci v lepší pozici než jiné země.
Podobně se v neděli vyjádřila i americká ministryně financí Janet Yellen. Podle jejího názoru jsou podobná varování předčasná a recesi se stále dá relativně snadno vyhnout, ale uvedla, že očekává jisté zpomalení ekonomiky. Yellen dodala, že snížení nepřijatelně vysoké inflace je hlavní prioritou Bidenovy administrativy.
Další hlasy ze světa financí
Kromě miliardářů varovalo před blížící se recesí ještě letos nebo někdy v příštím roce také několik velkých finančních institucí a vedoucích představitelů nejrůznějších podniků.
Minulé úterý například investiční společnost Goldman Sachs zvýšila svou prognózu na dalších dvanáct měsíců. Teď odhaduje, že existuje třicetiprocentní pravděpodobnost, že ekonomika spadne během příštího roku do recese. Ještě v dubnu přitom tuhle šanci odhadovala jen na patnáct procent.
O den dříve japonská investiční banka Nomura varovala, že mírná
recese někdy koncem roku 2022 je nyní pravděpodobnější.
Deutsche Bank, první banka, která předpověděla nadcházející recesi, a to konkrétně na konci roku 2023, v pátek svou prognózu revidovala a uvedla, že nyní očekává dřívější a silnější recesi. Německá investiční banka nyní předpovídá pokles německého HDP ve třetím čtvrtletí roku 2023 o 3,1 procenta.
Hlavní ekonom agentury Moody’s Analytics ve své nedávné zprávě varoval, že riziko recese je nepříjemně vysoké a zatím stále roste.
Na druhou stranu generální ředitel banky Morgan Stanley James Gorman i generální ředitel banky Wells Fargo Charles Scharf očekávají, že případná hrozící recese nebude ani příliš hluboká, ani dlouhá. První z nich však odhaduje pravděpodobnost jejího vzniku na padesát procent, zatímco druhý naznačuje, že se jí už těžko půjde vyhnout.
Generální ředitelka společnosti Ark Capital Cathy Wood o víkendu na Twitteru ostře kritizovala prudké zvýšení sazeb Fedu a dokonce naznačila, že USA se do recese dostaly již v prvním čtvrtletí roku 2022.