Ve věku 78 let zemřel spoluzakladatel a spolumajitel společnosti vyrábějící energetické nápoje Red Bull Dietrich Mateschitz. Jako první o tom v sobotu pozdě večer informoval motoristický magazín Speedweek, který je součástí skupiny Red Bull. Úmrtí svého dlouholetého společníka později potvrdil během Velké ceny USA formule 1 poradce Red Bullu Helmut Marko.

„Věděli jsme, že je v těžkém zdravotním stavu,“ řekl Marko televizi Sky. „Teď, když se to stalo, je neskutečné, že tak velká osobnost musela odejít,“ dodal s tím, že Mateschitz byl jedinečný a velmi skromný člověk. Nedávno se objevily zprávy, že Mateschitz onemocněl rakovinou, píše agentura DPA.

Nejbohatší muž Rakouska, jehož jmění americký Forbes aktuálně odhaduje na více než 20 miliard dolarů (přes 500 miliard korun), investoval velkou část svého jmění do sportu, zejména do formule 1. Proslavil se jako tvář Red Bullu, rakousko-thajského konglomerátu, který uvádí, že loni ve 172 zemích světa prodal téměř 10 miliard plechovek svého stejnojmenného energetického nápoje s kofeinem a taurinem.

Mateschitz pracoval v 80. letech jako obchodní zástupce. Během svých cest do jihovýchodní Asie si všiml, že díky thajskému energetickému nápoji Krating Daeng lépe překonává únavu spojenou s cestováním přes několik časových pásem. Mateschitz s výrobcem thajského nápoje Čaleem Júvitjou (zemřel 2012) uzavřel spolupráci v roce 1984. Red Bull uvádí, že Mateschitz pracoval na receptuře tři roky, než byl upravený energetický nápoj v roce 1987 uveden pod novým názvem na trh v jeho rodném Rakousku.

Nestává se příliš často, že by jeden člověk přišel se zcela novou kategorií nápojů. Dietrich Mateschitz to zvládl mimo jiné díky své marketingové chytrosti. Po vzniku Red Bullu začal se spolupracovníky ve velkém investovat do marketingu, aby ze značky vytvořili synonymum pro extrémní výkony. Tento úspěch posléze odstartoval boom energetických nápojů v západním světě.

Dietrich Mateschitz, jenž byl v době smrti podle Forbesu 71. nejmajetnější osobou na planetě, následně kolem značky vybudoval sportovní, mediální, realitní a gastronomické impérium. Red Bull nyní provozuje fotbalové kluby, hokejové týmy a závodní týmy F1 a má smlouvy se stovkami sportovců.