Čekalo se na ni patnáct let, už od roku 2005, kdy v architektonické soutěži zvítězil návrh od ateliéru Cigler Marani Architects. Nakonec začala rekonstrukce Václavského náměstí až loni, když vedení Prahy zahájilo práce na spodní části jednoho z nejvýznamnějších prostorů metropole.
Teď je první fáze rekonstrukce zhruba za polovinou a i přesto, že se kvůli úpravám projektu její dokončení lehce zpožďuje, má být na jaře příštího roku hotovo. Václavské náměstí se tak blíží ke své nové a hezčí podobě.
Sjednotí se jeho povrch, přibudou nové stromy i lavičky, v plánu je i návrat tramvají. A úpravy budou mít i velký vliv na byznys a podnikatelské aktivity, které se na náměstí a v jeho přímém okolí odehrávají. Kvalitní veřejný prostor totiž dokáže přilákat nejen lidi, ale i peníze.
Přestože je Václavské náměstí prestižní pražskou adresou, některé náležitosti prémiového místa doposud příliš nesplňovalo. „Náměstí neodpovídalo standardům pro takto významné místo české historie a současnosti,“ uvádí Jaromír Hainc, ředitel Sekce detailu města z pražského Institutu plánování a rozvoje.
Kvalita veřejného prostoru podle něj na každém náměstí určuje, jací obchodníci v okolních domech chtějí mít své prodejny a jaké služby se tam kolemjdoucím nabízejí. „V průběhu desetiletí se na Václavském náměstí hodně proměnila struktura obchodů, stejně tak využití parteru a prvních pater domů. Věřím, že spolu s dalšími investicemi dodá rekonstrukce náměstí nový impulz,“ dodává.
Úroveň veřejných prostranství má navíc podle něj přímou souvislost třeba s cenami nájmů a hodnotou jednotlivých nemovitostí. To potvrzuje také Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu ze společnosti Cushman & Wakefield. „Díky celkové rekonstrukci náměstí a prostředí bude dále růst atraktivita oblasti pro obchodníky a podnikatele a tím pádem i pro investory,“ vysvětluje.
Stejný vliv mají i opravy jednotlivých budov. Rovnice je jednoduchá. Pokud se domy rekonstruují, roste zájem potenciálních nájemců i kupců. „Na Václavském náměstí je několik nemovitostí, které rekonstrukce v budoucnu čeká. Již dnes víme, že o ně poté budou mít zájem kvalitní společnosti, které dále budou přispívat ke zlepšení nabídky skladby nájemců, atraktivity pro zákazníky, a samozřejmě rostoucí hodnoty nemovitostí,“ konstatuje Kotrbáček.
Zrekonstruované náměstí podle něj přiláká i nové nájemce. „Vnímáme jejich zájem zejména o nově zrekonstruované budovy anebo nové projekty, jako je například plánovaný komplex Savarin,“ dodává. Projekt paláce Savarin připravuje developerská a investiční skupina Crestyl, která ho chce dokončit zhruba do tří let. Podobu Savarinu navrhl britský architekt Thomas Heatherwick.
Celý palác a prostranství uvnitř domovních bloků, které jsou součástí projektu, s Václavským náměstím přímo sousedí. Náměstí se pomocí pasáží propojí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou.
Projekt zahrnuje také rekonstrukci stávajících historických budov a vznik nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami.
Savarin se tak připojí k rekonstrukci náměstí jako impulz k dalšímu přílivu peněz. Jistá proměna náměstí, které bylo dlouhou dobu místem, kde se lidé příliš nezdržovali, je však patrná už nyní. Paradoxně tomu napomohla pandemie onemocnění covid-19, která zapříčinila obměnu některých podniků.
„Díky současné rekonstrukci, ale i díky covidu se náměstí postupně výrazně kultivuje. Ubývá prodejen se zaručeně českým sklem a matrjošek, přibývají nové koncepty. Například pekárny, menší bistra, obchody českých designérů v pasážích,“ říká Jan Adámek, ředitel realitní kanceláře JAN Reality a zároveň předseda Sdružení Nového Města pražského, které se dlouhodobě věnuje životu a podnikání v okolí Václavského náměstí.
„Až bude rekonstrukce hotová, výrazně přibude na náměstí mladých lidí a také rodin, protože to tu bude pro ně příjemné, částečně bezbariérové, krásné místo,“ předpovídá.
Místní podnikatelé a obchodníci podle něj budou mít z rekonstrukce náměstí užitek i po ekonomické stránce. „Zvýší se množství zákazníků, lidé budou mít více času na nakupování, na obědy, na kulturu. Bude lépe vidět na výlohy obchodů. Bude tu čisté a příjemné prostředí, kam se lidé, návštěvníci, turisté, domácí budou rádi vracet,“ říká.
A dodává, že se změní i sociodemografický profil lidí, kteří se po náměstí pohybují. To je podle Adámka patrné třeba na nedávno otevřené prodejně oděvního řetězce Primark, který přivedl na Václavské náměstí ve výrazně větším množství dívky a ženy ve věku od patnácti do čtyřiceti let.
Právě Primark, který v červnu na Václavském náměstí otevřel největší prodejnu značky ve střední Evropě, je jedním z důkazů toho, že náměstí stále patří, i přes nedokončenou rekonstrukci, k dlouhodobě nejvýznamnějším obchodním, společenským a kulturním lokalitám ve střední Evropě.
„Na ploše o délce přes 750 metrů a šířce 60 metrů nabízí celou řadu velice zajímavých nemovitostí, jež disponují velkorysými prostory pro mnoho obchodů, restaurací a zábavních podniků, které zde mají své vlajkové či referenční obchody pro Českou republiku a mnohdy i střední Evropu,“ popisuje Kotrbáček.
I on potvrzuje, že se na náměstí postupně zlepšuje kvalita prostředí a s tím i nabídka obchodů a služeb. „Na Václavském náměstí tak najdeme největší obchody většiny značek a obchodníků v regionu, například německý obchodní dům s prémiovou módou Van Graaf o velikosti téměř deset tisíc metrů čtverečních, hned dva obchody C&A, největší knihkupectví Neoluxor v zemi o velikosti téměř čtyř tisíc metrů, největší Foot Locker ve střední Evropě o celkové ploše téměř čtrnáct set metrů a další,“ vyjmenovává Kotrbáček.
„Jsem pevně přesvědčený, že atraktivita Václavského náměstí dále dlouhodobě poroste a s ní i hodnota tamních nemovitostí. To vše je důvod, proč místo bude i nadále v centru pozornosti jak maloobchodních značek, tak investorů do nemovitostí,“ dodává.
Podle Adámka může byznysu pomoci i to, že bude v okolí Václavského náměstí bydlet více lidí. V poslední době totiž dochází spíše k odlivu rezidentů. A právě rekonstrukce náměstí by mohla přispět k tomu, aby se lidem v jeho okolí lépe bydlelo. „Díky tomu vzniknou i nové obchody a služby, které potřebujete mít kolem svého bydliště. A to zase přinese novou krev do byznysu místním obchodníkům,“ vysvětluje Adámek.
Impulzem mají být tramvaje
Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí vyjde celkem na 430 milionů korun. Hotovo mělo být podle původních plánů ještě letos, nakonec se termín posouvá na jaro příštího roku. Zdržení mají na svědomí některé změny v zadávací dokumentaci zakázky, kterou získala stavební společnost Hochtief.
Kvůli nim musí rada města ještě v příštích týdnech podepsat dodatek ke smlouvě. Úpravy se týkaly například umístění stromů nebo stavby slepých tramvajových kolejí, které mají být připravené k případnému propojení horní části náměstí s ulicí Na Příkopě.
„Pokračují archeologické práce, pokládají se inženýrské sítě a pokračuje pokládka povrchů. Dokončení spodní části náměstí očekáváme na jaře příštího roku,“ uvádí mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že práce na spodní polovině náměstí jsou zhruba v šedesáti procentech.
Vedení města však zároveň připravuje i rekonstrukci horní poloviny náměstí, kde nakonec po dlouhých debatách povede tramvaj spojující Vodičkovu s Vinohradskou ulicí.
Právě nová tramvajová trať by v budoucnu měla být impulzem pro byznys a život na „Václaváku“. „Tramvaje jsou městotvorný prvek. Lidé nemusí zalézat pod zem, vystoupí rovnou na náměstí a mohou jít do obchodu, který se jim líbí. Tramvaje tak dostanou na náměstí více koupěchtivých lidí,“ říká Adámek s tím, že jsou takové příklady vidět i v zahraničních městech, například v Berlíně, ve Vídni nebo v Kodani.
„Aby město fungovalo, potřebuje lidi venku na ulici, lidi v obchodech, lidi komunikující, lidi bavící se s kolemjdoucím. A tramvaj takové lidi přiváží a odváží,“ dodává.
Podle Adama Scheinherra, náměstka primátora pro oblast dopravy, by měla plánovaná stavba tramvajových kolejí na Václavském náměstí začít koncem příštího roku.