Jestli je někde jistota setrvalého růstu hodnoty, jsou to hráčské smlouvy v NBA. Před sedmi lety podepisoval Mike Conley s Memphisem Grizzlies pětiletý kontrakt za 153 milionů dolarů, což byl v té době rekord ligy. Teď je nejvyšší smlouva NBA na téměř dvojnásobku.
Šestadvacetiletý hvězdný křídelník Bostonu Celtics Jaylen Brown se s klubem dohodl na prodloužení smlouvy na dalších pět let. Částka? Rekordních 304 milionů dolarů, v přepočtu přes šest a půl miliardy korun.
Jeho kontrakt tak sesadil z trůnu smlouvu úřadujícího šampiona ligy, srbského obra Nikoly Jokiče, který loni v létě prodlužoval spolupráci s Denverem Nuggets za 264 milionů dolarů na pět let.
Brown, který v minulé sezoně dával téměř sedmadvacet bodů na zápas, bude v prvním roce nové smlouvy pobírat přes dvaapadesát milionů dolarů a poslední rok má garantovaných 69,1 milionu, tedy zhruba jeden a půl miliardy korun.
I tady je pro demonstraci toho, jak hodnoty smluv v NBA rostou, možné použít srovnání. V poslední mistrovské sezoně Celtics v roce 2008 pobírala celá hvězdná základní pětka včetně tří současných členů Síně slávy roční plat ve výši dvaašedesáti milionů dolarů. Tedy o sedm milionů méně, než budou Celtics v sezoně 2028-29 platit jedinému hráči.
Jaylen Brown si zajistil nárok na takzvaný supermax kontrakt tím, že se v uplynulé sezoně dostal do druhé nejlepší pětky NBA. V příštím roce mu doběhne aktuální smlouva s 31,8 milionu za sezonu a v té nadcházející už mu naběhne smlouva nová.
Celtics navíc budou muset sáhnout hluboko do kapsy, pokud budou chtít udržet pohromadě spolupráci Browna s Jaysonem Tatumem. Ten bude mít po příští sezoně také nárok na nejvyšší možnou smlouvu. V součtu tak kontrakty tohoto dua vyjdou zhruba na 613 milionů dolarů.
Na Brownově podpisu se ukazuje postavení NBA mezi severoamerickými sporty. Rovnou dvaatřicet z padesáti nejvyšších kontraktů podle roční hodnoty najdete v amerických a kanadských ligách právě v basketbalové NBA. A 76 basketbalistů si během příští sezony vydělá alespoň dvacet milionů dolarů.