Panorama Las Vegas má novou dominantu. Obrovská kupole, která se poprvé rozzářila čtvrtého července a spolu s fascinujícími efekty zobrazila přihlížejícím vzkaz „Ahoj, světe“, se jmenuje MSG Sphere. Tady je všechno, co o ní potřebujete vědět.

O co jde?

MSG Sphere je nový zábavní komplex v Las Vegas, největší sférická stavba světa a zároveň i největší LED obrazovka na světě. Nachází se v přímém sousedství oblasti plné kasin a hotelů známé jako Strip, jen kousek od známého resortu Venetian.

Budova je vysoká 112 metrů, na šířku má 157 metrů a venkovní displej zabírá plochu neuvěřitelných 54 tisíc metrů čtverečních. Uvnitř se nachází šestasedmdesát metrů vysoká projekční stěna s plochou patnáct tisíc čtverečních metrů rozprostírající se okolo hlediště pro osmnáct tisíc lidí.

Kompletně otevřený má být celý komplex až na konci září letošního roku, už od července se ale na kupoli promítá široký záběr vizuálních efektů. Vůbec poprvé se veřejnosti schopnosti této multimediální budovy představily během oslav Dne nezávislosti.

K čemu to je?

Komplex má primárně hostit hudební a umělecká představení. První akcí, která interiér Sphere otevře veřejnosti, ostatně bude série pětadvaceti koncertů irských U2, kteří se naživo představí po čtyřech letech.

„Většina míst pro koncerty jsou sportoviště. Jsou stvořeny pro sport, nikoli pro hudbu a umění. Zato tato budova byla postavena pro pohlcující zážitky z uměleckých představení. Nemůžete sem přijít a podívat se na zápas ledního hokeje,“ poznamenal Bono z U2 v rozhovoru pro Apple Music.

Úplně se tady ale na sport přece jen nezapomnělo. Pod obrovskou kupolí se totiž plánují i zápasy MMA nebo boxu. A v listopadu kolem ní budou projíždět monoposty F1 během Velké ceny Las Vegas. Kromě koncertů a dalších show bude ale obří kupole sloužit i jako silný magnet na peníze z reklamy. Jestli totiž může Sphere firmám něco zaručit, tak to, že jejich marketing bude vidět.

Jednou z prvních kampaní byla spolupráce s basketbalovou NBA, která Sphere použila jako lákadlo na svoji letní ligu konající se právě v Las Vegas. Konstrukce během jedenácti dní vypadala jako obrovský basketbalový míč, který někdo zarazil doprostřed města.

Kromě ohňostrojů, promítání obří americké vlajky a dalších vizuálních efektů je možné kupoli využít i jako obrovské plátno pro zobrazení vesmírných těles, například Měsíce, Marsu, ale i Země.

První představení kupole během oslav Dne nezávislosti 4. července

Kdo za tím stojí?

Investorem projektu je společnost Sphere Entertainment (původně Madison Square Garden Entertainment), která spadá do impéria newyorského miliardáře Charlese Dolana a jeho rodiny.

Charles Dolan je mimo jiné zakladatelem televizní stanice HBO a do jeho rodinného byznysu patří také basketbalový klub New York Knicks, hokejový klub New York Rangers a též slavná aréna Madison Square Garden, kterým šéfuje Dolanův syn James.

Právě James Dolan je CEO Sphere Entertainment a stojí za myšlenkou futuristické budovy Sphere. A už plánuje další podobný projekt na pozemcích ve Stratfordu, který je součástí aglomerace Londýna.

Pozemky pod komplexem v Las Vegas patří investiční společnosti Vici Properties a za architektonickou podobou projektu stojí vyhlášené studio Populous, které má v portfoliu stovky moderních sportovních a multifunkčních stadionů a hal. Například nový stadion londýnských Tottenham Hotspur, stadion pro letní olympijské hry v Londýně v roce 2012 nebo T-Mobile Arenu v Las Vegas, která je domovem hokejových Vegas Golden Knights.

Technologie obstarali softwaroví experti ze Sphere Studios, kteří se spojili s firmou SACO Technologies, lídrem v oblasti LED osvětlení a mediálních řešení, aby navrhli a vyrobili unikátní LED displej Exosphere. Britská firma 7thSense zase dodala pokročilé mediální servery a technologie pro zpracování obrazu.

Na kolik to vyšlo?

Přípravy obřího projektu začaly už v září 2018, přičemž se mluvilo o předpokládaných nákladech kolem 1,2 miliardy dolarů. Jenže kvůli problémům způsobeným covidem se výstavba odkládala a postupně rostla i cena. Ta se nakonec vyšplhala na 2,3 miliardy dolarů, tedy zhruba přes 48 miliard korun.

Jsou tam nějaké zajímavé technologie?

Rozhodně! Například vnitřní projekce dosahuje rozlišení 16k a má podle autorů vtáhnout diváky v co největší možné míře do děje. I tady jde o světové prvenství, podobné rozlišení totiž nemá v podobném kontextu obdoby.

Prvotřídní zvuk zase zajišťuje téměř 160 tisíc reproduktorů. A kromě audio a videotechniky má být sál vybaven také technologiemi, které návštěvníkům zprostředkují i vůně. Infrazvukový haptický systém má zase umožnit divákům cítit zvuk i skrz vibrace.

Exteriér stavby pokrývá zhruba 1,2 milionu LED „puků“ umístěných po celém povrchu. Jeden puk obsahuje 48 nezávislých diod a je schopen produkovat 256 milionů různých barev.

A zajímavá byla i výstavba. Během ní byl v provozu například čtvrtý největší pásový jeřáb na světě DEMAG CC-8800, kterému trvá osmnáct dní, než se celý sestaví.

A co modrá obrazovka smrti?

Před několika dny uživatelé Twitteru hojně sdíleli fotografii, na které místo fascinujících efektů z kupole Sphere září chybové hlášení operačního systému Windows známé jako modrá obrazovka smrti (Blue screen of death). „Bill Gates zničil Las Vegas Sphere,“ píše se třeba v twitterovém příspěvku se 107 tisíci lajky.

Jak ale upozorňuje například server CheckYourFact, Sphere zatím problémy s padáním Windows nepotkaly a s největší pravděpodobností na tomto operačním systému jeho technologie ani neběží. Sdílená fotografie je tak jen úsměvným fake news.