Italské pojišťovně Generali v loňském roce stoupl provozní zisk o 11,2 procenta na rekordních 6,5 miliardy eur, tedy zhruba 155 miliard korun.

Čistý zisk se i přes ztrátu 154 milionů eur z ruských investic zvýšil o 2,3 procenta na 2,91 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné stouplo o 1,5 procenta na 81,5 miliardy eur. Generali se proto rozhodla vyplatit dividendu 1,16 eura za akcii. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje růst o více než osm procent.

Vyšší úrokové sazby podpořily segment životního pojištění a provozní zisk tam stoupl o pětadvacet procent. Rovněž segment neživotního pojištění se zdá být odolný, když se jeho provozní zisk zvýšil o 1,7 procenta.

Finanční ředitel Cristiano Borean na tiskové konferenci uvedl, že pojišťovna nemá žádné napojení na zkrachovalou americkou banku SVB, která se zaměřovala na začínající technologické firmy. SVB se minulý týden stala největší bankou, která zkrachovala v USA od finanční krize v roce 2008, což vyvolalo otřesy v globálním finančním systému a přimělo regulátory k zásahům, které mají zmírnit případné následky krachu.

„Každý rok je nějaká krize. Naše vynikající solventnost, která je výsledkem velmi diverzifikovaného obchodního modelu, nám umožnila překonat všechny krize posledních sedmi let,“ prohlásil generální ředitel Philippe Donnet.

Generali je jedním z největších světových poskytovatelů pojištění a správy aktiv. Skupina byla založena v roce 1831 a působí v padesáti zemích světa. Generali Česká pojišťovna je podle svých internetových stránek jedničkou na českém trhu, na kterém představuje zhruba šestadvacetiprocentní podíl.