Tři vítězství v řadě. Tak vypadal rok 2014 pro šestašedesátiletého Jiřího Hlavatého, jediného majitele fabriky Juta vyrábějící netkané textilie, která dominuje Dvoru Králové nad Labem. Nejprve zvítězil v soutěži EY Podnikatel roku ČR, pak se stal senátorem jako nestraník za ANO Andreje Babiše a nakonec uzavřel rok s rekordními hospodářskými výsledky. „Podařily se nám skvělé výsledky, nejlepší v historii firmy, a já to s pokorou přijímám jako vrchol své profesní kariéry,“ uvedl Hlavatý pro Forbes. Jeho Juta loni utržila 7,05 miliardy korun a hrubý zisk se podle odhadu vyšplhal na 650 milionů. Pro srovnání: v roce 2013 činily tržby 5,6 miliardy korun a zisk byl 108 milionů.

Více o Jiřím Hlavatém najdete v naší online encyklopedii nejbohatších Čechů:

hlavaty

Co za nárůstem stojí? Podle Hlavatého se o 30 procent zvýšily například prodeje umělých trávníků, které mimo jiné míří na velká fotbalová hřiště v Česku, v Německu nebo v Saúdské Arábii. Podobně si vedly netkané geotextilie používané při stavbách silnic a železnic nebo hydroizolační membrány pod skládky odpadu, retenční nádrže pro dešťovou vodu a na kaskádové čištění odpadních vod. „Dodáváme je do Libanonu, Konga, Jižní Afriky i Maroka,“ říká Hlavatý, jenž si loni v Monaku při soutěži o Světového podnikatele roku, kde zastupoval Česko, splnil sen a poobědval s bývalým trenérem Manchesteru United Alexem Fergusonem. „Překvapilo mě, že naše povrchy zná.“

Juta, která vyrábí také membrány pod střešní krytiny, má v plánu za letošní a loňský rok proinvestoval zhruba jednu miliardu korun do modernizace výrobních hal a technologií. Společnost je zcela bez dluhů a Hlavatý se snaží držet od bank a splátkových společností také svoje zaměstnance. V rámci firmy jim nabízí úvěry s minimálními úroky.

„Rekordní čísla mě zavazují a nedávají v noci moc šanci spát. Podle normálních pravidel bych měl v nejlepším skončit, ale znáte mě. Spíš mi to připadá jako další výzva pokračovat. Takže to nechám na vyšší moci a budu se držet cesty, která mě vede, aniž bych si to moc plánoval,“ uzavřel Hlavatý komentář k loňským výsledkům, které ho letos mohou posunout o něco výše v žebříčku nejbohatších Čechů podle Forbesu.


Rady Jiřího Hlavatého a dalších úspěšných podnikatelů i výše zmíněného trenéra Fergusona najdete v tomto článku.