Už zítra se mělo začít na burzách obchodovat s akciemi čínské finanční skupiny Ant, která patří do impéria nejbohatšího Číňana, technologického podnikatele Jacka Maa. Vstup Antu na burzu (takzvané IPO) se měl odehrát s hodnotou 37 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 850 miliard korun. Měl tak být větší než u ropného Saudi Aramca, které před rokem těsně olízlo tehdy rekordní hranici 30 miliard dolarů.

IPO Antu mělo firmu celkově ocenit na 330 miliard dolarů a zároveň katapultovat Jacka Maa na samý vrchol žebříčku nejbohatších Asijců. Nic z toho se však teď, a možná ani do budoucna, nestane.

Čínský regulátor trhu totiž IPO jen pár desítek hodin před jeho spuštěním zrušil a uvedl, že chce nejprve upravit regulaci finančních institucí. Jack Ma tak prozatím zůstane „pouze“ sedmnáctým nejbohatším mužem světa, a to i proto, že mu v reakci na rozhodnutí regulátora jmění dokonce pokleslo zhruba o tři miliardy dolarů. Akcie Alibaby, který vlastní asi třetinu skupiny Ant, totiž během středečního obchodování poklesly téměř o 10 procent.

Čínský mluvčí ministerstva zahraničních věcí Wang Wen-pin ve středu uvedl, že pozastavením plánovaného IPO na šanghajské burze a v duálním listingu i na hongkongském burzovním parketu chce regulátor „lépe udržovat stabilitu kapitálových trhů a chránit investorské zájmy“. Podle důvěrných zdrojů deníku The Financial Times za nečekaným obratem stál i čínský prezident Si Ťin-pching, který rozhodnutí podepsal.

Čínský miliardář Jack Ma. Foto | Forbes.com

Jack Ma, šestapadesátiletý bývalý učitel ve Velké Británii, své bohatství získal díky e-commerce konglomerátu Alibaba Group. Od roku 2014 buduje jeho finanční divizi Ant (dříve známá jako Alipay), která nabízí poskytování úvěrů s využitím moderních technologií a platforem.

To ji řadí do dnes tolik oblíbené kategorie fintechu, v němž je vůbec nejhodnotnější firmou v celém segmentu. A investoři tomuto typu služeb věří. Svědčí o tom i poptávka v rámci úvodní nabídky akcií, která se ve finančním vyjádření v podstatě vyrovnala ročnímu hrubému domácímu produktu Velké Británie. 

„Logika Pekingu je taková: pokud tomu nerozumím, nedovolím tomu růst.“

Proč tedy čínské autority rozhodly o pozastavení IPO Antu, když ještě nedávno všechny jeho prospekty související s chystaným vstupem na burzu schvalovaly? Vypadá to, že Jack Ma se v posledních měsících a týdnech rozkmotřil s čínskými úředníky.

Zástupci tamních státních bank dlouhodobě tvrdí, že online poskytovatelé půjček, jako je právě Ant, nepodléhají tak přísné kontrole jako klasické banky a tím představují riziko pro finanční stabilitu. Poslední kapkou však zřejmě bylo až vystoupení miliardáře na čínském veřejném fóru před dvěma týdny. Na něm se pustil do kritiky státem kontrolovaného bankovního sektoru, ve kterém podle něj regulace dusí veškeré inovace.

A v úvodu tohoto týdne se s touto tvrdou realitou setkal osobně. V pondělí si jej totiž předvolala regulační komise, aby s ním projednala nová omezení finančního trhu, která negativně dopadnou i na zisk Antu.

Čínský miliardář byl na schůzce navíc upozorněn, že v rámci nových pravidel bude potřeba upravit i některé dokumenty spjaté s IPO jeho společnosti tak, aby vyhovovaly novým regulím. Jack Ma to chtěl stihnout ještě před uvedením akcií na burzu, ale v úterý se dozvěděl, že už je to zbytečné a že regulátor IPO zcela zastavil. 

„Logika Pekingu je taková: pokud tomu nerozumím, nedovolím tomu růst,“ dodal k tomu pro The Financial Times jeden z vysoce postavených manažerů státní čínské banky, který si nepřál být jmenován.

Freeride
Předplatné Forbesu Freeride

Podle analytiků bude mít odložení primárního vstupu na burzu Antu negativní dopad na jeho budoucí ocenění, protože se pod tíhou nových událostí nedá očekávat až tak vysoký zájem o jeho akcie. 

„Byznys Antu bude pravděpodobně omezen novými pravidly regulace finančního trhu. Výsledkem toho bude to, že hodnota opakovaného IPO už bude nižší,“ uvedl pro Reuters výkonný ředitel Orient Capital Research Andrew Collier. 

Na jak dlouho je start obchodování s akciemi Antu odložen, čínské úřady neuvedly. Investorům tím ale nepřímo daly najevo, že pro velké peníze si je stále bezpečnější chodit na západní burzy.