Ceny nemovitostí určených k rekreaci za rok vzrostly asi o dvacet procent. Nejdražší jsou v Praze, kde se chaty a chalupy letos v červnu prodávaly průměrně za více než šedesát tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy Cenového kompasu Sreality.cz.

Podle průzkumu Raiffeisenbank vlastní rekreační nemovitost zhruba patnáct procent Čechů. V metropoli jde často o pozemky a objekty v zahrádkářských koloniích, jako například v Hloubětíně, případně nemovitosti k rekreaci na periferii města.

V Praze jsou podle portálu nejvyšší ceny dány i velmi omezenou nabídkou. K nejdražším krajům dále patří Středočeský (52 tisíc za m2), Jihomoravský a Liberecký (oba 48,5 tisíc za m2). „Naopak nejlevněji se dá chata či chalupa ve velmi dobrém stavu pořídit na Vysočině nebo v Karlovarském kraji,“ uvedla Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Karlovarský kraj je výjimkou a dochází zde k mírnému poklesu cen. Od prosince roku 2021 v něm rekreační nemovitosti zlevnily o jedenáct procent a metr čtvereční zde nyní stojí 33 tisíc korun.

Nabídka chat a chalup na portálu Sreality.cz po více než roce narůstá. V meziročním porovnání se letos na portálu objevilo o téměř třicet procent více inzerátů. Nabídek na prodej chat bývá v průměru přibližně o sedmdesát procent více než nabídek chalup. Chaty jsou i dražší, v republice je jejich mediánová nabídková cena 42 tisíc za metr čtvereční, zatímco u chalup 32 tisíc korun.

Oblibu chataření a chalupaření potvrzuje průzkum Raiffeisenbank, podle kterého vlastní chatu nebo chalupu patnáct procent lidí. Skoro polovina objekt zdědila a další třetina koupila. Sedm procent chatařů pak rekreační nemovitost samo stavělo.

„V posledních letech jsou chaty a chalupy vnímány nejen jako místo odpočinku, ale v rámci lockdownů se staly pro řadu lidí i místem, odkud pracují na home office. Stávají se také oblíbenou a stabilní investicí, do které Češi vkládají své úspory,“ řekla tisková mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Léto na chatě se nicméně dá zažít, i pokud žádnou rekreační nemovitost nevlastníte. Pokud se nepřikláníte k variantě investice do letního sídla, chata i chalupa na samotě se v Česku dá pohodlně pronajmout. Na výběr je přitom z mnoha typů nemovitostí v tradičním i moderním pojetí.