skip to main content
Ekologie

Rekviem za barely. Energetickým investicím budou v roce 2021 poprvé vládnout obnovitelné zdroje

2 minuty čtení

Energetický trh čeká už příští rok důležitý milník. Investice do obnovitelných zdrojů by měly v roce 2021 poprvé v historii přesáhnout výdaje do plynu a ropy. Podle prognózy bankovní společnosti Goldman Sachs půjde do udržitelné energie celá čtvrtina všech energetických investic, přitom ještě před pěti lety to bylo pouhých 15 procent.

Oproti očekávání nejde jen o zásluhu environmentálních hnutí v čele s Gretou Thunberg ani o klimatickou lobby světových ekonomik. Zájem o ropu by se sice na svou předkoronavirovou úroveň měl do roku 2022 vrátit, na rozdíl od zelené energie ale v této dekádě nezažije velký boom.

Reklama

Roli hrají především vysoké kapitálové náklady na vývoj tradičních paliv. Úrokové sazby na úvěry pro fosilní projekty jsou šestkrát vyšší než ty pro čisté energie – finančním institucím i individuálním investorům se ropa a plyn vyplatí čím dál méně.

Nedostačující investice pak vedou k vyšším cenám neobnovitelných zdrojů, a podněcují tak ještě rychlejší transformaci energetiky k šetrnějším řešením. Obrat k obnovitelným zdrojům by tak měl v příštích 10 letech vytvořit investiční příležitost v hodnotě 16 bilionů dolarů. To je pro představu jen o dva biliony méně, než kolik činí hrubý domácí produkt celé Evropské unie.

Reklama

Do konce tohoto roku se navíc EU chystá zavést tzv. taxonomii. Klasifikační systém, který podnikům a investorům poskytne univerzální kritéria pro určení ekonomických činností, považovaných za environmentálně šetrné, přijala Rada EU letos v dubnu. Cílem je podpořit soukromé investice do udržitelných projektů, a přispět tak k celkově klimaticky neutrální ekonomice.

„Závazky Pařížské dohody nelze splnit pouze s využitím veřejných prostředků. K podpoře tohoto přechodu potřebujeme stimuly ze strany celé ekonomiky, včetně finančních a kapitálových trhů,“ komentuje rozhodnutí bývalá finská ministryně financí Katri Kulmuni, která zavedení jednotného klasifikačního systému prosazovala.

Pro investory proto nebudou méně zajímavá jen fosilní paliva jako taková, ale i znečišťující společnosti a finanční produkty neodpovídající novým standardům. Do nového desetiletí tak světová ekonomika vykročí, alespoň teoreticky, o něco obezřetněji k planetě.

Reklama
Reklama