Znovu se otevřou brány hollywoodských studií, téměř čtvrt roku poté, co kvůli celosvětové pandemii koronaviru klapla poslední klapka. Povolení k tomu dal guvernér Kalifornie Gavin Newsom.

Svět showbyznysu ale jen tak něco nezastaví. Během karantény pokračovala produkce, pilovaly se scénáře, plánovaly budgety a casting se dělal přes Zoom nebo Webex. Šlo to až do takových bizárů, že pro nazkoušení lechtivých scén někteří herci jako rekvizitu používali nafukovací panny.

„Viru je jedno, jestli zrovna natáčíte milostnou scénu pro oscarový film,“ říká doktor Bob Watcher, předseda katedry medicíny na univerzitě v San Francisku. „Jednoduchá pravda je, že během pandemie na veřejnosti potřebujete chránit svůj obličej rouškou. A to sníží možnost natáčení zhruba o 90 procent.“

V Hollywoodu se toho jednoduše bude muset hodně změnit. Pryč jsou doby s velkým švédským stolem s občerstvením, všichni na place se budou muset nechat pravidelně testovat a vzniknou i nové pozice – člen týmu, který bude pravidelně dezinfikovat rekvizity, nebo ti, kteří budou dohlížet na to, že jde všechno podle bezpečnostních předpisů.

„I když se všichni těšíme, že po době izolace zase budeme moct dát prostor kreativitě, je jasné, že bezpečnost je na prvním místě,“ říká Thomas Schlamme, prezident odboru Directors Guild of America. „Každý krok konzultujeme se špičkami ve zdravotnictví a vědě a snažíme se vytvořit nejlepší systém pro tak unikátní mikrokosmos, kterým svět filmu je.“

Jestli se jedna část filmové produkce ani přes pandemii nezastavila, jsou to animované filmy. Zatímco animátoři pracovali na nových scénách, herci je z improvizovaného studia ve svém sídle namlouvali a skladatelé pracovali na hudbě s hudebníky, kteří své části z partitury natáčeli doma.

Vypadá to tedy, že v příštích měsících budou mít filmové žně hlavně děti. Dost možná bude víc a víc ubývat klasických filmů a animace a digitální efekty jsou budoucností Hollywoodu.