Rockaway Blockchain Fund zaměřující se na investice do blockchainu a digitálních aktiv od svého vzniku loni v červnu dokázal vybrat už přes polovinu cílové částky 100 milionů dolarů, a to převážně od investorů z Česka, Švýcarska, Velké Británie a USA. Fond zatím nainvestoval do celkem 28 blockchainových startupů a VC fondů, které se zaměřují na investice do decentralizovaných financí (DeFi). 

Nově v rámci něho vzniká otevřený podílový fond, který umožní investovat do světa finančních služeb budoucnosti ještě většímu okruhu investorů a to do digitálních aktiv už od jednoho milionu korun. Od dubna je navíc možné do fondu nově investovat i prostřednictvím J&T Banky.

„V poslední době se jasně potvrzuje, že blockchain, kryptoměny a obecně digitální aktiva mají fundament ať už jako nové investiční aktivum, a nebo jako technologie, která digitalizuje finanční služby, a tím je dělá globálně přístupnější, levnější a rychlejší. Jasně se to ukazuje na výkonnosti našeho portfolia i zájmu investorů o něj,” říká Viktor Fischer, zakladatel a managing partner týmu Rockaway Blockchain Fund.

Z portfolia fondu dnes vyčnívá několik akvizic v čele s pěti jednorožci, tedy společnostmi s valuací přes jednu miliardu dolarů, díky kterým na konci března celé portfolio vykazovalo zhodnocení přes 800 procent. 

Patří mezi ně například projekt 1inch, který agreguje decentralizované burzy pod jednu střechu a umožňuje uživatelům získat nejlepší cenu ze všech těchto burz, Opium umožňující decentralizovanou obdobu tradičního obchodu s finančními deriváty, nebo blockchainový operační systém Solana. 

„Přibližně třetina blockchainových projektů pochází z Evropy, přitom v Evropě chybí velký institucionální investor. S Rockaway Blockchain Fund máme dlouholeté vztahy, vyměňujeme si dealy, analýzy a já už teď můžu říct, že je to lídr mezi VC firmami,” říká zakladatel TechCrunch a jeden z prvních investorů fondu Michael Arrington.

„Digitální technologie a rozrůstající se online svět vytváří mnoho nových trendů, které s sebou přináší také zajímavé investiční a obchodní příležitosti. Rádi proto umožníme našim klientům do takových příležitostí investovat,“ říká Alena Tkáčová, obchodní a provozní ředitelka J&T Banky, která od dubna umožňuje investovat do fondu i svým klientům.