Rodinná firma Rybka ze slezských Kravař začínala v devadesátkách výstavbou vodovodů po okolních vesnicích, během následujících 30 let si prošla snad vším, čím se dá ve stavebnictví projít. Dnes skupina Rybka Building staví nízkoenergetické rodinné domy, bytové domy i průmyslové haly. Převzala i roli developera a otevřela se i drobným a středním českým investorům.
Umožňuje jim jednoduše a výhodně investovat do svých projektů prostřednictvím crowdfundingové online platformy Fingood. I díky tomu dál roste a přidává další projekty. „Je to win-win způsob financování. Investorům zaručuje zajímavý výnos a nám dává možnost rychle dokončit naše stavby a postupně růst,“ říká současný šéf rodinného podniku David Rybka.
Stavební firmu zakládal jeho otec Norbert v roce 1993 v Kravařích u Hlučína. Postupně vyrostla v akciovku, jejíž páteř tvoří tři hlavní společnosti. „Pokryli jsme tím řetězec celého obchodu s nemovitostmi. Developer Rybka Building vykupuje pozemky a připravuje projekty. Původní společnost Rybka – stavby a služby následně realizuje výstavbu a na konci řetězce máme realitku Rybka Reality, která byty prodává,“ popisuje propojený byznys David Rybka.
Developerskou větev firma rozvinula v roce 2008 při realizaci soukromého projektu 48 bytů v Bolaticích u Opavy, jehož původní developer v průběhu výstavby zkrachoval. „Dlužil nám peníze v řádech desítek milionů korun. Nezbývalo nám než si vzít úvěr, projekt dostavět a byty prodat,“ popisuje Rybka.
Crowdfunding místo dluhopisů
Přestože komplikace přišla v době tehdejší ekonomické krize, projekt se podařilo dokončit a Rybkovi si vyzkoušeli, že si i ve složité situaci dokážou poradit. „Řekli jsme si, že vlastně nepotřebujeme developera. Že to zvládneme sami, možná i lépe.“
David Rybka se v té době zapojil do řízení společnosti po boku svého otce, firma zahájila transformaci a postupně expandovala do dalších regionů Česka i za hranice. V roce 2016 pak vznikla akciová společnost Rybka Building, která celý byznys zastřešila a mimo jiné začala hledat nové možnosti financování a cesty, jak umožnit vstup dalším investorům.
Zlomový byl projekt rezidence Tabulky v Kostelci nad Orlicí v podhůří Orlických hor. Rybkovi se rozhodli vydat dluhopisy, bohužel si pro to vybrali nejméně vhodnou dobu. „Na trhu se s tímto finančním nástrojem začaly množit problémy. Lidé neměli k dluhopisům takovou důvěru a to vedlo k tomu, že jsme cílovou částku nevybrali celou. Proto jsme museli hledat jiné formy financování,“ říká David Rybka.
Crowdfunding představuje cestu, jak se mohou firmy posunout dál. Nás to posunulo výrazně.
DAVID RYBKA
Úvěr si brát nechtěl i proto, aby banka ve frontě nepřeskočila menší věřitele. Zkusil tedy alternativu – crowdfunding. Svůj projekt nabídl na investiční platformě Fingood, která umožňuje vstup investorů do prověřených projektů formou krátkodobých úvěrů s garantovaným úrokem.
„Jednání byla velmi rychlá. Během měsíce jsme si plácli. V bance to bylo na dlouhé lokte. Bylo nutné velké papírování, které vyžadovalo čas a energii. Argumentem pro Fingood byl tedy i čas,“ popisuje Rybka.
Snadno ověřitelné záruky
Prostřednictvím platformy se na jednu investiční příležitost skládá skupina lidí, investovat mohou už od tisícovky. Nejde přitom jen o malý a střední development, ale o zajímavé byznysové projekty českých firem z různých oborů, jejichž výnosy se aktuálně pohybují kolem 11 až 12 procent ročně.
Rybka Building na projekt v Kostelci nad Orlicí vybrala v prvním kole 9,97 milionu korun od 249 investorů. Nakonec si společnost řekla o peníze na Fingoodu hned sedmkrát. A úspěšně – v úhrnu vybrala 50 milionů, kterými 120milionový projekt dofinancovala. Aktuálně je už 53 bytů prodaných na majitele čeká posledních šest.
Výhra to byla i pro investory – dostali možnost opakovaně vložit peníze do projektu, který už z prvního kola znali a nemuseli se znovu seznamovat s detaily jeho analýzy. Nejlepším doporučením bylo, že se stavba díky jejich podpoře viditelně posouvala do dalších fází. A zhodnocení nakonec dosáhlo 3,4 milionu korun.
Někteří investoři, kteří firmě na projekt půjčili, si nakonec projekt oblíbili tak, že si sami v Kostelci koupili byt, třeba jako další investici do budoucna. Projekt byl historický i pro Fingood, šlo totiž o první kontinuální investici rozdělenou do sedmi tranší.
Ačkoliv si Rybka pochvaluje rychlost při jednání, než Fingood předložil první nabídku investorům, projekt si důkladně prověřil, stejně jako to dělá u všech ostatních. „Projekty posuzujeme hodně individuálně, ale důsledně. Zatím nám to funguje velmi dobře, míra delikvence je do tří procent,“ poznamenává vedoucí risk týmu na Fingoodu Martin Šmajser.
„Bylo důležité, že stavba už byla rozestavěná. Také jsme jim mohli ukázat, že peníze z dluhopisů byly účelně vynaložené na stavbu. Že nákup pozemků a to, co se do té doby prostavělo, odpovídá vybraným financím, což dokázal i znalecký posudek,“ popisuje konkrétní záruky Rybka. Firma navíc už v té době měla řadu bytů prodaných v předprodeji a hlavně za půjčku mohla ručit samotnou nemovitostí.
Příští zastávka: Poruba
Rybkovy firmy se od té doby na Fingood pravidelně vracejí a s každým úspěšným projektem roste jejich reputace mezi investory. Když červnu 2022 Fingood představil další developerský projekt Rybka Building, požadovaných 35 milionů se vybralo během několika desítek minut. Velmi slušný dvanáctiprocentní výnos s návratností vkladu během čtyř měsíců si nenechalo ujít 6200 drobných i větších investorů.
„Nejsme nároční, nestavíme vzdušné zámky a veškeré peníze jsou účelně vynaložené. I to, že jsme dokázali dotáhnout do konce projekt 59 bytů v Kostelci podle mého dodává investorům jistotu, že se na nás mohou spolehnout. Nikdy se nám nestalo, že by se peníze nevybraly,“ říká Rybka.
„Teď plánujeme další výstavbu přibližně šesti desítek bytů v Porubě, nejlukrativnější a nejatraktivnější části Ostravy,“ těší se. Financování chce z části zajistit z vlastních zdrojů, úvěrem z banky a samozřejmě i od investorů z Fingoodu.
„Crowdfunding představuje cestu, jak se mohou firmy posunout dál. Nás to posunulo výrazně. Mohli jsme se vydat cestou, kterou považujeme za nejlepší, tedy, aby stavební firma i realitka měly vlastní projekty a nebyly závislé na třetích stranách,“ uzavírá David Rybka.