Renovace a přestavby si raději nechte až na příští rok. Letos byste měli podle tradiční čínské filozofie udržet ve vaší práci klid a mír. Vyhněte se při tom červené a růžové barvě, pálení svíček, používání aroma lamp, jasnému světlu nebo dekoracím trojúhelníkového tvaru. Oproti minulému roku je totiž postavení hvězd horší hlavně kvůli vstupu nebezpečné hvězdy Tai Sui do energetického centra. Proto si kancelářský stůl ozdobte nějakým kovovým předmětem, který vás ochrání před vším negativním. Nikdy totiž nevíte, kdy se do vaší pracovny přiřítí rozzuřený kolega, nebo dokonce šéf a naruší váš klid.

Tady je pár tipů, jak nastolit harmonii ve vaší kanceláři podle vitální síly čchi:

  • Zabiják open space

Jedna velká místnost, spousta počítačů, lidé v anonymních kójích namačkaní jeden na druhého, klimatizace, obrovské prosklené domy a haly, lesklé povrchy, hranaté tvary, místo přirozeného světla jen zářivky. Moderní kanceláře produkují falešný jang – tedy špatné uspořádání prostoru, které nutí zaměstnance vydávat mnohem více energie, než přijímají.

Krátkodobě, maximálně dva roky, se vám v takovém prostředí zvýší pracovní výkonnost. Potom ale nastává vyčerpání, vyhoření a únava. Pracovní výkon je vyžadován stále, nicméně sil už není. Je to jednoduchá matematika. S vyšším výdejem energie také přichází vyšší potřeba odpočinku a lidé kvůli vyčerpání odcházejí jinam. A v případě, že natrefí na podobné pracovní prostředí, se situace opakuje.

  • Jak si ulevit

Základní potřebou člověka, který se chce cítit dobře, je „jeskyně“. Bezpečí uvnitř skály znamená mít krytá záda, dobrý výhled přes hořící oheň ven na světlo. A to je přesně to, co dnešní kanceláře nejsou. Kdo se chce cítit jistě, tak by si neměl sedat zády ke dveřím, ke kolegům ani do proudu energie mezi dveřmi a oknem.

Čtěte také: Podívejte se, tohle jsou nejlepší české kanceláře roku 2015

Jak situaci řešit v open spacu? Opatřete si alespoň kvalitní židli s pevnými zády sahající ideálně až k hlavě. Důležité jsou i opěrky na ruce. Nejvhodnější je pořídit si křeslo v černé barvě. Zajistěte si také dobrý výhled. Pokud máte místo, ze kterého se díváte jen do zdi, umístěte před sebe nějaký inspirativní obrázek s otevřenou krajinou, nebo si ho alespoň nahrajte na plochu monitoru počítače.

  • Ideální stůl

Kromě umístění stolu záleží také na materiálu a tvaru, ze kterého je vyroben. V žádném případě nekupujte skleněný. Nejlepší je z kvalitního dřeva a takový, který bude zepředu uzavřený. Nebude vám vidět na boty. Obecně například platí, že stoly nepravidelného tvaru podporují kreativitu, obdélníkové stoly vám zase pomohou s „ostřejšími“ lokty při jednání. Zanedbatelná není ani velikost. Velký stůl vám poskytne víc osobního prostoru.

  • Pořádek na prvním místě

Co udělat s vaším pracovním stolem a šuplíky? Zaprvé: uklidit. Zadruhé: vyrobit si kolem sebe co nejpříjemnější mikroklima.

Čtěte také: Pracujete do noci? Zkuste v kanceláři rovnou spát

Důležité je také eliminovat záření počítačů, a to například fluoritem nebo kapradím ledviníkem. Proti nepříjemným kolegům, na které nechcete koukat, si můžete zbudovat třeba hradbu z květin. Pokud se chcete pracovním stolem zabývat podrobněji, můžete na něj použít magický čtverec pakua neboli šamanský kruh zahrnující devět oblastí, které dohromady zajišťují harmonický běh života.

  • Nelezte do pasti

Číňané říkají, že nezáleží ani tak na kvalitě semínka, jako na půdě a prostředí, v němž bude klíčit a růst. Můžete být sebelepší, sebetalentovanější a sršet energií, ale pokud nebudete mít okolo sebe správné podmínky pro svůj růst a rozvoj, můžete se snažit, jak chcete, a výsledek nikdy nebude takový, na co stačí váš potenciál. Než tedy v budoucí práci řeknete své ano, jděte se také podívat, jaké budete mít v nové kanceláři energetické podmínky.

  • Najděte si osvíceného šéfa

Jeden podnikatel sháněl kanceláře pro čtyři nové firmy. Obešli jsme několik budov, které si vyhlédl. Jedna byla horší než druhá. Vztekal se sice, že „neměl dobrý čich“, ale nechal si poradit. Jako soukromník ví, že pokud chce od zaměstnanců velký výkon, měl by jim poskytnout ty nejlepší podmínky. Jeho lidé teď mají dobré a motivující pracovní prostředí, harmonizovanou vodu, dost prostoru, květin, zářivky s plnospektrálním osvětlením a čerstvý vzduch. Výsledek? Spokojeni jsou všichni. A stačilo tak málo.

Autorka: Ivana Štědrá, ivanastedra.cz