Největší český výrobce jízdních kol Bike Fun International (BFI) z Kopřivnice na Novojičínsku zvýšil ve fiskálním roce 2022 tržby z prodeje výrobků a služeb více než o třetinu na 2,56 miliardy korun. Firmě, která patří do české skupiny Consillium miliardáře Tomáše Němce, stoupl čistý zisk o desetinu na 116 milionů korun.

„Dosáhli jsme historicky nejvyššího obratu – poprvé jsme se dostali přes 2,5 miliardy korun. Pomohlo nám, že jsme vyrobili a prodali největší počet elektrokol,“ uvedl generální ředitel Tomáš Hájek a dodal, že rok 2022 byl pro BFI rokem rekordů.

Ve fiskálním roce, který skončil 30. června 2022, byl celkový počet prodaných kol o 22 procent vyšší než v roce 2021.

Firma vyrobila celkem 189 182 kol – meziročně téměř o 37 tisíc více. Elektrokol vyrobila v porovnání s minulým obdobím více než dvojnásobek, konkrétně 61 823. Společnost se ale opřela zejména do prodeje e-biků. Počet prodaných elektrokol narostl o 73 procent na celkových 57 tisíc kusů. Z pohledu obratu byl nárůst e-biků dokonce 85procentní.

Podle finančního ředitele Petra Sazovského společnost dosáhla úspěchu navzdory velmi složité situaci v dodavatelském řetězci.

BFI dodával do 28 zemí a na českém trhu skončila jen desetina vyrobených kol. Téměř 92 procent exportovaných kusů putovalo do zemí Evropské unie. Největším trhem zůstává s téměř 52 procenty Nizozemsko a po následujícím Česku je třetí Francie s podílem 7,5 procenta.

BFI patří do skupiny Consillium. Její výkonný ředitel Tomáš Klápště uvedl, že důležitost kola jako dopravního prostředku v Evropě roste a struktura jejich výroby jen odpovídá poptávce. Klíčovým produktem BFI se tak postupně stávají městská nebo cestovní elektrokola.

Hájek uvedl, že ambicí firmy i pro následující rok je pokračovat v růstovém trendu. „Přes zhoršující se ekonomickou situaci věříme v potenciál hlavně v kategoriích městských elektrokol a prémiovějších horských kol na našich klíčových trzích,“ uvedl Hájek.