skip to main content
Byznys

Rolls-Royce hlásí nejlepší rok své historie a chystá se na elektrickou budoucnost

Přestože značná část firem nebude na loňský rok vzpomínat zrovna pozitivně, automobilce Rolls-Royce se dařilo. A to doslova nebývale.

Firma totiž loni dodala na trh rekordní počet vozů a oproti loňskému roku prodeje vzrostly o 49 procent, přičemž rekord firma hlásí napříč trhy od Číny po USA. Historicky nejvyšší zájem je také o program Bespoke, respektive o vozy upravené na míru.

Rolls-Royce je absolutním lídrem v automobilovém segmentu s pořizovací cenou nad 250 tisíc eur. I z toho je zřejmé, že zatímco taková Tesla se nedávno pochlubila více než 900 tisíci dodanými vozy, Rolls-Royce svých luxusních obývacích pokojů na kolech loni na trh dodal přesně 5586 kusů.

Za loňským růstem poté stojí primárně model Ghost a jeho nejnovější verze Black Badge Ghost, který jsme ve Forbesu loni v listopadu testovali.

Reklama

„Celé je to nesmírně povzbudivé zejména v době, kdy se značka připravuje na uvedení svého historicky prvního plně elektrického automobilu. V návaznosti na letošní úspěch se budeme i nadále rozvíjet jako skutečně luxusní značka, která přesahuje oblast automobilové výroby,“ uvedl ředitel firmy Torsten Müller-Ötvös.

Na podzim loňského roku společnost poodhalila svůj první elektrický model Spectre, který chce uvést na trh do konce roku 2023. Za zmínku stojí probíhající testovací proces spočívající v 2,5 milionu kilometrů dlouhé cestě napříč celým světem. Jde o vůbec nejnáročnější testování, které kdy firma z anglického Goodwoodu podnikla a které bude simulovat 400 let užívání vozu Rolls-Royce.

Už zakladatel automobilky Charles Rolls prorokoval automobilům elektrifikovanou budoucnost. V dubnu 1900 si vyzkoušel jeden z prvních elektromobilů a prohlásil, že elektrický pohon je ideální volbou. Doslova Rolls řekl: „Elektromobil je dokonale tichý a čistý.“