skip to main content
Breaking News

Ropa dál zdražuje. Můžou za to i mrazy ve Spojených státech

2 minuty čtení

Ceny ropy na světových trzích se v úvodu týdne opět zvyšují, k růstu přispívá zejména pomalá obnova těžby na jihu Spojených států. Nabídka tak zůstává omezená, a to v době, kdy se v některých zemích začíná zvyšovat poptávka z minima, kam spadla v důsledku pandemie.

Severomořská ropa Brent s dodáním v dubnu se krátce před 15:30 SEČ prodávala za 64,05 dolarů za barel a proti předchozímu závěru vykazovala růst o 1,8 procenta. Termínový kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v březnu měl k dobru 2,1 procenta a prodával se zhruba za 60,50 dolarů.

Reklama

Mimořádně chladné počasí v Texasu a okolí způsobilo výpadek těžby v rozsahu až čtyř milionů barelů denně. Produkce zemního plynu se snížila o 595 milionů krychlových metrů, odhadují analytici. Zdroje z odvětví rovněž předpokládají, že potrvá nejméně dva týdny, než se těžba z břidličných formací vrátí k normálu. Jde o více než dva miliony barelů denně. V  celých Spojených státech se až do mrazů na jihu země těžilo asi 11 milionů barelů ropy denně.

Reklama

„Vzhledem k tomu, že stojí tři čtvrtiny personálu, který se věnuje těžbě hydraulickým štěpením, pravděpodobnost brzké obnovy je nízká,“ poznamenali analytici ANZ Research.

Americké ropné firmy poprvé od listopadu snížily kvůli mrazivému počasí v Texasu, Novém Mexiku a okolí počet těžebních souprav.

Příští týden ve čtvrtek mají naplánovanou schůzku členové OPEC+, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s  Ruskem. Zdroje agentury Reuters tvrdí, že se od dubna zřejmě dohodnou na zmírnění těžebních omezení, protože ceny už se dostatečně zotavily. Členové limity původně zavedli kvůli propadu poptávky po ropě, který se za pandemie ještě zvýraznil

Reklama
Reklama