Saúdskoarabské ropné firmě Saudi Aramco v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 14,4 procenta na 27,3 miliardy dolarů (634,5 miliardy korun), což bylo v souladu s očekáváním analytiků. Důvodem byly nižší ceny ropy a objem prodeje. Navzdory slabším výsledkům firma vyplatí za první čtvrtletí dividendu. Oznámila to v úterní tiskové zprávě.

Navzdory poklesu zisku firma vyplatí na dividendách za první čtvrtletí jednatřicet miliard dolarů. Saúdskoarabská vláda přímo vlastní ve firmě podíl 82,2 procenta a je do značné míry závislá na platbách od této společnosti, které zahrnují také licenční poplatky a daně.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. Vynakládá ale miliardy dolarů na diverzifikaci své ekonomiky a hledá alternativní zdroje budoucího růstu. K financování ambiciózního programu reforem tak potřebuje příjmy z prodeje ropy.

V současnosti země těží zhruba devět milionů barelů denně, což je výrazně pod její kapacitou dvanáct milionů barelů denně. Saúdská Arábie je součástí Organizace zemí vyvážejících ropu, která se loni v dubnu dohodla se svými spojenci na snížení produkce o více než jeden milion barelů denně. Arábie pak loni v červnu oznámila další dobrovolné snížení těžby o jeden milion barelů denně. Cílem rozhodnutí je podpořit ceny ropy.

Aramco je největším producentem ropy na světě. Na globální těžbě této suroviny se podílí asi deseti procenty.