skip to main content

Rozestup na dvě bagety. Jak uspořádat šik a bezpečný piknik

1 minuta čtení

Výhodou hodování v přírodě či kdekoli mimo domov je, že se jedná o zdánlivě obyčejnou záležitost, která vám ale báječně zvedne náladu.

Tato tradice je s námi od středověku, kdy se pořádaly hostiny v  přírodě coby odpočinek v průběhu lovu. V 17. století se mezi francouzskou šlechtou nosilo, aby na piknik každý přinesl vybrané víno z vlastních vinic.

Podle britské školy etikety bychom se coby hosté pikniku vždy měli zeptat, co můžeme donést, „protože je velmi nezdvořilé dorazit s hromadou jídla na místo, kde je menu už pečlivě naplánované“. Pití ale podle stejných zásad přijde vhod vždy.

Reklama

Co může být během letního dne příjemnější než deka, bageta, sýr, ovoce, ale také nápoje a společnost vybrané podle svého nejlepšího vkusu a přesvědčení?

Zachovávejte decentní odstup a nenoste šumivé nápoje
Na rozdíl od piknikové etikety z let předchozích ale momentálně žijeme v postpandemickém světě, proto bychom to neměli ani teď přehánět s vzájemnou blízkostí. Doporučujeme proto na dece udržovat rozestup o šířce dvou baget.

Představa, že popíjíte prosecco nebo limonádu za tichého šumění stromů je sice poetická, ale v praxi vám bublinky mohou napáchat více škody než užitku. V teplém počasí se takové nápoje snadno promění ve výbušniny, které v lepším případě vás, v horším vaše společníky polijí od hlavy až k patě.

Podobně nevhodné jsou aromatické plísňové sýry nebo pokrmy, které se složitě konzumují. Ideální jsou okurkové sendviče (britský národní odpolední pokrm k čaji), uzený losos, quiche, hummus a syrová zelenina či sladké koláče.

Co tedy potřebujete pro dokonalý piknik?
Kromě jídla a pití je to samozřejmě deka. Inspirovat se můžete britským stylem a pořídit si ji z kvalitního tvídu vyrobeného z vlny ze skotských ovcí.

Reklama

Předepsanou výbavou hodování v přírodě musí být samozřejmě stylový koš. Jídlo můžete donést jak v proutěném či slaměném doplňku, ve kterém si nosíte potraviny z farmářských trhů, tak v koši, který je pro piknik přímo určený a umístíte do něj i příbory a nádobí.

Před svými spolustolovníky v přírodě se můžete blýsknout nejen lahůdkami, ale také talíři, ze kterých budou pokrmy servírovány. Na obličeje, které na nádobí namalovali čeští designéři Karolína Stryková a Teodorik Menšl, říkající si In August Company, vaši hosté jen tak nezapomenou.

View this post on Instagram

New hand-painted plates online soon ??

A post shared by In August Company (@inaugust.co) on

Mít piknik bez nápojů by bylo společenskou katastrofou, proto se dobře vybavte tematicky přírodními víny od Marka Jeliče.

View this post on Instagram

Sixpack alert! Jara Tesařík @dluhegrefty nám poprvý přivezl svý vína a je to jedna mutěnická kráska vedle druhý? Perfektní pro vás, co chcete pít Moravu, ale pořádně naturální a osobitou. Když to shrnu, čeká vás spousta radosti, spousta lásky, nula chemie, nula filtru, nula fejku? Jara je člověk pracovitej, skromnej, při zemi a zároveň talentovanej a se zjevně obrovským citem pro víno a révu. Toho si spíš než v ČR všimli Amíci a Kanaďani, takže je dost možná známější v zámoří, než u nás. Vtipný, co?? A my tu pro vás máme rovnou jeho zvýhodněnej sixpack, ať si to můžete projet komplet – jsou v něm tři oranžový, jedno rosé a dvě červený? ?Alba Mixtura 2019 je oranžovej Rýňák se Sauvignonem ?Alba Rosales 2019 je oranžovej Tramín s šedým Pinotem ?Non Grata 2019 je oranžová všehosměs z nestříhanýho vinohradu ?Rosa Mixtura 2019 je roséčko z Modrýho portugalu, Frankovky a Cabernetu ?‍?Rufus 2019 je „ryšák“ z červených i bílých hroznů, je to podle Jary „taková nejistá směs“ hlavně Ryzlinku, Frankovky a Pinot Blanc ?Rubra Mixtura 2018 je tučný červený z Modrýho portugalu, Svatovavřineckýho a André ? Sixpack máme na winegeek.cz (link je v biu), doprava je kamkoliv v ČR zdarma a nejpozdějc do druhýho pracovního dne? #dluhegrefty #naturalwine #handsome #moravia #winelover #winegeek #somm #orangewine #nosulphites

A post shared by Marko Jelič – WineGeek.cz (@winegeekcz) on

Krabička poslední záchrany
I park může posloužit jako scenerie nepředvídatelných společenských katastrof. Proto si připravte krabičku poslední záchrany, do které uschováte kromě vlhkých ubrousků (existují i takové, které dokážou vyčistit skvrny z oblečení) také párátka, náplasti a repelent.

Reklama
Reklama