Znechucení a zděšení z války. Ale také strach ze sankcí. Nevyprovokovaná invaze na Ukrajinu přiměla řadu ruských miliardářů opustit zemi a vypovědět občanství. Ne všem to však pomohlo vyhnout se trestu za dřívější podporu Putina.

Válka ruské miliardáře rozdělila. Mnozí z nich prezidentu Vladimiru Putinovi loajálně pomáhají nebo alespoň mlčí. Jiní buď nesnesou pomyšlení, že válku svým podnikáním podporují, nebo mají zájmy, které by nenávratně ohrozily západní sankce. A proto z Ruska mizí.

Začátkem března Putinem ovládaný režim přišel o další dvě taková jména. Od 24. února 2022 se tak občanství vzdalo už celkem deset ruských miliardářů.

Ratmir Timashev
a Andrei Baronov

Posledními potvrzenými miliardáři, kteří nechtějí být spojováni s Ruskem, jsou zakladatelé technologické společnosti Veeam. Ta se zaměřuje na usnadnění zálohování virtuálních počítačů a její majitelé ji už od svého založení v roce 2006 prezentují jako švýcarskou, nikoli ruskou.

Zastoupení má i u nás. V roce 2015 společnost v Praze vybudovala výzkumné středisko s prostory pro až pět set zaměstnanců.

Oba miliardáři v Rusku už desítky let nežijí. Baronov odešel do Švýcarska a Timashev do Spojených států. O tom, že se snaží své občanství vypovědět, napsal Baronov na sociální síti LinkedIn v dubnu 2023.

Odmítavý postoj k ruské politice oba vyjádřili i bezprostředně po invazi. Společně založili Sdružení na podporu obětí konfliktu na Ukrajině, které poskytuje zdravotnický materiál, oblečení a rehabilitaci civilistům napadené země.

Nesmyslná válka zločineckého Putinova režimu proti této suverénní zemi trvá už příliš dlouho. Před více než třiceti lety jsem jako mladý student odešel z Ruska do Spojených států, abych si splnil svůj americký sen. Jsem hluboce zarmoucen, že zemi mého dědictví vládne takové zlo.

Ratmir Timashev

Vasilij Anisimov

Foto Maxim Shipenkov / EPA / TASS

V únoru ruský Forbes informoval o dalším muži, který se občanství zřekl. A tentokrát šlo o blízkého přítele Vladimira Putina Vasilije Anisimova. Ten stál dvanáct let v čele Ruské federace juda a trénoval s Putinem. Za vedení organizace mu prezident udělil Řád za zásluhy o vlast.

Miliardář se mimo jiné věnoval výrobě vodky Putinka, na níž měl ruský prezident podle nezávislého média Proekt vydělat miliardy korun. Dokonce v ní vlastní podíl prostřednictvím offshorové společnosti Ermira Consultants.

Přesto Anisimov využil svého chorvatského a dominikánského občanství a opustil Rusko. Svého přítele a jeho vojenské tažení nicméně nikdy veřejně nekomentoval. Co stálo za jeho rozhodnutím opustit zemi, tak není známo.

O tom, že ani přátelství s prezidentem nutně neznamená v Rusku bezpečí, se loni ostatně přesvědčil i Jevgenij Prigožin, člověk z blízkého okruhu Vladimira Putina, kterému se přezdívalo Putinův kuchař. Ten se po předčasně ukončené vojenské vzpouře zřítil i se svým letadlem k zemi a zahynul.

Jurij Milněr


Foto David Paul Morris/Bloomberg

Nejbohatší Rus v Silicon Valley, Jurij Milněr, který se podílel na vzniku technologického giganta VK, se občanství vzdal v říjnu 2022.

Svoje rozhodnutí okomentoval i na sociální síti X. Podotkl, že jeho rodina Rusko kompletně opustila po anexi Krymu v roce 2014. Milněr sám v Rusku nežije už od roku 2005.

S manželkou v dubnu 2022 daroval více než dvě miliardy korun organizaci Tech for Refugees, 139 milionů korun na podporu ukrajinských vědců a 185 milionů korun civilistům postiženým válkou.

Miliardář aktuálně vede investiční společnost DST Global, kterou založil v roce 2009. V rámci ní byl raným investorem do Facebooku, Spotify či Twitteru (dnešního X).

Ruský útok na Ukrajinu je také útokem na rozum, pravdu a osvícenství a jeho jaderná rétorika nyní ohrožuje celé lidstvo.

Jurij Milněr

Nikolaj Storonskij

Foto Getty

Proti válce se postavil i zakladatel bankovního startupu Revolut Nikolaj Storonskij. Nepřátelství mezi Ruskem a Ukrajinou je pro něj citlivým tématem – druhý spoluzakladatel jeho společnosti Vlad Jacenko je totiž Ukrajincem.

Storonskij se během prvních dní invaze kritiky zdržoval, zatímco Jacenko přirovnával Putinovo odůvodnění války k vylhaným příběhům, kterými se před sto lety oháněl Adolf Hitler před Němci.

Na začátku března Storonskij vydal protiválečné prohlášení, které ale vinu za válku Rusku přímo nepřipisuje. „Když zvažuji, co říct nebo udělat veřejně, musím vzít v potaz také bezpečí našich kolegů v Rusku,“ vysvětloval miliardář v příspěvku na webu společnosti.

Jeho otec navíc vede jednu z divizí ruské plynárenské společnosti Gazprom. V příspěvku ale dále uvádí, že veškeré finanční dary, které klienti jeho služby pošlou Červenému kříži na podporu obyvatel Ukrajiny, pošle Revolut také.

Válka nikdy není řešením. Tato válka je špatná a naprosto odporná. V tomto zbytečném konfliktu by už neměl zemřít ani jeden člověk.

Nikolaj Storonskij

Leonid Nevzlin

Foto Yannay Yechiel

Ze sympatií k Rusku může být z v tomto článku představených miliardářů snad nejméně podezříván Leonid Nevzlin. Před jednadvaceti lety uprchl do Izraele poté, co začalo vyšetřování jeho ropné společnosti Yukos oil.

Jeho obchodního partnera Moskva odsoudila za zpronevěru, praní peněz a podvod. Požadovala také vydání Nevzhlina, kterého dokonce obvinila i z vraždy a plánování dalších – Izrael to však odmítl. V roce 2008 byl proto v nepřítomnosti odsouzen na doživotí.

Mnoho z jeho přátel a bývalých kolegů skončilo ve vězeních na Sibiři podobných tomu, ve kterém zemřel Alexej Navalnyj letos v únoru. I oni podle Nevzlina dopadli stejně jako ruský opozičník.

Proti Rusku se Nevzlin vyjadřuje pravidelně. Po invazi ho na Facebooku nazval „fašistickým státem“ a prohlásil, že je „proti genocidě ukrajinského lidu“.

O dva měsíce později přišel se zprávou, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu utrpěl těžký infarkt, a pokud přežije, může se stát invalidou. Ten je však i po dvou letech stále naživu a ve funkci.

Vše, čeho se Putin dotkne, umírá. Samotné ruské občanství se stalo znamením hanby, které už nechci nést.

Leonid Nevzlin

Timur Turlov

Foto Valery Ayapov

Od Ruska se distancoval i Timur Turlov, majitel finančního impéria Freedom Finance, jehož hodnota dosahuje 77 miliard korun. Morální pohnutí a znechucení ze zbytečné války? Ukrajinci tomu tak docela nevěří. Zvláště když se Turlov proti válce ani Vladimiru Putinovi veřejně nikdy nevymezil.

Volodymyr Zelenskyj na něj navíc v prosinci 2022 uvalil sankce s tím, že jeho společnost pomáhá Rusku a ohrožuje tak územní celistvost Ukrajiny. Podle Turlova, se kterým jsme mluvili loni v říjnu, šlo o „mechanickou chybu“ a nyní čeká na vyškrtnutí ze sankčního seznamu v Kazachstánu.

To ale dost možná nepřijde. Společnost Hindenburg Research ho totiž loni obvinila, že sice „naoko“ ruská aktiva Freedom Finance prodal, ale stále nad nimi má mít kontrolu. Turlov to odmítl a v tiskové zprávě řekl, že tato informace pochází od zhrzeného zaměstnance.

Jsem přesvědčen, že mé zařazení na ukrajinský sankční seznam bylo technickou chybou, protože jsem v roce 2022 vypověděl ruské občanství a společnost se z Ruska zcela stáhla.

Timur Turlov

Igor Makarov

Foto Thomas Frey via Getty Images

Dalším miliardářem, na kterého západní politici poukazují jako na podporovatele Moskvy, je Igor Makarov. Letos v březnu se mu však podařilo dostat se ze sankčního seznamu Velké Británie.

K jeho vyřazení přispěla skutečnost, že se vzdal ruského občanství a že jeho energetická společnost ARETI International Group již údajně neobchoduje na ruském trhu.

Při zavádění sankcí v roce 2022 přitom Velká Británie poukázala na silnou závislost společnosti na smlouvách s ruským státem.

Makarov však říká, že nechápe, proč by měl Putina kritizovat. Podle něj je v Rusku tak populární, že by to stejně nic nezměnilo. Řekl také, že je sice znepokojen ukrajinskou tragédií, ale nemá s ní nic společného.

Ptám se, jaký význam mají tyto sankce proti mně? Čeho jimi lze dosáhnout? Ukrajině nepomáhají.

Igor Makarov

Oleg Tiňkov

Také Oleg Tiňkov byl a už není na sankčním seznamu Velké Británie. Kdysi se totiž vazbami na Putina netajil. Dnes je ale situace jiná – z Ruska odešel a je jedním z jeho nehlasitějších kritiků.

„Doufám, že více známých ruských podnikatelů mne bude následovat, aby oslabili režim a jeho ekonomiku a nakonec přivodili jeho porážku,“ napsal na Facebook poté, co se vzdal ruského občanství.

„Nenávidím putinovské Rusko, ale mám rád všechny Rusy, kteří jednoznačně vystupují proti této nerozumné válce,“ dodal miliardář, který navíc bojuje s leukemií.

Po únoru 2022 musel svůj podíl v Tinkoff Bank prodat, protože ruská vláda začala hrozit znárodněním společnosti. Miliardář se nyní skrývá na neznámém místě, protože ho měli před nebezpečím varovat známí z ruských bezpečnostních služeb.

„Nevím, kolik času mi zbývá, ale rozhodně nechci umřít s miliardami jako zbabělec a poskok jako většina ruských oligarchů. Zbabělci, máte jen jeden život a musíte ho prožít jako lidé,“ napsal na Instagramu.

Devadesát procent Rusů je proti této válce. Samozřejmě, že existují blbci, kteří kreslí Z, ale deset procent každé země jsou blbci.

Oleg Tiňkov

Ruben Vardanjan

Foto Aurora

Na ukrajinský sankční seznam se dostal i rusko-arménský oligarcha Ruben Vardanjan. Ten se však Ukrajině zavděčit nechce a podpora Vladimira Putina mu vyhovuje. Tak proč se vzdal ruského občanství?

Nelze za tím hledat žádný protiválečný důvod. Naopak, učinil tak proto, aby se mohl plně přesunout do oblasti Náhorního Karabachu, kde několik měsíců stál v čele místních separatistů.

Zakladatel bankovní společnosti Troika Dialog je také bývalým poradcem Vladimira Putina. Kvůli vazbám na ruského prezidenta si vysloužil přezdívku „Putinova peněženka“.

Ukrajinská vláda ho v roce 2023 zařadila mezi hledané osoby za financování, schvalování a spolupráci na ruské invazi. V případě nalezení má být okamžitě zadržen a předán orgánům Ukrajiny nebo zemí NATO.

Při vší úctě k tomu, co se děje v různých konfliktech, mimochodem nejen na Ukrajině, ale i v Jemenu, v Sýrii a na mnoha dalších místech světa, mě v současné době zajímá, co se stane s mými lidmi.

Ruben Vardanjan

Miliardáři, kteří se od invaze na Ukrajinu vzdali občanství

JménoPořadí v žebříčku nejbohatších Rusů
Jurij Milněr15 (2023)
Nikolaj Storonskij16 (2023)
Oleg Tiňkov32 (2021)
Timur Turlov36 (2022)
Igor Makarov57 (2023)
Vasilij Anisimov72 (2023)
Leonid NevzlinNení veden v ruském žebříčku (byl by mezi 99. až 106. místem)
Ruben Vardanjan116 (2021)
Andrei Baronov146 (2021)
Ratmir Timashev168 (2021)
Zdroj: žebříček nejbohatších Rusů Forbes.ru