skip to main content
Breaking News

Raketa Sojuz vynesla na oběžnou dráhu dalších 36 satelitů internetové sítě OneWeb

Ruská raketa Sojuz 2.1b dnes z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu vynesla na oběžnou dráhu dalších 36 satelitů společnosti OneWeb, které mají umožnit přístup na internet kdekoli na Zemi. Jednalo se o dvanáctý start s vybavením britské telekomunikační společnosti, který zvýšil počet jejích satelitů ve vesmíru na 394. Hotovou síť bude tvořit 648 družic, které chce firma dostat do vzduchu do konce příštího roku.

Raketa družice vynesla do výšky kolem 500 kilometrů nad zemským povrchem, odkud pak budou satelity samostatně stoupat v průběhu několika týdnů, dokud nedosáhnou své provozní výšky 1200 kilometrů od Země. Satelity konkurenční služby Starlink společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska operují ve výšce asi 550 kilometrů.

Cílem projektu je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. Zákazníci budou pro komunikaci se satelitní sítí používat modem zhruba o velikosti kufříku, který jim umožní stahovat data rychlostí téměř 200 megabitů za sekundu, nahrávání poběží asi 30megabitovou rychlostí.

Reklama

Podle společnosti je nyní připojení k dispozici severně od 50. rovnoběžky severní šířky, která prochází jižním okrajem Prahy. Společnost chce dále rozvíjet připojení na jižní polokouli, jako poslední bude vyplňovat mezeru v připojení v pásmu kolem rovníku.

Konkurentem projektu OneWeb je program Starlink americké společnosti SpaceX. Jde o širokou satelitní síť určenou rovněž k zajištění vysokorychlostního přístupu na web odkudkoli na Zemi. SpaceX vystřelila na nízkou oběžnou dráhu již přes 1800 satelitů Starlink. Připojení k internetu nyní umožňuje z většiny Evropy, USA, částí Austrálie, Nového Zélandu, či jihu Jižní Ameriky.