Na začátku byla smrt. A zděděný byt, který přinesl Aleně Zachové a jejímu synovi první větší peníze. Pak přišla jedna nezapomenutelná cesta, rozjezd podnikání, spousta problémů. A nakonec i vysněný úspěch.

„Nikdy jsme neměli moc peněz, byla jsem sama se synem a musela se dost otáčet,“ vypráví Alena Zachová ve svém salonu rybí pedikúry GarraRelax v centru Liberce. Když jí zemřela maminka, zdědila se sestrou byt, který prodaly, a najednou měla několik set tisíc. Sama ale nevěděla, co si s nimi počít.

Zaplatila tehdy sedmnáctiletému synovi autoškolu, taneční a hlavně: dostal za úkol vybrat, kam on a jeho o 45 let starší máma pojedou na dovolenou. „Do té doby jsme byli jenom v Bulharsku, tak jsem vybral exotiku a jeli jsme asi na měsíc do Thajska. Brali jsme to tak, že to je jednou za život a že tam zažijeme všechno,“ směje se Vítězslav Zach s tím, že spolu navštívili i stripbar.

Nejsilnější zážitek ale přišel až ke konci cesty. „Byli jsme ten den hrozně uchození, když nás zatáhli do salonu s akvárky plnými rybiček. Sedli jsme si tam, dali nohy do vody a za hodinu odcházeli s fantastickým pocitem,“ vzpomíná Zach na moment, kdy si řekl, že přesně tohle chce rozjet i v Česku. V té době nebyly ještě ani v Praze thajské salony s akvárky plnými rybiček, které „masírují“ nohy.

Jen co se vrátili domů, začali zjišťovat, jak léčivé rybky garra rufa chovat, kde je koupit a jak rozjet vlastní podnikání s rybí pedikúrou. Bylo jasné, že několik set tisíc, co měli na účtu, použijí právě na tohle. Zkušenosti s byznysem (a vlastně ani chovem rybiček) do té doby neměli žádné.

Alena Zachová byla už v penzi a její syn chodil ještě na střední. Odhodlaní ale byli hodně. „Tyhle rybky mají speciální léčivý enzym, a dokážou tak léčit třeba lupenku, atopický ekzém, akné a další problémy,“ vysvětluje Zach, proč věřil, že musí brzy uspět.

Našli chovatele, koupili rybky a akvárka, získali jako jediní u nás povolení od hygieniků, pronajali si místo v centru Liberce na nákupní třídě, vytiskli letáky s názvem firmy GarraRelax a – čekali na zákazníky. Ti se ale nehrnuli.

„Problém byl, že dlouho vůbec nevěděli, co to je,“ říká dnes Zach. Po pár měsících netradiční podnikatelská dvojice zkusila akci na slevovém portálu. „Sice jsme prodali spoustu voucherů, ale lidi se pak pořád ptali na slevu a my z poukazů na tři měsíce vydělali asi 40 tisíc. Jenže náš měsíční nájem byl tehdy 30 tisíc,“ říká Alena Zachová.

Jen se z toho vzpamatovali, nastal další problém. „Zapomněl jsem po krmení zapnout filtry v akvárkách a všechny ryby jsem zabil. To bylo třeba za sto tisíc korun. Tehdy jsem brečel,“ říká Vítězslav Zach. I naučit se rybky správně krmit chvíli trvalo. A ty mezitím umíraly. Jedna přitom vyjde na 120 korun, kdežto za hodinu služby inkasují 450 korun.

Ve výsledku to znamenalo, že si Zachovi půjčili několik set tisíc, aby podnikání udrželi. Pořád věřili, že se to otočí. Jenže pak přišla největší rána.

„Kvůli všem těm stresům začalo mámě vynechávat srdce. Nakonec musela na náročnou operaci, kde nám říkali, že je dvacetiprocentní možnost, že to nepřežije,“ říká Zach, který vždy snil o tom, že jednou bude úspěšný a bohatý. V tu chvíli si ale řekl, že na podnikání kašle.

Jenže jeho máma o tom nechtěla ani slyšet. „Když jsme to nevzdali celou dobu, nevzdáme to ani teď,“ řekla mu tehdy v nemocnici. Z té nakonec odešla po úspěšné operaci s implantovaným defibrilátorem srdce.

Nevzdali to a od té doby se věci začaly zlepšovat. Nabídli nové služby, dnes oblíbené dárkové poukazy a také rozvoz akvárek lidem domů a jejich pronájem na měsíční bázi, což vítají třeba ti, kteří trpí lupenkou. Speciální léčivé rybky (jde o jiný druh než bývá v běžných thajských salonech například v centru Prahy) pomáhají lidem i s dalšími kožními problémy nebo třeba s léčbou pooperačních jizev.

Zachovi pak před několika lety úspěšně rozjeli ještě jednu službu, která jejich byznys také postavila na pevný základ. Začali totiž spolupracovat s velkými firmami. Philip Morris, Česká spořitelna nebo třeba O2 a řada dalších firem si tak od Zachových pronajímají akvárka s léčivými rybkami na svoje akce třeba pro zaměstnance do relaxačních zón.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

„To je finančně nejzajímavější, služba stojí od desítky tisíc za akvárium na akci a často jich chtějí rovnou víc,“ popisuje Zach s tím, že nyní se chce spojit i s nějakým partnerem v Německu, kam by chtěli svou službu (i domácího) pronájmu rybek také vyvážet.

Kromě rozvozu akvárií Zachovi chtějí v Německu navíc otevřít speciální lázně, které budou určené zejména pro lidi s kožními problémy. Plán už mají jasný, nyní hledají člověka, který tamní trh dobře zná a na kterého bude spolehnutí. Mimochodem právě z Německa a Polska chodí do jejich salonu pořád velká část zákazníků.

A možná bláznivý nápad, který ale může mít u Čechů – nadšených chovatelů psů – velký ohlas, má Alena Zachová: „Chtěla bych to nabídnout i pro psy,“ směje se a její syn jen kroutí hlavou.