Tereza Bártlová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se věnuje popularizaci matematiky. Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl se zase snaží rozvíjet finanční gramotnost národa. Pro Forbes proto vymysleli seriál kvízů s příklady z běžného života, kterým chtějí ukázat, že matematika a finanční gramotnost nemusí být nuda.

Pavel Blatník koupil od kamaráda, který rychle potřeboval peníze, ojeté auto za 9000 korun. Řekl si, že si trochu zaspekuluje, a dal do novin inzerát, že auto prodá za 29 000 korun. Netrvalo dlouho a o koupi auta projevil zájem postarší muž oblečený jako duchovní.

Auto se mu líbilo, takže jej nakonec koupil za inzerovanou cenu. Při vypisování šeku ale udělal chybu a vypsal jej omylem na 30 000 korun. Bohužel to byl poslední šek v jeho šekové knížce.

Pan Blatník tedy vymyslel, že si šek vezme a oněch 1000 korun vrátí muži v hotovosti. Protože ale neměl hotové peníze po ruce, tak zašel vedle do trafiky, kde prodávala jeho kamarádka Martina Důvěřivá a ta mu za šek vyplatila hotovost.

Pavel Blatník pak vrátil muži tisícikorunu a ten v klidu odjel. Jenomže následujícího dne Martina zjistila, že šek není krytý. Aby mohla vrátit chybějících 30 000 korun zpět do pokladny, musela si je vypůjčit od svého kamaráda Honzy Lichváře.

Pavel Blatník musel Martině peníze vrátit a hořce přitom celého obchodu litoval: „Přišel jsem o dvacet tisíc zisku na obchodu, o tisíc, který jsem vrátil v hotových penězích tomu chlapovi, o třicet tisíc, které jsem musel vrátit Martině, a o dalších třicet, co jsem dal Lichvářovi. To dělá celkem osmdesát jedna tisíc.“

O kolik peněz přišel Pavel doopravdy?

Pavel Blatník zaplatil devět tisíc za auto a další tisícovku vrátil podvodníkovi. Sečetl své výdaje, ale zapomněl započítat také příjmy. Všechny ostatní transakce se vzájemně ruší, takže přišel o deset tisíc.

Deset tisíc je nakonec mnohem menší částka než osmdesát jedna tisíc, o které si Pavel původně myslel, že přišel. Stále se ale jedná o sumu, kterou na chodníku jednoduše nenajdeme, a navíc Martina Důvěřivá mu řekla, že příště bude i ona vůči němu ostražitější.

Pamatujme, že ať už prodáváme auto, kupujeme ho anebo obchodujeme s něčím úplně jiným, musíme si dát pozor, s kým obchod uzavíráme, abychom zbytečně nenaletěli tak jako Pavel. Peníze jsou vydělané, až když jsou na účtu.