skip to main content
Pop matematika

Výdaje šíleně rostou i zůstávají stejné. Jak se nenechat obelhat pokřiveným grafem

Tereza Bártlová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se věnuje popularizaci matematiky. Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl se zase snaží rozvíjet finanční gramotnost národa. Pro Forbes proto vymysleli seriál kvízů s příklady z běžného života, kterým chtějí ukázat, že matematika a finanční gramotnost nemusí být nuda.

Napsáno v roce 1954, ale platí to dodnes. Publicista Darrell Huff v roce 1954 vydal pěknou knížku „Jak lhát se statistikou“. Huff například ukazuje, jak změna měřítka grafu zkreslí vyznění statistik a jak s vámi díky tomu jde manipulovat. Zdeformovat lze graf i váš úsudek. Tehdy i dnes.

Pojďme si ukázat, jak za rok vzrostl HDP, hrubý domácí produkt. Je jedno, jaké země. Na ose x je leden až prosinec, osa y nějaké jednotky, třeba miliardy dolarů. Naneseme body, spojíme čarou, dodáme nějaký fajnový podklad.

Reklama

Sami ale asi uznáte, že ten graf je dost nuda. Pojďme mu useknout spodek. Ušetří se papír, a navíc ten náš růst HDP teď vypadá lépe, ne? Čísla jsou stejná, křivka také. Jen ten dojem je jiný – teď jsme vyrostli ze spodní poloviny grafu až nahoru, a to vypadá mnohem lépe.

No ale pořád to není žádná bomba. K dispozici máme další trik: změna měřítka na ose y. Jako bychom použili zoom, roztáhneme to všechno… Působivé, ne? Opět stejná čísla, ale dojem..? To je ale růst!

Reklama

Všechny tři grafy jsou správně – jen se dají udělat na tři způsoby podle toho, co chci jako by „dokázat“, jak moc chci ohromit. 

Anebo třeba další, teď už konkrétnější příklad z roku 1937:

Grafy ukazují, že vládní výdaje „šíleně rostou“, a stejně i to, že jsou „víceméně stabilní“. Stejná čísla, jen jiné měřítko na ose y. 

Tak si na to dejte bacha. S interpretací dat je to dnes stejné jako dřív.

Reklama
Reklama