Fintechová scéna v souladu se všemi prognózami zažívá svůj boom, k čemuž v Evropě pomohla i směrnice PSD2, která umožňuje firmám vstupovat do rozhraní bank a zapojit jejich služby a produkty do vlastních aplikací.
Z celého vývoje dnes těží česká parta, která se před sedmi lety zformovala ve smíchovském Node5 a která letos v dubnu získala investici 160 milionů korun a k tomu významného evropského partnera.
„Je to, jako když jsme vyšli ze školy mezi velké kluky,“ říká k tomu Michal Kratochvíl, spolumajitel a zároveň šéf českého fintech startupu BudgetBakers, který je na technologické scéně znám jako investor Startupyardu i dlouholetý manažer Accenture.
Příběh BudgetBakers se ale začal psát ještě předtím, než se Michal v roce 2016 k týmu připojil. Na potenciál všudypřítomných aplikací v kombinaci s potřebou lidí spravovat si své finance v online prostředí na jednom místě vsadili už roky předtím zakladatel Jan Müller (na úvodní fotografii první zleva) s dnes produktovým manažerem Martinem Jiřičkou (na snímku uprostřed) a dalšími kolegy.
Startup BudgetBakers v posledním roce těžil hlavně z toho, že se mu předloni podařilo získat už zmíněnou evropskou licenci PSD2, čímž si otevřel dveře k API rozhraní bank a získal tím konkurenční výhodu nad ostatními platformami, které v posledních letech zaplavily trh.
„Lidé dnes očekávají, že aplikace budou umět něco navíc, že nebudou jen zápisníkem v mobilu. Proto jsme se rozhodli podstoupit náročnou cestu a získat napojení na banky a následně i bankovní licenci PSD2, aby se transakce mohly automatizovat,“ potvrzuje správnost rozhodnutí Müller.
Ten je dnes technickým ředitelem firmy a aktuálně se místo vývoje androidí části aplikace s názvem Wallet určené pro domácnosti a také aplikace Board pro firmy bude věnovat hlavně rozvoji backendu, který uživatelé sice nevidí, ale kde teď bude více práce.
Nový partner
Šikovnosti smíchovského týmu o necelých dvaceti lidech si na přelomu roku všimli holandští investoři Jasper Anderluh a Niels Klok. Jejich jména byla v minulosti spojena s online brokerem Degiro, který založili a následně prodali. Po složitějším několikaměsíčním vyjednávání přes telekonference v dubnu investovali do BudgetBakers v přepočtu 160 milionů korun.
Dalo by se očekávat, že poslední rok bude pro BudgetBakers náročný, lidé totiž vzhledem k lockdownům nebyli nakloněni utrácení a nemohli ani cestovat, a proto neměli tak velkou potřebu aplikaci využívat. Přesto ale tenhle český startup zaznamenal jeden velký milník.
„Loni jsme poprvé skončili v zisku. Máme za sebou break even, což je super. Kdybychom chtěli, tak už do smrti budeme ziskoví. To ale nechceme, chceme růst dál. A na to budou v budoucnu určitě potřeba další peníze,“ říká k tomu Michal Kratochvíl s tím, že investicí nezískali jen peníze, ale hlavně dlouhodobého strategického partnera, který jim může otevřít dveře k zajímavým synergiím.
„Strategií holandského investora je hledat a propojovat evropské fintech startupy, které jsou zaměřené na různé segmenty, abychom si mohli pomáhat a doplňovat se,“ vysvětluje jednapadesátiletý podnikatel s tím, že pro všechny jde o velkou mentální změnu, která se odrazí v budoucím růstu BudgetBakers.
„Wallet či Board by měly být místem, kde uživatel sleduje veškeré své finance. Ale nemyslím tím jen to, co má v peněžence nebo na účtech, ale i další osobní majetek. Aplikace by mu měla dát přehled, co má a jak s tím nakládá. Tuto vizi budeme chtít naplnit. Zčásti letos, z větší části příští rok,“ přibližuje misi BudgetBakers Martin Jiřička a dodává, že Wallet má aktuálně přes půl milionu uživatelů po celém světě.
Díky propojení s holandským investorem se BudgetBakers stanou součástí finanční platformy pro evropské země, na jejímž budování se budou podílet. To je jeden z hlavních úkolů pro letošní rok.
Na cestě za unicornem
Smíchovský tým se díky penězům může kromě vývoje soustředit i na teritoriální expanzi. Podle Kratochvíla na ni budou použity zhruba dvě třetiny ze získané stošedesátimilionové investice, zbytek půjde do rozšiřování týmu a vývoje.
Expanze čeká BudgetBakers především v Evropě, s postupem od jihozápadu na severovýchod. Kratochvíl však dodává, že největší potenciál má stále americký trh a velké růsty nyní přichází i například z rozvíjejících se zemí jihovýchodní Asie nebo Ruska.
„S expanzí a růstem hlavně přibyla práce. A začali jsme nabírat lidi,“ vrací se ještě k investici Müller, podle kterého by se měl téměř dvacetičlenný tým BudgetBakers do konce roku zdvojnásobit. Firma si bude držet vývoj v Česku, část vývoje by ale mohla sídlit i v Holandsku.
Jak už bylo řečeno, BudgetBakers jsou ziskoví, jejich plánem je ale růst. A pokud vše půjde dobře a peníze od holandských investorů v kombinaci se strategickým partnerstvím přinesou své plody, v Česku může do pěti let vzniknout další dolarový unicorn. Tedy firma, jejíž hodnota překročí jednu miliardu dolarů.
„Víme, že do tří let jím nebudeme. Přemýšlím ale, jestli mám dát dovětek, za čtyři roky možná,“ uzavírá s úsměvem na rtech naše povídání Michal Kratochvíl.