Říká se jí novodobá Edith Piaf, zpívá francouzské šansony, ale ráda si střihne i další žánry. Zpěvačka Zaz, vlastním jménem Isabelle Geffroy, si našla cestu k srdci českých fanoušků už před třinácti lety vydáním písně Je veux. Od té doby u nás koncertovala několikrát a letos v červnu se vrátí na festivalu Metronome.

„Těším se, bude to velké. Několikrát jsem zpívala na Colours of Ostrava a tyhle koncerty patří mezi moje nejkrásnější vzpomínky, protože mi po vystoupení publikum tleskalo více než čtvrt hodiny,“ říká zpěvačka v rozhovoru pro Forbes.

Zpíváte francouzsky, jak se vám komunikuje s českým publikem?

Vidět, jak lidi zpívají moje texty francouzsky a navíc zpaměti, to je pro mě úžasné. Někteří lidé se mé texty snaží překládat. Hodně se u toho také naučí francouzsky. Jazyková bariéra neexistuje. Prostřednictvím hudby a písní dochází automaticky k jakési emoční výměně.

Vaše poslední album Isa vyšlo před dvěma lety, chystáte další? A neuslyší návštěvníci festivalu nějakou vaši novinku?

Zkusili jsme udělat takový mix z pěti alb a myslím, že se nám podařilo najít vyvážený celek.

Češi milují vaši krásnou francouzštinu a považují vás za symbol moderní francouzské hudby. Mateřština je součástí vašeho uměleckého projevu. Co pro vás znamená?

Jsem to jenom já a symbolem se stávám skrz svoji kulturu a povahu. Pořád nechápu, proč mě lidé považují za symbol francouzské hudby, ale jsem na to opravdu moc hrdá.

Napadlo vás, že byste zkusila nějaké písničky i anglicky?

Zpívala jsem už v několika jazycích. Musím se ale přiznat, že jen podle poslechu, protože kromě francouzštiny moc jazyky neovládám. Ale líbí se mi to.

Nahrála jste také duet s Tillem Lindemannem z Rammstein, což byla překvapivá spolupráce… Uslyšíme vás někdy zpívat některý z jejich hitů?

Překvapení miluji. A ráda překvapuji sama sebe. Když mi Till spolupráci nabídl, souhlasila jsem bez váhání. Shodneme se na spoustě věcí. A že bych si zazpívala hudbu Rammstein? Proč ne, pokud zrovna dostanu chuť? Všechno je možné. Nepřestávám vás překvapovat, protože nepřestávám překvapovat sama sebe.

Zaz už vydala šest alb, poslední nazvané Isa vyšlo předloni | Foto Metronome Prague

S jakým hudebníkem byste ještě chtěla spolupracovat?

Je jich víc a vždycky to záleží na momenálním období. V současnosti ale asi Fiona Apple a Dr. Dre.

Z písně Je veux víme, že už máte plné zuby dobrých mravů a jíte rukama… Ještě pořád mluvíte nahlas a jste upřímná? A máte už nějaké šperky Chanel?

Všechno je pořád pravda! Dokonce ani šperky Chanel nemám. Tedy kromě rtěnky Chanel, ta se počítá?

Často se o vás mluví jako o současné Edith Piaf, zpívala jste také hodně jejích legendárních písní. Co vás spojuje?

Určitá syrovost, upřímná slova, intenzivní život a ne zrovna jednoduchá minulost… Ano, máme hodně společného. Třeba potřebu zpívat z hloubi nitra, abychom se spojily se světem. A schopnost překonávat hrůzy. Zároveň se ale v mnohém lišíme – Edith Piaf sama sebe zničila. Zpívala o lásce, ale zapomněla dávat lásku sobě.

Rozhovor vznikl s přispěním Jakuba Volného.