Elektrickým Porsche Taycan jsme dojeli k italskému epicentru dobrodružství a zábavy na vodě a v horách, abychom dobili baterky i hladinu adrenalinu v krvi.

Modré nebe líbá hladinu jezera, na vlnách se míhají pestrobarevné plachty a závodí mezi sebou. Okolo se k nebi pnou vápencové skalní stěny a vzduch voní svobodou. Dovolená, křičí všechny smysly.

Ignorovat je nelze, když máte v duši aspoň špetku dobrodruha. Protože tady, okolo Lago di Garda, se nabízí tolik pokušení, tolik zážitků a vrcholů, které čekají, až je pokoříte – že byste tu mohli být měsíc a pořád byste se nestihli nudit.

Windsurfing, jachtařské závody regat, kiting a paragliding, lezecké cesty nad jiskřivými vodami jezera, davům skryté vodopády, které objevíte jen na paddle boardu. A k tomu aperitivo, noční život a skvostné výhledy.

Když jsem sestavovala itinerář našeho Porsche elektrického roadtripu, největší italské jezero jednoduše volalo “Přijeď! Čekám na tebe!”. Tady je pár tipů, co byste kromě krásných pláží a jógy na břehu jezera měli zkusit taky, až příště vyrazíte na jih.

Vzhůru k výškám

Zastavení první, středověké Arco s dechberoucím hradem na skále. Povinná pro vás může být hned ze tří důvodů – možná žijete s horolezcem jako já, takže víte, že Arco je světově vyhlášená Mekka lezeckého sportu. Malebné městečko, kde na každého třetího obyvatele najdete minimálně jeden obchod s karabinami, helmami nebo lany, vás ale chytne, i kdybyste trpěli závratí jako já.

Domluvte si rande s borci z Arco Mountain Guides, kteří v okolí Gardy provádějí cestovatele už přes dvě dekády a znají každý kout toho kraje. Nespecializují se jenom na lezení, ukážou vám taky canyoning a nejhezčí ferraty v širokém okolí.

Jestli vás ani oni nepřesvědčí, že když jste v Arcu, je hřích neobout lezečky, tak přichází důvod číslo dva – půvabné městečko, kde se v úzkých kamenných uličkách pod hradem zastavil čas. Můžete tu bloudit hodinu, dvě, nebo půl dne. Dát si piknik v olivovém háji a nechat čas plynout jen tak, protože tady se nespěchá, tady se život upíjí pomaličku, dnes stejně jako před sto lety.

A jestli nejste ani dobrodruh, ani romantik, pak je tu důvod číslo tři: místní dobíječka má výkon 75 kW a ten nejhezčí výhled široko daleko – obzvlášť, když se u ní sejdou dva Taycany najednou. Škoda jen, že majitel toho karmínově rudého, který u stojanu zaparkoval před námi, zabral jediný rychlý DC kabel.

Jasné boží znamení, že je potřeba prozkoumat ještě pravidelné trhy na promenádě, na které se do Arca sjedou pekaři, zelináři a sýraři z okolí. Kolegovi s červeným Taycanem necháme u kabelu vzkaz, jestli by mohl dát vědět, až dobije baterky – je to poprvé, co jsme za pět tisíc kilometrů s Taycanem museli kvůli nabíjení změnit plány, ale nijak to nebolí. A je to výborný icebreaker, takže nakonec z Arca odjíždíme i s pár tipy od místního elektromobilisty.

Poklad na jezeře

Třeba že až dorazíme ke břehu místního “sladkého moře” a přivítá nás Riva del Garda, perla mezi městečky u jezera, máme se jít podívat na místní hydroelektrárnu, která je hned vedle středověké pevnosti.

Zaprvé je to fascinující stavba, kterou Italové naprojektovali ještě za císaře pána a dokončili ji před sto lety, v době, kdy Ferdinand Porsche už měl za sebou první zkonstruovaný elektromobil i hybrid. Za druhé je přímo před ní další nabíjecí stanice, kde můžete zaparkovat a vzdát tak hold umu dávných stavitelů i geniálního konstruktéra, kterému Taycan navazující na jeho elektrické pionýrství dělá radost někde tam nahoře.

Hydroelektrárna je ale jen rychlou miniepizodou v tom, co všechno Riva nabízí. Naplánujte si tu aspoň pár dní, ubytujte se v Lido Palace, luxusním moderním hotelu s kořeny sahajícími až do roku 1899 a ponořte se do víru života na Gardě.

Ocitli jste se totiž v ráji sportů na vodě i na vzduchu. Jakmile začne ráno foukat správným směrem, začnou se u břehu scházet námořníci a sportovci – windsurfaři a kiteři, jachtaři a taky wingboardeři. Ti brázdí hladinu Gardy na prknech a s nafukovacím křídlem v ruce, vypadají u toho jako superhrdinové a vy máte chuť vyměnit na chvíli těch 598 koní, co pohání Taycan, za jedno barevné křídlo.

Zkusit si to můžete třeba v kempu Wwwind v Malcesine, kde vás naučí všechno, co se týká vody a větru. Wingboarding, nebo taky wing foil, je legrace a během pár hodin pochopíte základy, obzvlášť jestli už jste někdy stáli na prkně nebo si zkoušeli hrát s kitem.

Pokud vám stačí se pestrobarevnými křídly a plachtami jen kochat, sedněte za volant a vyrazte do centra Rivy a na prosklenou lanovku, která vás vyveze na starou benátskou pevnost. Otevře se vám panorama jezera i výhled na Dolomity na horizontu.

Jestli si radši každý výškový metr vydřete sami, pak vyrazte na noční výšlap s čelovkou za východem slunce. Pokud máte rádi společnost, přidejte se k organizované skupině, která pravidelně vyráží přes Monte Calino nahoru na Rifugio San Pietro. Výhoda je, že na vás nahoře kromě prvních paprsků dne bude čekat i teplá snídaně.

Nebo máte chuť jen tak líně ochutnávat místní la dolce vita? Rozumíme, souzníme – a doporučujeme aperitivo na palubě plachetnice za západu slunce. Jen si to představte… šumění vln, měkké světlo zlaté hodinky, melodická hudba, bublinky z místních vinic ve společnosti přátel a k tomu místní delikatesy s černými lanýži přímo ze svahů Monte Baldo. Nemáte chuť hned vyplout?

Kapitána jachty pak můžete jako revanš provézt Taycanem a můžete si porovnávat, kdo má rychlejší maximálku (Taycan s 250 kilometry za hodinu), delší mašinu (jachta s deseti metry od zádi po příď vede, i když Taycan s bezmála pěti metry na tom taky není špatně) a kdo víc vydrží (tady je to remíza, Taycan má kombinovaný dojezd až 504 kilometrů, to je víc než zvládne lodní nádrž, ale jachta zase může napnout plachty a plout jen na vítr).

Když se setmí

Nočním životem je vyhlášené Desenzano del Garda na jihu jezera, v Bardolinu na východním břehu si večer u jezera užijte degustaci famózního vína, které nese stejné jméno. Riva del Garda na severu je místo, které žije ve dne a se stejnou energií i v noci.

Klidně si vyberte jeden z barů na nábřeží, posaďte se ven a užívejte si atmosféru světel odrážejících se na hladině. O půlnoci se projděte k přístavu a třeba jako my potkáte potapěče vracející se z nočního ponoru. Zajděte s nimi do Rivabaru, kde vládne atmosféra jak z La Grande Bellezy, a nechte si povyprávět, co všechno zahlédli pod hladinou jezera, které v tom nejhlubším místě klesá až do 346 metrů.

Anebo se v sofistikovaném Balí Baru zpátky v hotelu Lido Palace můžete přidat k barmanovi a naučit se namíchat autentické Negroni i nějakou variantu s moderním twistem. A něco z chuti života na Gardě si tak odvézt i domů.

Forbes tip: Nejenom v nočních ulicích Riva del Gardy, ale hlavně na silnici při dlouhých cestách oceníte tónované světlomety LED Matrix, které navíc disponují systémem Porsche Dynamic Light System Plus. LED Matrix světlomety s maticovým světelným paprskem s černým pozadím na první dobrou prozrazují sportovní DNA modelu GTS, stejně jako lemy světelných prvků pro denního svícení v matně černé barvě s 3D tracking efektem.

Individuálně ovládané LED diody se přizpůsobí situaci vypnutím nebo ztlumením, takže neoslníte auta před vámi nebo v protisměru, přitom oblast před nimi a vedle nich bude dokonale osvětlena. Pro optimalizaci výhledu Taycan zároveň zesvětlí oblasti vpravo od tmavých segmentů, abyste jako řidič lépe viděli na řízení. Zároveň se vaše oči při řízení méně unaví a lépe zvládnete delší cesty.

Systém Porsche Dynamic Light System Plus přizpůsobí rozptyl světla rychlosti, do zatáček nastaví hlavní světlomety v závislosti na úhlu řízení a rychlosti jízdy, aktivuje přídavné světlomety pro lepší osvětlení úzkých míst nebo pro lepší rozhled při odbočování. Dynamická dálková světla se aktivují ve vyšších rychlostech a identifikují protijedoucí i předjíždějící vozidla. Intenzita a dosah světelného kužele se vždy přizpůsobí konkrétní situaci i pomocí dat z GPS – při vjezdu do křižovatky nebo při odbočování se světelný kužel rozšíří a zkrátí. Výsledkem je lepší osvětlení bezprostředního okolí vozu.


Článek je součástí projektu Nabitá jízda, který vzniká ve spolupráci Forbes Česko a značky Porsche v ČR. V následujících měsících vás budeme na 16 cílových destinacích ve čtyřech jízdách směřujících na jih od Česka inspirovat, abyste necestovali pouze po dálnici, ale nebáli se odbočit do krajiny. Nepůjde o rychlost, jak by se dalo čekat. Půjde o prožitek z cesty.

Jak probíhá cestování elektrikou mimo hlavní tahy Evropou? Kde a jak na cestách v horách a průsmycích načerpáte energii vy i vaše auto? Trvá nabití baterie opravdu tak dlouho? Každý měsíc vás pozveme do dvou nových destinací, které jsme dobyli elektrickým Taycanem. Díky nabitým jízdám zjistíte, proč má někdy smysl odbočit z cesty.