Jihokorejské společnosti Samsung Electronics Co. Ltd. klesl podle předběžných údajů ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 32 procent na 10,8 bilionu wonů, což je v přepočtu 195 miliard korun. Jedná se o první meziroční pokles za téměř tři roky.

Zpomalení globální ekonomiky snížilo poptávku po elektronických zařízeních i paměťových čipech, které se v nich používají. Vyplývá to z prohlášení společnosti.

Výsledky jsou horší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Refinitiv, kteří čekali v průměru pokles zisku na 11,8 bilionu wonů. Tržby se předběžně zvýšily o tři procenta na 76 bilionů wonů.

Podle analytiků dodávky paměťových čipů firmy pravděpodobně zaostaly za již sníženým očekáváním. V tomto čtvrtletí by pak mohly dále klesat ceny kvůli inflaci, zvyšování úrokových sazeb a dopadu ruské invaze na Ukrajinu. To zřejmě způsobí další pokles zisku firmy ve čtvrtém čtvrtletí. Poptávka by se mohla zotavit počátkem příštího roku.

Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů, chytrých telefonů a televizorů. Investoři ho také považují za ukazatel vývoje globální spotřebitelské poptávky.