Německý výrobce sandálů Birkenstock tento týden zveřejní plán vstupu na burzu. Měl by tak učinit prostřednictvím registrace u americké Komise pro cenné papíry a burzy.

S odkazem na své zdroje z finančních kruhů to napsal deník Handelsblatt, od něhož zprávu převzala další německá média. S akciemi firmy by se na Newyorské akciové burze podle nich mělo začít obchodovat 9. října.

Očekává se, že při primární veřejné nabídce půjde do prodeje deset až patnáct procent akcií v celkové hodnotě nejméně osmi miliard dolarů (zhruba 183 miliard korun).

Více z tématu
Birkenstock míří na burzu. Oceněn by mohl být na osm miliard dolarů

Vzhledem k tomu, že společnost se investorům představuje jako výrobce lifestylových a luxusních produktů, lze si představit i ještě výrazně vyšší ocenění ve výši deseti až 11,5 miliardy dolarů, uvedl týdeník Der Spiegel.

Rodina zakladatelů v roce 2021 většinu ve firmě Birkenstock prodala soukromé investiční společnosti L Catterton. Tento finanční investor od té doby drží zhruba šedesát pět procent, zatímco dalších zhruba pětinu vlastní zakladatel luxusní skupiny LVMH Bernard Arnault prostřednictvím své dceřiné společnosti Agache.