Letošní osmý srpen se stal pro svět kryptoměn milníkem. Americké kriminální právo vpadlo do ethereové sítě – tamní ministerstvo financí uvalilo sankce proti populárnímu open source mixéru kryptoměn Tornado Cash.

Krok, který možná porušil minimálně jedno ústavní právo a potenciálně další dvě základní svobody, otevřel novou éru boje o finanční soukromí. Jak vypadá jeho širší kontext a co nám napovídá do budoucnosti?

Kancelář ministerstva, dohlížející na zahraniční aktiva, zahrnula oblíbenou službu na sankční list s odůvodněním, že za své tři roky existence údajně posloužila k vyprání kryptoměn za sedm miliard dolarů. A to včetně prostředků ukradených severokorejskými hackery na financování korejského nukleárního programu.

Ministerstvo tak nastavilo obzvlášť nebezpečný precedent. Potíž je v tom, že se rozhodlo sankcionovat kus otevřeného počítačového kódu – namísto toho, aby sankcí postihlo jednotlivce nebo instituce, využívající nástroj ke zločinu. Jinými slovy je to jako dát na sankční list například bubnovou sekačku, protože ji někdo použil ke spáchání vraždy.

V případě Tornado Cash jde navíc o porušení takzvaného principu „Code is Speech“, podle kterého má počítačový kód nárok na stejnou ústavní ochranu jako svoboda projevu nebo právo na soukromí. Toto právo přitom americký právní systém uznal již před více než čtvrt stoletím.

Poprvé jej americké soudy stvrdily v sérii případů Bernstein proti Ministerstvu spravedlnosti, kdy se tehdejší student Berkeley Daniel Bernstein domáhal práva zveřejnit zdrojový kód a princip fungování svého šifrovacího algoritmu. To se nelíbilo americké vládě, která v raných devadesátých letech veškerý šifrovací software regulovala a všemožně omezovala s odvoláním na národní bezpečnost.

Vydání Forbesu Ovládni AI!

Podle zákona by se musel Bernstein nejprve zaregistrovat jako prodejce zbraní a požádat americkou vládu o exportní licenci. Tu by navíc nejspíše stejně nedostal, protože federální vládě přišla Bernsteinova šifra až příliš účinná.

Po sérii právních přestřelek dal nakonec soud Bernsteinovi za pravdu a rozhodl, že zákony na kontrolu exportu šifrování porušily studentova práva prvního dodatku ústavy tím, že mu zakázaly jeho ústavně chráněný projev. Rozhodnutí vedlo k regulačním změnám, které usnadnily publikování šifrovacího softwaru online bez souhlasu americké vlády.

Když později v roce 2015 FBI pomocí dvousetletého předpisu Kongresu tlačila na výrobce iPhonů, aby jim odemkl zařízení jednoho z teroristů vraždících v San Bernardinu, Apple požadavek odmítl právě s odvoláním na princip Code is Speech.

Aktuální sankční útok na Tornado Cash představuje poměrně čisté porušení stejného principu. Je tedy trochu s podivem, kolika lidem něco takového připadá v pořádku, a jak rychle se různé služby začaly sankcemi řídit.

Výmluvným příkladem je Centre Consortium, řídící těleso oblíbeného centralizovaného stablecoinu USDC, které okamžitě přistoupilo na zablokování sankcionovaných USDC adres. Mimoděk tím upozornilo na hlavní skryté riziko centralizovaných stablecoinů – peníze, o kterých rozhoduje jediný subjekt, nejsou ve skutečnosti vaše, i když běží na blockchainu.

Forbes Digital Premium