Kryptokomunita začátkem týdne s napětím sledovala dění v Evropském parlamentu, kde se hlasovalo o postoji k návrhu evropské regulace kryptoaktiv (Markets in Crypto-Assets). Do návrhu se totiž na chvíli vrátilo omezení, nebo dokonce zákaz těžby kryptoměn na území Evropské unie.

V hlasování naštěstí zvítězil zdravý rozum a pozornost se mohla obrátit na druhou stranu Atlantiku, kde americký prezident Joe Biden nedávno podepsal exekutivní příkaz s cílem zajistit „zodpovědný vývoj digitálních aktiv“. Od administrativy amerického prezidenta šlo však spíše o vztyčený ukazováček – a možná dokonce úplně jiný prst – uživatelům kryptoaktiv.

Ačkoli je samotný exekutivní příkaz amerického prezidenta napsán tak vágně, jak to jen jde, jedna věc je jasná: Bidenův postoj ke kryptoaktivům má daleko do postoje přátelského.

Když to vezmeme čistě kvantitativně, příkaz například sedmačtyřicetkrát zmiňuje rizika a jen čtyřikrát příležitosti. Z těch čtyř zmínek jsou navíc pouze dvě věnované skutečným příležitostem a zbylé se týkají „příležitosti minimalizovat rizika“.

Silný důraz na rizika a potřebu jejich eliminace tak tvoří pěkný kontrapunkt k oficiálnímu názvu příkazu, odkazujícímu na vývoj a pokrok. Ačkoli tedy samotný příkaz nepřináší žádnou novou konkrétní politiku, je vcelku jasné, kam míří.

Příkaz neopomněl zmínit změny klimatu a obavy z dopadu vzrůstající popularity soukromých digitálních aktiv na životní prostředí. Svůj postoj k soukromým kryptoaktivům se ani nesnaží nijak maskovat.

Vydání Forbesu Zázrak

„Vzestup digitálních aktiv vytvořil příležitost posílit americkou roli v globálním finančním systému a technologickém pohraničí, ale také znamená významné dopady, pokud jde o ochranu spotřebitele, finanční stabilitu, národní bezpečnost a životní prostředí,“ dočteme se v doprovodném dokumentu, shrnujícím obsah příkazu.

Důraz na eliminaci rizik spojených s kryptoměnami, který má americká prezidentská kancelář společný se šéfkou evropské centrální banky, je nicméně v zajímavém kontrastu s tím, jak relativně málo jsou skutečnosti kryptoaktiva k nelegálním aktivitám využívána. Pokud tedy věříme datům blockchainové forenzní společnosti Chainalysis.

Jedno místo, kde má příkaz poměrně tah na branku a vybízí k urychlení výzkumu a vývoje, ale přece jenom najdeme. Má však ke světu kryptoaktiv možná ještě dál než současný finanční systém založený na zákonem přikázaných národních měnách.

Příkaz apeluje na americkou centrální banku Fed, aby se trochu pochlapila, pokud jde o vývoj bankou vydávané digitální měny (CBDC). Zatímco v případě kryptoaktiv akcentuje příkaz rizika, v případě CBDC je naopak odbude na jednom řádku.

Co si z něj tedy vzít? Zatím hlavně potvrzení, že od Bidena v souvislosti s kryptoměnami mnoho pozitivního očekávat nemůžeme. A raději se připravit na další utahování regulatorní smyčky.

Vzhledem k tomu, že kryptoaktiva jsou globální a podléhají vlivu Spojených států na světový finanční systém, pocítíme dopady dalších kroků i u nás v Evropě.