Ceny akcií ovlivňují ke konci roku tradiční vlivy, pro které nemáme jasná vysvětlení, ale i aktuální události. A stejně tak je tomu i u rizikovějších investic, jako je třeba krypto. Kolem 20. ledna bude každopádně dobré nechat si prostor na manévrování a mít připravenou hotovost na případné reakce na burze, říká pro Forbes analytik. Na co dalšího si dát v následujících měsících pozor?

Cena bitcoinu překonala psychologickou hranici sto tisíc dolarů a hlavním důvodem se zdá být důvěra investorů v nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Očekávají od něj totiž, že politika Bílého domu vůči kryptosvětu bude v příštích čtyřech letech mnohem příznivější než doteď.

Alternativní investice jako krypto ale nejsou jedinými aktivy, kterým se po Trumpově zvolení daří. Pozitivní čísla vykazují i akciové trhy. Investoři se však aktuálně ocitají mezi dvěma významnými vlivy.

Santa Rally

Kvůli dosavadnímu markantnímu vzestupu akcií lze očekávat, že pozitivní nálada na burze narazí na výraznější korekci. Jenže právě období na přelomu roku se tradičně pojí s takzvanou Santa Rally. Od Vánoc až po první dny nového roku totiž akciové trhy obvykle dosahují silnějšího růstu než obvykle. Na tento zajímavý fenomén poprvé poukázal Yale Hirsch v roce 1974 ve svém Stock Trader’s Almanachu.

Existuje vícero vysvětlení, proč k tomu dochází. Uvádí se například balík peněz, který od akcií přiteče díky mzdovým bonusům ke konci roku. Dalším důvodem může být sváteční útlum aktivity profesionálních obchodníků, což znamená, že nákupní rozhodnutí činí hlavně pozitivně naladění retailoví investoři. A svoji roli může hrát i snaha optimalizovat daně.

Letos by však čekání na Santa Rally mohlo být marné. Makléř Patria Finance František Kronus v tomto směru upozorňuje na důležité datum – 20. ledna. V tento den je totiž naplánována inaugurace budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

„Myslím si, že do té doby dramatické pohyby zřejmě neuvidíme,“ říká Kronus. Jedním dechem však dodává, že se může mýlit. Například proto, že si fondy budou chtít vylepšit bilanci ke konci roku.

Každopádně podle něj bude dobré nechat si okolo 20. ledna prostor pro manévrování a mít připravenou hotovost na případné reakce. Trump ostatně avizoval, že s ráznými kroky začne hned od prvního dne v úřadu.

Bitcoin ve výšinách

I v případě bitcoinu je namístě otázka, zda si udrží svou vysokou hodnotu. Jeho zhodnocení za poslední dva roky bylo doslova pohádkové. Společnost Fumbi připomíná, že před dvěma lety, po pádu burzy FTX, stál bitcoin šestnáct tisíc dolarů. Jeho cena tedy od té doby vzrostla o 550 procent.

Prolomení psychologické hranice by například mohlo způsobit, že investoři začnou vybírat zisky. Juraj Forgács ze společnosti Fumbi reaguje, že chování investorů je vždy velmi těžko předvídatelné. „Investoři, zvláště na trhu kryptoměn, se často nechovají zcela racionálně,“ upozorňuje.

Podle něj nelze vyloučit, že může dojít ke krátkodobé korekci s tím, že se opětovně dostaneme pod úroveň sto tisíc dolarů. „Na druhou stranu může překonání této hranice vyvolat psychologický efekt, kdy investoři začnou masivně nakupovat bitcoin nebo jiné kryptoměny ze strachu, že zmeškají obrovskou příležitost. To platí zejména pro retail,“ dodává.

Bitcoinu také pomohla spotová ETF, tedy typ burzovně obchodovaného fondu, který investuje přímo do skutečného bitcoinu, jež byla ve Spojených státech oficiálně schválena letos v lednu, což výrazně přispělo k jeho dostupnosti.

Je třeba vyčkat

Zároveň se ve Spojených státech spekuluje o možnosti, že by bitcoin mohl být součástí státních rezerv. Americká senátorka Cynthia Lummis navrhla zákon, který by umožnil Spojeným státům vytvořit strategickou rezervu bitcoinu v objemu jednoho milionu mincí během pěti let. Rezerva by byla financována z přebytkových rezerv Americké centrální banky.

Ani jeho případné využívání americkou vládou však nemusí automaticky znamenat stabilní růst hodnoty bitcoinu. Pozitivní očekávání už mohou být v současné ceně zohledněna, a další impulzy tak mohou chybět.

Trump by však mohl mít pozitivní vliv i na americký dolar, který od jeho zvolení posiluje. Budoucí šéf Bílého domu vyhrožoval zemím skupiny BRICS zavedením cel až do výšky sto procent, pokud vytvoří vlastní zúčtovací měnu, která by mohla oslabit americký dolar.

Většina lidí z byznysu se shoduje, že u Trumpa je důležité počkat na konkrétní opatření, protože mnohé z jeho spontánních nápadů se nemusejí uskutečnit. Objevují se názory, že si silnými prohlášeními jen buduje vyjednávací pozici. Také v Evropě zaznívá, že s novým americkým prezidentem by se mohlo lépe vyjednávat než vést obchodní války.