Firma Hindenburg Research může slavit. Sedm hlavních kotovaných indických společností z impéria někdejšího nejbohatšího Inda Gautama Adaniho se od zveřejnění reportu z 24. ledna propadlo o přibližně 110 miliard dolarů.
Sám Adani se v žebříčku dolarových miliardářů amerického Forbesu propadl z pozice třetího nejbohatšího světového miliardáře až na osmnáctou příčku. Parta úspěšných shortsellerů z Hindenburgu se zároveň několikrát opřela i do kryptoměnových společností. Jak potom dopadly?
Kryptoměny ani kryptoměnové společnosti rozhodně nepatří mezi typické hindenburgské cíle. Na to jsou kapacity výzkumníků příliš omezené – firma založená před čtyřmi a půl lety Nathanem Andersonem má pět stálých zaměstnanců a na akciových trzích je i bez krypta dostatek potenciálních podvodů hodných rozkrytí a bublin jako stvořených k prasknutí. Obzvláště když si na tom můžete pořádně namastit kapsu.
Přesto je trochu s podivem, že v Hindenburgu během loňského roku v předstihu neodhalili alespoň jeden z velkých kolapsů: FTX, 3AC, Celsius, Voyager nebo LUNA. Na svých webových stránkách se totiž firma holedbá prohlášením, že na trhu vyhledává byznysové katastrofy způsobené člověkem a snaží se je objasnit dříve, než nalákají další nic netušící oběti. Jejímu hledáčku nicméně neunikly jiné subjekty.
Byznys amerického Hindenburgu funguje zhruba tak, že firma tráví velké množství času rozsáhlým zkoumáním fundamentů různých společností. Když se ukáže, že je takový byznys jen nablýskané pozlátko, otevře své short pozice a výsledky svého zkoumání zveřejní. Pak čeká, co se bude dít.
Nejznámějším úspěchem firmy z minulosti je demaskování společnosti Nikola Motors, ze které se později vyklubala prázdná skořápka. Mezi podobně fungující shortsellery patří ještě Muddy Waters, Citron Research či Kynikos Associates.
Proč se Hindenburg raději vyhýbá kryptofirmám? To lze paradoxně odvodit z těch, které si ujít nenechal. Prvním cílem protřelých shortařů se stal krypto miner Riot Blockchain.
Hindenburg firmu celkem třikrát veřejně označil za podvodníky. Poprvé v prosinci 2017, kdy poukázal na nenadálé přesedlání Riotu z odlišné oblasti na těžbu kryptoměn, kde se firma stala samozvaným lídrem odvětví. Jakožto někdejší biotechnologická společnost Bioptix změnila název – a také svou podnikatelskou dráhu.
Kořeny firmy přitom sahají do roku 2000, kdy vznikla s cílem vyvinout nové technologie používané ke krevním testům, vyhodnocujícím akutní zánět slepého střeva. Pozdější náhlá změna obchodní strategie a názvu, nově obsahujícího v té době módní slovo blockchain, přinesla zdvojnásobení hodnoty akcií Riot Blockchainu.
Podle Hindenburgu měla společnost v té době vyplatit klíčovým osobám zvláštní peněžní dividendu, která odčerpala 63 procent hotovosti. Hindenburg také upozornil, že výraznou část podílu ve firmě drží Barry Honig, venture kapitalista v minulosti souzený za tržní manipulaci akciových firem s nízkou kapitalizací. Zkrátka takový Jordan Belfort dnešní doby.
V lednu 2018 si pak Hindenburg všiml, jak firma podezřele často mění své auditory. A následovalo tvrzení, že firma za těžební hardware přivezený od velmi podezřelého subjektu utratila šestkrát více, než by podle dobové situace na trhu měla. Hindenburg tehdy připustil, že má vůči Riotu otevřenou shortovací pozici. Jak sázka vyšla?
Včas zavřená pozice mohla shortařům přinést sedmadevadesátiprocentní zisk z každé shortované akcie. Běda ale, pokud by někdo vytrval s otevřenou krátkou pozicí až do začátku pandemie. Pandemický krypto boom totiž vyhnal cenu akcií Riotu o dalších 150 procent.
Kdo však s nervy vydržel až do současnosti, dočkal se akcií Riotu obchodovaných oproti vrcholu z konce roku 2017 níže o osmdesát procent – a oproti vrcholu předloňskému o 92.
Dalším cryptocallem Hindenburgu byl v říjnu 2021 výpad proti stablecoinu Tether. „Tváří se jako někdo, kdo patří mezi největší držitele komerčních dluhopisů na světě. Hlavní světové tradingové firmy ale popírají, že by se společností někdy spolupracovaly, nebo na ni alespoň narazily,“ vysvětloval tehdy Hindenburg svůj zájem o nejznámější světový stablecoin.
Namísto pečlivě připraveného reportu ale přišel jen příslib odměny milion dolarů tomu, kdo Hindenburg přivede k ověřitelným informacím o skutečném krytí Tetheru. Shortaře zajímalo, jaké drží v rezervách komerční dluhopisy, kdo jsou jeho poskytovatelé služeb a jak funguje proces tvorby rezerv. Společnost stojící za Tetherem označila počínání Hindenburgu za cynickou a patetickou snahu přitáhnout na sebe pozornost.
Dodnes není známo, že by Hindenburg slíbenou odměnu vyplatil. Zajímavé ale je, že krátce po callu se zásoba Tetheru více než zdvojnásobila. V současné době je naopak prakticky stejná jako v době, kdy Hindenburg s výzvou přišel – tedy asi 68,5 miliardy dolarů.
Poslední kryptofirmou, která se do hledáčku amerických shortařů zatím dostala, je Ebang, čínský výrobce zařízení pro těžbu bitcoinu a návrhář čipů pro jejich těžbu. Hindenburg v dubnu 2021 připustil, že má vůči firmě otevřenou krátkou pozici. Ebang označil za čínský podvod a kromě jiného upozornil na to, že firma uzavírala neprůhledné obchody a jednou poslala 21 milionů dolarů příbuznému svého předsedy a generálního ředitele.
„Ebang je dalším varovným příběhem pro nezkušené drobné investory, kteří se nadchli pro cokoli souvisejícího s kryptoměnami. Jak je běžné u jiných směšných schémat založených v Číně, společnost bude pravděpodobně prodávat akcie tak dlouho, dokud je budou investoři ochotni kupovat. Myslíme si, že je to ale jasná jednosměrná ulice a kapitál se nevrátí,“ napsali tehdy shortaři. A jak to dopadlo?
Tahle sázka vyšla. Přestože si svůj vrchol akcie prožily již o chvíli dříve, duben 2021 nebyl špatným časem pro otevření krátké pozice. Akcie se od uvedeného callu sypou jako lavina a ke dnešku dělá ztráta Ebangu asi 96 procent.
Zároveň však od začátku letošního roku jsou akcie nahoře o zhruba 135 procent. A shortselleři z Hindenburgu raději pasou po tradičnějších cílech…