Spojené státy a Evropa by mohly do roku 2030 ukončit svoji závislost na bateriích pro elektromobily z Číny prostřednictvím nových kapitálových výdajů více než 160 miliard dolarů.

Uvedl to list Financial Times s odvoláním na prognózu společnosti Goldman Sachs, do které měl možnost nahlédnout.

Analytici investiční banky věří, že poptávka po bateriích by mohla být v příštích třech až pěti letech uspokojena bez dodávek z Číny díky investicím jihokorejských konglomerátů LG a SK Hynix v USA. Pro dosažení soběstačného dodavatelského řetězce by země konkurující Číně musely vynaložit 78,2 miliardy dolarů na baterie, 60,4 miliard dolarů na komponenty a 13,5 miliard dolarů na těžbu lithia, niklu a kobaltu a 12,1 miliardy na rafinaci těchto kovů.

Goldman Sachs předpovídá, že podíl korejských výrobců baterií na americkém trhu se do tří let zvýší na přibližně 55 procent z 11 procent v roce 2021.

V současnosti dominuje výrobě baterií Čína, a to i v oblasti těžby a rafinace surovin. Vyrábí tři čtvrtiny všech baterií. Tuto dominanci by podle analytiků mohla narušit ochranářská politika v Evropě a USA spolu s alternativními technologiemi baterií, které vyžadují méně důležitých nerostných surovin z Číny.