Vzdělávání se teď zcela přesunulo do virtuálního prostoru a nabízí se nám spousta příležitostí, jak se něco nového naučit. Můžete chodit na online kurzy nejlepších univerzit světa nebo se naučit vařit třeba s šéfkuchařem Gordonem Ramsayem.

Předtím, než se ke vzdělávací aktivitě upíšete, si ale musíte ověřit několik důležitých údajů. Jinak hrozí, že budete plýtvat svými cennými zdroji: jak časem, tak penězi.

Tady je sedm věcí, které byste měli vědět, než se zaregistrujete na online kurz:

Hledejte lekce, které mají praktickou část

Když budete pozorovat například Gordona Ramsaye, jak připravuje konkrétní pokrm, bude vám celý proces připadat snadný. Dokud nedostanete prostor si to sami vyzkoušet.

Proto potřebujete takový kurz, kde budete plnit jednotlivé úkoly, nikoli se jen dívat na video. Abychom si osvojili něco nového, musíme danou činnost hlavně trénovat. Proto je pro vás klíčová informace o tom, kolik času tvoří teoretický výklad i praxe. Například kurz pro budoucí programátory nedává smysl, pokud zde nezískáte příležitost napsat si kód.

Zpětná vazba s účastníky

Ideální online lekce umožní vyučujícímu a jeho žákům vzájemnou interakci. Měli byste dostat možnost pokládat otázky, pokud vám něco není jasné, nebo dostat feedback na odevzdaný úkol. Nejlepší jsou takové kurzy, kde se rozebírají zadání, která jste měli předtím připravit.

Zpětná vazba na sociálních sítích

Pročtěte si názory bývalých účastníků, více než oficiální stránky kurzu napoví sociální sítě. Kromě komentářů od absolventů si všimněte, jak na ně vzdělávací instituce reaguje. Varovat by vás měly jen jásavé nadšené komentáře nebo takové, které obrostly virtuálním mechem a lišejníkem. Tedy jsou několik let staré.

Konkrétní pomoc s hledáním nové práce

Některé online vzdělávací platformy slibují, že vám pomohou ke kariérní změně. Mělo by být předem zřejmé jak – zda je to konzultace s HR odborníkem, pomoc s úpravou životopisu, tipy na to, kde můžete hledat nové uplatnění.

Odložená platba

Některé vzdělávací programy se dají platit postupně, ale nastudujte si, zda je to pro vás výhodné, není tu penále z prodlení, či zda se dá dlouhodobý kurz třeba kdykoli zrušit, aniž byste ho museli celý doplácet.

Zázraky na počkání

Expresně se dají možná tak vyčistit boty, ale nikoli naučit něco nového. Nevěřte proto žádným lekcím, které slibují, že budete mistr v nové dovednosti během pár sezení. Abyste si osvojili něco, co ještě neumíte, potřebujete investovat čas a pozornost. Což žádná „inovativní metoda“ nebo „garance výsledků už během prvního měsíce výuky“ nedokáže obejít.

Zkušební lekce

Nenabízí je výukový program, který jste si vybrali? I přesto požádejte o lekci zdarma. Musíte si určitě vyzkoušet předem, jak vám kurz sedí a zda jste ochotni do něj vložit svůj čas a peníze.