Britský premiér Keir Starmer v pondělí oznámil rezignaci na post šéfa vlády i lídra Labouristické strany. V čele premiérského kabinetu zůstane, dokud strana v příštích týdnech nevybere jeho nástupce.
Z Downing Street v Londýně Starmera po pouhých dvou letech vytlačil tlak vlastních poslanců a propad popularity. Jeho nástupcem se má stát dosavadní manchesterský starosta Andy Burnham.
Starmer předstoupil před novináře v pondělí v půl desáté dopoledne před sídlem na Downing Street 10. Hlasem, který se mu chvílemi zlomil, přijal verdikt labouristických poslanců, že není tím správným člověkem, který by stranu dovedl do příštích voleb.
Starmer ve svém krátkém projevu vyjmenoval, co podle něj jeho vláda za dva roky dokázala. Posilnila ekonomiku, mzdy vyrostly rychleji než inflace, skončila úsporné opatření, zkrátily se čekací lhůty ve zdravotnictví a vylepšila se práva nájemníků.
Starmer zmínil také pokles počtu migrantů překračujících kanál La Manche na malých člunech, uzavírání hotelů pro žadatele o azyl a novou politiku na ochranu dětí před sociálními sítěmi.
Závěr projevu věnoval rodině. Hlas se mu zlomil, když řekl, že chce být „nejlepším tátou pro své krásné děti, které jsou mou pýchou a radostí“. Poté objal svou ženu Victorii a ruku v ruce s ní zamířil zpět do sídla.
O svém rozhodnutí Starmer v pondělí ráno informoval krále Karla III. Svému nástupci přislíbil plnou a bezvýhradnou podporu.
Jde o mimořádný konec premiérského mandátu, který začal teprve před necelými dvěma lety. V červenci 2024 dovedl Starmer labouristy k drtivému vítězství. Strana tehdy získala 411 křesel v Dolní sněmovně a ukončila čtrnáctileté čekání v opozici.
V posledních měsících však podpora vlády k jeho pozici rapidně spadla a podle průzkumů se pohybuje kolem osmnácti procent, což nahnalo poslancům strach o jejich vlastní mandáty.
Nominace na nového lídra se podle rezignujícího Starmera otevřou 9. července a uzavřou před začátkem letních prázdnin parlamentu.