skip to main content
Německo

Semafor nebo Jamajka? Němci řeší, kdo povede zemi po Angele Merkel

Na první pohled vyhrála volby v Německu sociální demokracie SPD v čele s Olafem Scholzem. Naopak krutý propad za sebou má unie CSU/CDU s Arminem Laschetem, která spadla na historicky nejnižší hodnotu. Ve skutečnosti ale volby vyhrál někdo úplně jiný. Nebo lépe řečeno: vítězové jsou dva.

Jedním je strana Zelených, která dosáhla svého nejlepšího výsledku v dějinách a skončila na třetím místě. Ačkoli její kandidátka na kancléřku Annalena Baerbock doufala v mnohem lepší výsledek, pro další jednání má velmi dobrou pozici.

Druhým vítězem jsou liberálové z FDP v čele s Christianem Lindnerem, kteří si proti posledním volbám polepšili a dostali se na čtvrté místo.

Právě na těchto dvou stranách teď bude záležet. Oni rozhodnou, jak bude vypadat nová vláda a kdo nahradí Angelu Merkel.

Ve hře je varianta semaforu – označeného podle typicky stranických barev, kdy by koalici sestavila červená SPD se Zelenými a žlutými liberály FDP. Druhá podobně pravděpodobná možnost takzvané Jamajky, kdy by se Zelení a liberálové spojili v koalici s černou unií CDU/CSU Armina Lascheta.

Ačkoli si vítěz voleb Olaf Scholz snaží uzmout roli toho, kdo má sestavovat koalici a odmítá možnost, že by byla i jiná varianta, nakonec může skončit s prázdnýma rukama a v opozici.

Reklama

Nyní jsou totiž první na řadě jednání mezi Zelenými a FDP. To jsou strany, které „zvolí krále“ a společně určí, kdo bude příštím německým kancléřem a nahradí na tomhle postu po šestnácti letech Angelu Merkel.

A ve skutečnosti bude ve výhodě paradoxně spíš největší poražený voleb, Armin Laschet a jeho CDU. Právě s ním mají totiž liberálové z FDP a konkrétně i Christian Lindner dobrý vztah a společně už na úrovni zemské vlády i vládli.

Samotný Lindner ostatně již včera při prvních předběžných výsledcích oznámil, že tahle varianta koalice je pro něj pravděpodobnější. A Laschet, který musí zkousnout tvrdou porážku, mluví o tom, že spojení se Zelenými a Liberály by Německu přineslo koaliaci budoucnosti.

Jenže záležet bude také na Zelených, kteří jsou spíš pro semafor a spojení se sociálními demokraty. Teď se proto ukáže, jak se v jednáních s ostříleným Lindnerem prosadí šéfka Zelených Annalena Baerbock, která je zatím v nejvyšší politice spíše nezkušená.

Němečtí podnikatelé si nyní hlavně oddychli, že nevyjde koaliace sociální demokracie, Zelených a levicové Die Linke, která neuspěla a dostala se do Bundestagu jen těsně.

Byznys hlasuje pro variantu Jamajky s liberály. Podle ekonomů i podnikatelů je teď ale hlavní, aby jednání šla co nejrychleji a Německo mělo brzy jasnou a funkční vládu. Jak rychle to půjde, ukážou nejbližší dny.