Severní energetická přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku. Propustí zhruba pět set zaměstnanců. O ukončení provozu se rozhodne v následujících měsících, oznámila mluvčí skupiny Sev.en Česká energie Eva Maříková.
S uzavřením lomu ČSA těžaři počítali mezi roky 2024 a 2026. Dolování lomu ČSA se postupně tlumí od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě.
Pokud se v zimním období objeví potřeba uhlí pro výrobu elektrické energie nebo tepla, je společnost připravena provoz ještě částečně obnovit, přičemž by využila zaměstnance z druhého aktivního lomu ze skupiny.
O přerušení těžby se rozhodlo s ohledem na situaci v energetice, řekl ředitel Severní energetické Petr Lenc. V dole se aktuálně střídají dvě dvanáctihodinové směny, od června bude už jen jedna osmihodinová od pondělí do pátku.
V lokalitě zůstane ještě zhruba 150 lidí, kteří zajišťují bezpečnost. Část technologie přesunou těžaři do lomu Vršany, zbytek se zlikviduje.
Zaměstnanci dostanou odstupné až do výše osmi měsíčních platů, a to podle odpracovaných let.
„Konec těžby v ČSA je dlouho očekávaný, přesto je to událost emoční, smutná a bolestivá. Pracovaly tu celé generace. Podařilo se nám se zaměstnavatelem domluvit nadstandardní odstupné,“ uvedl předseda odborářů Jaromír Franta.
„Domluvili jsme už dříve s vládou ČR restrukturalizační příspěvek. Takže rodinné rozpočty propuštěných horníků by měly ztrátu zaměstnání po nějaký čas finančně zvládnout,“ řekl Franta.
Těžaři spolupracují s krajským úřadem práce, místními firmami a obcemi, které už projevily zájem o osoby, jež mají pracovní návyky.
Těžba řízeně skončí během několika následujících měsíců. Od května do července propustí společnost 485 zaměstnanců. Uvolňováni budou zaměstnanci z pracovních pozic jako provozní zámečník, elektrikář, řidič, mechanik a další technické profese.
Současně s přerušením těžby se připravuje rekultivace území. Za územními limity těžby, které stanovila vláda v roce 1991, zůstane podle Lence 750 milionů tun hnědého uhlí.
Velké společnosti na Mostecku, které spadají pod skupinu Sev.en Česká energie, zaměstnávají nyní okolo 2500 lidí. V době největší těžby pracovalo v hornictví v regionu na třicet tisíc osob.
Zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by tak nutné ho dopouštět. Jezero by podle zveřejněných záměrů mohlo mít plochu kolem 670 hektarů (zhruba dvojnásobné oproti nedalekému jezeru Most).
Vyrovnaná hladina znamená, že přítok a odpar by byly v rovnováze. Jezero bude částečně využito pro rekreaci, ale hlavně bude sloužit energetice.
Těžaři plánují, že na část vodní hladiny instalují plovoucí solární panely s výrobnou zeleného vodíku. Celé území, nad nímž se tyčí zámek Jezeří, má rozlohu pět tisíc hektarů.
Odborníci doporučují zhruba dvacet procent nechat zcela na přírodě, jak si poradí, tedy takzvané sukcesi. Část území se má stát národní přírodní památkou.