Trochu se posuň, Wordle. Je tady nová hra, která si dělá ambice zaměstnávat šedou kůru mozkovou nadšenců z celého světa. V posledních týdnech se objevuje  spousta odnoží populární hry Wordle, kterou před pár týdny koupil slavný deník New York Times za sumu v řádech desítek milionů dolarů. Jednou z nejpovedenějších je zeměpisná hra Worldle (všimnete si toho „L“ navíc), která si získává srdce zeměpisců a cestovatelů.

Worldle spustil 30. ledna francouzský vývojář na kreativní platformě Ko-Fi a pozval své fanoušky, aby se pokusili každý den uhodnout jednu zemi podle jejích obrysů. O dva týdny později autor na Twitteru oznámil, že za jediný den se zemi na Worldle pokusilo uhodnout více než půl milionu lidí. „Vy šílenci! To měl být jen malý projekt! A dnes hrálo Worldle půl milionu z vás!“ napsal.

Termín Worldle se čtrnáctého února stal čtvrtým nejvyhledávanějším slovem na Google, ten den ho lidé do vyhledávače zadali více než dvěstětisíckrát. A co je legrační, ten den byla zemí k uhodnutí Česká republika, jejíž anglický název „Czechia“ se díky tomu na přední příčky vyhledávače vyšvihl také.

Následujícího dne developer na Twitteru oznámil, že ohromný počet hráčů je pro server, na kterém se hra nachází, příliš. „Ahoj #Worldle lidi! Je nás příliš mnoho, musím změnit svůj hosting. Asi na deset minut teď bude hra nedostupná. Ale nebojte, za pár minut jsme zpátky!“

A hned dalšího dne, 16. února, uvedl deník Washington Post, že hra láká již více než jeden milion hráčů za den.

Chcete to taky zkusit? Není nic jednoduššího než jít na stránku Worldle. Uvidíte černou siluetu země nebo teritoria odkudkoliv na světě. 

Na uhodnutí máte šest pokusů. Po každém pokusu vám hra ukáže, zda jste se trefili, zda jste blízko nebo zda hádáte na úplně opačném konci světa. Worldle vám totiž ukáže vzdálenost, směr a přesnost vašeho pokusu vyjádřenou v procentech. Tyto nápovědy by vám měly pomoci se nakonec dostat ke správné odpovědi.

Zkusme si to vysvětlit na příkladu: Řekněme, že zobrazená silueta k uhodnutí je obrys Libanonu a váš první tip bude Chile. Hra vám ukáže, že Chile je 13 557 kilometrů od kýžené země. Také uvidíte, že by váš další pokus měl směřovat někam na severozápad od Chile. A že přesnost vašeho pokusu je 32 procent, což znamená, že jste v naprosto špatné části světa. 

Vezmete v úvahu všechny ukazatele a váš další pokus bude Finsko. Dozvíte se, že Finsko už je pouze 3206 kilometrů od cílové země a že se máte z Finska vydat na jihovýchod. Přesnost vašeho pokusu vzrostla na 84 procent, což znamená, že už jste o dost blíže.

Na uhodnutí Libanonu máte ještě čtyři další pokusy. A pokud si chcete upřímně zahrát a nenechat si zážitek ze hry zkazit různými náznaky a nápovědami, doporučujeme držet se dál od Twitteru a dalších sociálních sítí. Alespoň do doby, než si ten den zkusíte uhodnout své nové Worldle.