Dědeček Andrewa Parkera potřeboval pomoc. Potřeboval někoho, kdo by mu pomohl s nákupem a odvezl ho k lékaři. „Kdo by chtěl dělat mému dědovi kumpána?“ zeptal se Parker tehdy v příspěvku na Facebooku.
Více než čtvrtina obyvatel USA – a 28 procent seniorů – žije osaměle. Sociální izolace může mít vážné následné dopady na zdraví lidí, například zvyšuje riziko srdečních onemocnění nebo mrtvice, a podle odhadů stojí federální vládu 6,7 miliardy dolarů ročně.
Několik let po tomto příspěvku na Facebooku pomáhá 33letý Parker seniorům a rodinám s nízkými příjmy získat přístup k lidské společnosti a pomoci v domácnosti, která je hrazená z pojištění. Je spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Papa.
„Odvezeme vás k lékaři. Pomůžeme vám v domácnosti. Naučíme vás pracovat s počítačem. Postaráme se o vaše zdraví. Vezmeme vás na procházku,“ vzkazuje seniorům Parker, který společnost založil v roce 2017 společně s Alfredem Vaamondem a Jakem Rothsteinem. „Jsme opravdu jako rodina na objednávku.“
Ve čtvrtek společnost se sídlem v Miami na Floridě oznámila další kolo investic v hodnotě sto padesát milionů. SoftBank Vision Fund 2 oceňuje společnost Papa na 1,4 miliardy dolarů. Společnost doposud získala 240 milionů dolarů. Zájem investorů, mezi něž patří také TCG, Tiger Global Management, Canaan, Initialized Capital a Seven Seven Six, svědčí o sílícím přesvědčení, že zdraví člověka se neomezuje pouze na ordinaci lékaře.
V dlouhodobých nákladech na zdravotní péči hraje roli kombinace socioekonomických faktorů od přístupu k dopravě až po vzdálenost do obchodu s potravinami. Navíc federální vláda v roce 2019 změnila pravidla tak, aby služby doprovodu a sociální podpory mohly být hrazeny z prostředků Medicare a Medicaid. Tak můžou vysílat svoje „Papa Pals“ za seniory i lidi s nízkými příjmy.
Typické setkání s Papou začíná telefonátem, říká Parker. Pokud s tím dotyčný souhlasí, vyšleme Papa Pal ke klientovi domů, kde si s ním promluví o jeho potřebách a nabídne mu podporu při každodenních činnostech, jako je například odvoz k lékaři nebo příprava jídla. Během pandemie začal Papa nabízet také virtuální návštěvy.
„Díky tomuto vztahu a důvěře jsme schopni zjistit, co je pro daného člověka skutečně důležité a co mu chybí,“ říká Parker. Pomoc těchto kumpánů se neomezuje jen na pochůzky. Všímají si také problémů v domácnosti, jako jsou nerovná prkna na podlaze nebo vana s vysokým okrajem, které by mohly přispět k pádu. Poté členovi zavolá člen Papova pečovatelského týmu a vysvětlí mu, jak by mohl využít pojištění a uzpůsobit si domácnost, aby byla lépe přístupná.
Jen za poslední čtvrtletí zjistili kumpáni podle Parkera deset tisíc těchto nedostatků a zlepšili kvalitu života klientů tím, že je pomohli odstranit. Společnost také využívá umělou inteligenci k lepšímu zachycení potřeb klientů. „Nemůžeme vyřešit všechny problémy, ale spoustu jich můžeme identifikovat,“ říká Parker.
Ačkoli společnost Papa podepsala smlouvu s velkými pojišťovnami, jako jsou Cigna, Aetna a Humana, je ještě brzy na to, aby bylo možné ocenit celkové snížení nákladů na zdravotní péči v dlouhodobém horizontu. Lydia Jettová, partnerka společnosti SoftBank Investment Advisers, říká, že první náznaky jsou pozitivní.
Motivací k založení společnosti Papa byla pro Parkera zkušenost, kdy se snažil pomoci svému stárnoucímu dědečkovi, ale část svého podnikatelského umu získal díky tomu, že pracoval po boku svého otce Randyho Parkera, který byl zakladatelem a generálním ředitelem startupu telemedicíny MDLive.
Andrew Parker pracoval ve společnosti MDLive jako ředitel prodeje a později jako viceprezident pro zdravotnické systémy, než v roce 2017 odešel a založil společnost Papa. Spojil se se svým bratrancem Rothsteinem (který později odešel, aby založil startup pro komunitní bydlení seniorů) a Vaamondem.
Zpočátku se Papa zaměřoval na nábor vysokoškolských studentů, kteří by sloužili jako společníci, ale s rozvojem společnosti se rozrostla i síť Papa Pals. Parker říká, že společnost dostává měsíčně až patnáct tisíc žádostí o práci od lidí všech věkových kategorií, ale jen asi osm až deset procent z nich skutečně projde výběrem.
Každý kumpán musí projít osobnostním testem, prověrkou minulosti nebo kontrolou sociálních sítí. Přibližně pětadvacet tisíc kumpánů v síti Papa si vydělá hodinovou sazbu mezi dvaceti a pětadvaceti dolary za hodinu a v letošním roce poskytnou přibližně půl milionu hodin, které se seniory strávili.
Parker říká, že přibližně dvacet procent Papa Pals spadá jsou studenti medicíny, ošetřovatelství nebo sociální práce, ale naprostá většina z nich nemá vzdělání v oblasti zdravotnictví.
Od 1. ledna 2022 bude společnost Cigna další velkou zdravotní pojišťovnou, který nabídne službu Papa přibližně sedmdesáti tisícům svých členů v programu Medicare Advantage. Zdravotní pojišťovna zkoumala dopady sociální izolace a osamělosti dlouho před pandemií a na základě svého národního průzkumu z roku 2018 prohlásila, že osamělost dosahuje epidemické úrovně, po pandemii je to ještě horší.
„Hned po vypuknutí pandemie jsme si všimli, že senioři se nejvíce potýkají nejen s izolací, ale také že nestíhají důležité návštěvy u lékaře,“ říká Aparna Abburi, prezidentka divize Medicare Advantage společnosti Cigna. V reakci na to zdravotní pojišťovna zavedla virtuální kontaktní program, aby se ujistila, že členové jsou připraveni na návštěvy u lékaře a také že si mají s kým popovídat. Po prozkoumání trhu se společnost Cigna rozhodla pro společnost Papa vzhledem k jejímu dosahu a flexibilitě, kterou model Papa Pal nabízí.
V tuto chvíli patří mezi největší trhy Papa Florida, Texas, Michigan a Kalifornie, které se shodují s největšími trhy Medicare Advantage a řízené Medicaid. Parker říká, že hlavním cílem je nadále uzavírat smlouvy s dalšími zdravotními pojišťovnami, aby se rozšířil okruh lidí, kterým Papa slouží, zejména proto, že situace ve světě se s pokračující pandemií stále mění. „Nechci říkat, že covid byl důvodem našeho růstu,“ říká Parker. „Jen si myslím, že každý, kdo nevěřil v osamělost nebo izolaci, teď určitě věří, protože jsme to všichni zažili.“