skip to main content

Skoro moře. Pět městských pláží v Česku, které stojí za objevení

Na začátek se sluší přiznat, že řeka nikdy nebude mořem, takže pokud jste milovníky slané vodní plochy, jejích vln a křiku racků, nebudete pravděpodobně s rekreací u Vltavy spokojeni tak, jako kdybyste spočinuli na městské pláži například v Barceloně.

Na druhou stranu, zajet si k některé z níže jmenovaných pláží v Čechách či na Moravě můžete ještě dnes a je pravděpodobné, že vás příjemně překvapí. Mnohé z nich mají tradici už od první republiky. Tento styl odpočinku navíc bude vyhovovat kavárenským povalečům, kteří nemusí kvůli koupání v přírodním toku opouštět pohodlí města.

Zde je 5 nejkrásnějších městských pláží Čech, Moravy a Slezska.

Stříbrné jezero v Opavě

https://www.instagram.com/p/CBODFQiHo6x/

Přezdívá se mu Sádrák, protože vzniklo na místě, kde se ještě v 60. letech minulého století těžil sádrovec. Pak byl důl zatopen vodou a vznikla pláž, především travnatá. Opavané na tohle koupaliště nedají dopustit, protože voda zde zůstává dlouho čistá.

Ostende u Třeboně

Nachází se pouhé tři kilometry od centra Třeboně, v přilehlé blízkosti kostela sv. Jiljí u rybníka Svět. Pokud vás nebaví jen tak ležet na dece, můžete si půjčit šlapadlo nebo se do vody dostat pomocí skluzavky. Až na vás přijde hlad, občerstvěte se v místní hospůdce s prvorepublikovou tradicí.

Městské koupaliště v Bělé pod Bezdězem

Reklama

Tráva, nebo písek? To je, oč tu v městském koupališti v Bělé pod Bezdězem běží. K dispozici je totiž obojí, ale nejpříjemněji je ve stínu stromů. Plovárna zde byla už za první republiky a z této éry se zde dochovaly převlékací kabinky, které nyní fungují jako minichatičky pro lidi z okolí.

Biotop v Radotíně

Z centra Prahy se sem dostanete zhruba za půl hodiny a čeká na vás vodní nádrž sice umělá, ale se vzhledem naprosto přírodním. Největší výhodou je, že se nečistí chemicky, ale pouze přírodním způsobem. Proto je zde koupání vhodné pro alergiky i malé děti.

Městská pláž Štvanice

Organizátoři pražských kulturních center Containall Stalin a Stromovka, kteří stáli také za projektem hudebního klubu Fuchs 2 na pražské Štvanici, sem po dvaceti letech vracejí opět plovárnu. Projekt s příznačným názvem Baden Baden letos běží od minulého čtvrtka. Zatím v provizorní podobě, tedy koupat se můžete, občerstvení zde pořídíte, ale až příští rok zde slibují písečnou pláž, brouzdaliště pro děti nebo sportovní hřiště.