Levé křídlo vstupní haly nové budovy Deloittu lemuje stěna bílých skříněk. Na první pohled ničím nezaujmou, dokud se nezaměříte na dotykový displej uprostřed. V něm se ukrývá klíč ke všemu. S jeho pomocí lze odemknout přidělený box a po vložení zásilky i většího objemu ho pouze zavřít. Systém je napojený na mobilní aplikaci, která v tu chvíli vysílá SMS adresátovi, že na něj čeká zásilka.

Zaměstnanci využívají skříňky ke sdílení dokumentů i věcí, kurýři v nich odkládají zásilky bez čekání. Lidé v Deloittu se chlubí, že systém v jejich budově je unikátní. 

Dosud to tak opravdu bylo. Jenže skříňkám, které vyvinul český technologický startup Blocks, do něhož zainvestovali  Daniel Matula a Karel Konečný (kteří dříve investovali třeba do startupu Spaceflow a vlastní firmu Capexus), se v Deloittu natolik povedla „generálka“, že už je chtějí i další firmy.

„Už jsme v budovách Coral Office Park v Nových Butovicích, jednáme s dalšími firmami o umístění do jejich budovy, mimo jiné s několika bankami, a plánujeme i rozšíření služeb do jiných sfér,“ říká spoluzakladatel a CEO startupu Blocks, třiadvacetiletý Bartoloměj Holubář. 

Jeho začínají firma, která sídlí v pražských Nuslích, je na trhu sotva dva roky. Zakázka pro Deloitte její rozvoj hodně rozproudila. Parta čtyř lidí začínala s Blocks v roce 2017 s vizí chytrých úložných boxů. Na začátku byl úkol vyvinout chytrou aplikaci, která zvládne obhospodařit dostatečný počet lidí a umožní jednoduchou správu pro klienta. Vedle toho startup musel najít dodavatele skříněk, což se podařilo na Moravě. 

Na jaře roku 2018 ukázali v Blocks první prototyp chytré skříňky s požadovaným systémem a o pár měsíců později jim přistála na stole první zásadní objednávka na stěnu čítající přes 40 boxů, které budou sloužit v nové budově poradenské firmy (toho času ve výstavbě skupinou Penta). „Bylo to velké sousto, uhlídat, aby vše fungovalo, abychom zvládli systém a obhospodaření aplikace pro takovou velkou firmu. Ale vše klaplo,“ říká Holubář. 

Budova Deloittu s moderními boxy stojí na pražském Žižkově od letošního jara.  

Startup se od té chvíle rozrůstá. „Kromě velkých korporací jednáme s e-commerce firmami, například s Rohlíkem o propojení našeho systému s jejich Rohlik pointy,“ naznačuje Holubář, který vedle vedení startupu studuje design na pražské fakultě architektury, kde také sám navrhoval podobu úložných boxů.   

Blocks nyní procházejí první zásadní fází rozvoje. „Plánujeme posílit vývoj škálovatelného systému a uzavřít další partnerství,“ říká Holubář. Blocks čekají debaty s dalšími potenciálními investory. Dívají se na lidi a firmy, které mají zkušenost s technologiemi, ale i developmentem administrativních budov.

Holubář odhaduje, že k dalším plánům potřebuje startup kolem 10 milionů korun. Využití boxů může být rozsáhlé – od administrativních i rezidenčních budov po sportovní zařízení nebo nákupní centra.

Začínající podnikatel, který pochází z podhůří Orlických hor, věří, že chytré skříňky mohou uspět i v zahraničí. Firma už dostala několik nabídek na zakázky. „Zatím je ale odmítáme, než vyřešíme vlastní růst, protože by bylo komplikované obhospodařovat systém na dálku nebo naopak trávit čas častým dojížděním do jiné země,“ vysvětluje Holubář.