Jemný zlatavý písek, křišťálově čistá voda, nekonečné léto…. Turistický server European Best Destinations (EBD) sestavil letošní žebříček těch nejlepších pláží Evropy, kde si každý najde tu svou.

Ať už máte raději pláže odlehlé a skryté, ve městě nebo naopak v divoké přírodě, ideální pro romantické chvilky nebo rodinná dobrodružství, s nabídkou akčních vodních sportů nebo dáváte přednost panenské přírodě, v seznamu si zaručeně vyberete.

Tohle je patnáct pláží, které získaly nejvíce hlasů od tisíců cestovatelů z osmdesáti tří zemí světa.

Žebříček otevírá Španělsko s dobře ukrytou pláží Torrent de Pareis na baleárském ostrově Mallorca. Následuje pláž Bordeira na portugalském pobřeží Algarve a další španělská pláž Amio v kantabrijském Pechónu je na třetím místě.

„Letos se na předních místech umístilo několik divokých pláží a hlasy dostaly spíše přírodní než přelidněné destinace. Pro letní dovolenou v Evropě je obecně zájem spíše o méně známá místa,“ zaznamenal server European Best Destinations.

1. Torrent de Pareis, Mallorca, Baleárské ostrovy, Španělsko

Pláž Torrent de Pareis na Mallorce byla zvolena nejkrásnější pláží Evropy a dle EBD jsou dva způsoby, jak se na ni dostat: Jeden pro sportovce, druhý spíše pro ty, kteří dávají přednost méně dobrodružným trasám.

První trasa je vhodná pouze pro ty nejzdatnější chodce, protože je třeba překonat devět kilometrů náročné trasy s převýšením, která může trvat až šest hodin a je možné jí využít pouze v období sucha. Že to není nic pro vás? Máme tu plán bé – můžete si do Torrent de Pareis rezervovat místo na lodi. Z přístavu Sóller vyplouvá několikrát denně a cesta trvá zhruba hodinu.

2. Pláž Bordeira, Aljezur, Algarve, Portugalsko

Divoká příroda, chráněný park a malá, zemědělská městečka v okolí jsou jedinými dalšími atrakcemi dlouhých žlutých písečných pláží Aljezuru. „Určitě musíte ochutnat sladké brambory z Aljezuru, arašídy z Rogilu a místní med!“ doporučuje EBD. „Toto místo je ideální pro milovníky klidu, oceánu a divoké přírody.“

3. Pláž Amio, Pechón, Kantábrie, Španělsko

Čistá příroda, bujné kapradí, na míle daleko ani jeden velký resort, žádné party s hlasitými písničkami z osmdesátek ani karaoke bary, žádné příliš mastné hranolky ani půllitry piva. Vítejte v Kantábrii.

„Jste připraveni na trochu geologie? Tato pláž spojuje ostrůvek pevninskou šíjí, dlouhým pásem velmi jemného písku, který je obklopený z obou stran mořem. To ji činí jedinečnou,“ vysvětluje EBD. „Pláž je ještě krásnější během odlivu. V její blízkosti najdete parkoviště, které je zdarma, a malý krámek, kde si můžete koupit zmrzlinu, nápoje nebo jiné občerstvení.“

Během návštěvy určitě nevynechte pláž Ballota, která se také řadí mezi nejkrásnější pláže ve Španělsku.

4. Pláž La Pelosa, Stintino, Sardinie, Itálie

La Pelosa je považována za nejkrásnější pláž Sardinie a její klidné tyrkysové vody vás přenesou do Karibiku. Aby ale toto místo zůstalo rájem, je nutné si vstup předem rezervovat online. Přístup na pláž získáte pomocí zaslaného QR kódu. V blízkosti je parkování (za dvě eura na hodinu), bar a půjčovna lehátek.

5. Pláž As Catedrais, Galicie, Španělsko

Tuto nádhernou přírodní skalní katedrálu můžete obdivovat přímo z vody. Stačí se podívat online na časový plán přílivu a odlivu, dorazit chvíli před začátkem odlivu a vychutnat si výjimečnou podívanou.

Přístup k pláži je zdarma, ale aby se tu netvořily davy, je maximální denní počet návštěvníků omezen. V hlavní sezoně od dubna do září doporučujeme rezervovat si návštěvu online (bez poplatku). Parkoviště a toalety jsou k dispozici zdarma.

Během návštěvy doporučujeme zastávku ve městech Ribadessella a Cudillero, o kterých se říká, že jsou skrytými drahokamy severního Španělska.

6. Pláž Cala Granadella, Jávea, Costa Blanca, Španělsko

„Co může být lepšího než pláž s tyrkysovými vodami v jedné z nejslunnějších oblastí Evropy?“ ptá se turistický web EBD a hned si také odpovídá: „Například to, že na místě jsou dvě vynikající restaurace a možnost vyzkoušet si různé vodní sporty, jako třeba jízdu na kajaku.“

Pláž je pod dohledem plavčíků, v blízkosti je parkoviště, k dispozici jsou sprchy a toalety. Nezapomeňte si ale vzít plážovou obuv, Cala Granadella je totiž oblázková pláž.

7. Pláž Butterfly Valley, Turecko

Tato neskutečně nádherná pláž se nachází v poeticky pojmenovaném tureckém údolí Butterfly Valley, tedy Údolí motýlů. Je doslova obklíčená ohromnými hřebeny hory Babadag, a je proto perfektním místem pro pěší turistiku. Cesty vedou bujnou vegetací s dechberoucími výhledy, úchvatnými západy slunce a bezpočtem druhů motýlů.

Pokud se chcete vyhnout davům, vydejte se na pláž brzy ráno nebo naopak večer. Buďte ale opatrní, turistická stezka je strmá a přístup na pláž není snadný. Doporučujeme zvážit cestu na Butterfly Valley lodí nebo si pronajmout vodní taxi z města Ölüdeniz. Zde je také krásná pláž, necelých patnáct minut jízdy od Kelebekler Vadisi.

8. Pláž Nova, Porches, Lagoa, region Algarve, Portugalsko

Na úpatí skály, na které trůní jedno ze symbolických míst Algarve, kaple „Capela Senhora da Rocha“, najdeme Praia Nova, ideální místo pro odpočinek pod algarvským sluncem.

Tento klenot se nachází v blízkosti pláže Cova Redonda, která již dříve získala titul „nejkrásnější pláž v Evropě“. Obě místa najdeme v Porches, malém koutku ráje, který je pro většinu turistů stále spíše neznámý.

9. Pláž Cala Moraig, Benitatchel, Costa Blanca, Španělsko

Abyste se na tuto skrytou pláž vůbec dostali, musíte zaparkovat na kopci a vydat se dolů. „Fotografie Cala Moraig je sice nádherná, ale ani zdaleka nedokáže vystihnout neskutečnou krásu místa. Díky osobní zkušenosti můžeme potvrdit, že pláž skutečně stojí za návštěvu,“ píše European Best Destinations.

Pláž je oblázková a rodinám bychom ji příliš nedoporučovali, ale milovníci přírody si tu přijdou na své. Tyrkysová voda už na vás čeká, ale nezapomeňte si vzít plážovou obuv, protože oblázky mohou být kluzké.

10. Pláž Cala Tonnarella dell’Uzzo, San Vito lo Capo, Sicílie

Tato skrytá pláž, obklopená přírodou, se může pochlubit křišťálově čistou vodou a hřejivým slunečním svitem. Tak jako spousta jiných tajných a divokých pláží je i Cala Tonnarella dell’Uzzo trochu obtížněji přístupná. Od parkoviště je to ještě dvacet minut chůze.

„Jídlo a vodu si vezměte s sebou,“ radí server European Best Destinations. Pláž je součástí přírodní rezervace a v blízkém okolí není žádná restaurace, jen u vchodu do rezervace bývá v hlavní sezoně pouliční prodavač. Místo je ideální pro šnorchlování.

11. Pláž Sykia, ostrov Milos, Řecko

Další ze skupiny „tajných“ je pláž Sykia na bájném ostrově Milos ve tvaru podkovy, která se nechává omývat poklidným Egejským mořem. Právě zde byla kdysi objevena světoznámá socha Venuše Mélská. Pojďte se na chvíli schovat na pláži, kterou příroda vytvořila v srdci mořské jeskyně.

Sykia je jednou z nejkrásnějších pláží v Řecku a má své místo i v seznamu nejlepších přírodních koupališť Evropy a také mezi nejlepšími plážemi v Evropě a samozřejmě i v našem žebříčku nejkrásnějších evropských pláží.

Určitě si nenechte ujít nedalekou pláž Sarakiniko a její slavné sopečné skály, které návštěvníkům nabízejí pohled podobný měsíční krajině. Jedním z nejlepších způsobů, jak Sykii navštívit, je zamluvit si soukromou loď, jinak je pláž téměř nedostupná.

12. Pláž Kriaritsi, Sithonia, Chalkidiki, Řecko

Foto European Best Destinations

Pláž Kriaritsi, kterou lze najít na jihovýchodě řeckého poloostrova Sithonia, je se zlatavým pískem a průzračně modrou mořskou vodou považována za jednu z nejkrásnějších pláží této oblasti.

Kriaritsi je soustava více pláží: jedné hlavní a několika menších zátok, oddělených skalami. Na hlavní pláži jsou k dispozici dva kempy, supermarket a několik plážových barů. Menší zátoky jsou obvykle zabrány nudisty. Kriaritsi je hluboká pláž a lidé s dětmi by zde měli být opatrní.

13. Pláž Monterosso al Mare, Ligurie, Itálie

Vesnice Monterosso al Mare je jedním ze symbolů národního parku Cinque Terre v Ligurii, v severní Itálii. Jako většina vesnic této oblasti je plná nádherných domů vystavených na útesu, sadů citronovníků, vinic a olivovníků.

Jako největší město v Cinque Terre nabízí Monterosso širokou škálu ubytování, volnočasových a vodních aktivit, restaurací a větších pláží, které ocení jak Italové, tak i cestovatelé z celého světa.

14. Pláž Ostriconi, Severní Korsika, Francie

Dvacet kilometrů od ostrova Ile Rousse najdete pláž Ostriconi s jemným bílým pískem. Patří k nejkrásnějším plážím severní Korsiky a je velmi oblíbená mezi rodinami. Asi deset minut chůze od pláže je parkoviště s několika malými obchody s nápoji a zmrzlinou. Pláž je pod dohledem plavčíků.

European Best Destinations upozorňuje: „Protože mořské dno je strmé, jsou tu malé vlny a občas i mořské řasy. Pláž je proto spíše doporučována rodinám s dětmi, které již umí dobře plavat, a není vhodná pro batolata.“

15. Pláž Spiaggia Rosa, Cala di Roto, ostrov Budelli, Sardinie, Itálie

Tato neobyčejně krásná pláž je jedinečná svým bílo-růžovým pískem, který vzniká z drcených mušlí a korálů. Spiaggia Rosa v Cala di Roto, jihovýchodně od ostrova Budelli na Sardinii, v souostroví La Maddalena, je jednou z nejkrásnějších pláží v Itálii i celé Evropě, i přesto, že je veřejnosti nedostupná.

Není specifická jen pískem, kouzlo jí dodává také úchvatná krajina, tyrkysová voda a chráněná příroda. Jediný, kdo na tuto pláž může vkročit, je ale místní Robinson Crusoe, který na ostrově žije už desítky let. Kvůli tomu, že mnoho turistů si v minulosti osvojilo zlozvyk brát si růžový písek s sebou domů, bude trvat roky, než se pláž zotaví. V současné době je zakázán nejen vstup na pláž, ale i plavání v blízkých vodách.